Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Şiirin Kalbi Elazığ’da Atacak

Ülkemizin ve Türk dünyasının kültür hayatına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları başlıyor.

Elazığ Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen Ülkemizin en uzun soluklu edebi faaliyeti olan ve bu yıl 23. sü yapılacak olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları basın toplantısına Vali Murat Zorluoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk’ün katılımıyla yapıldı.

Vali Murat Zorluoğlu yapmış olduğu basın açıklamasında; “Yukarı Fırat Havzasında yer alan Harput ve onun devamı olan Elazığ, tarihin her döneminde fikir, düşünce ve duygu dünyamıza ışık olmuş; yetiştirdiği değerler ve sahip olduğu doğal özellikleri ile de nice bin yılların medeniyetine ev sahipliği yapmıştır.

Çevresinde kültürün ve şiirin şehri olarak tanınan Elazığ, tarihin kendisine yüklediği misyonla kültür koruyuculuğu ve aktarıcılığı özelliğini, 23 yıldır sürdürdüğü Uluslararası Hazar Şiir Akşamları ile devam ettirmektedir.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Fonu Temsilciliği, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Tanıtma Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, , Türk Dil ve Tarih Kurumu, Avrasya Yazarlar Birliği, Türk Edebiyatı Vakfı’nın katkıları ile Valiliğimizin öncülüğünde Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve ilimizin bütün kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çabası sonucu gerçekleştirilmektedir.

Vali Zorluoğlu: Amacımız aynı kültürün mensupları arasında sevgi, dostluk, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek.

Bu güne kadar yaptığımız faaliyetlerle, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Bulgaristan, İran, Irak, Mısır, Kuzey Kıbrıs, Doğu Türkistan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve elbette Türkiye’den seçkin şair, yazar ve bilim adamlarını bir araya getirdik. Amacımız, şiirin millet hafızasının çağlayanı olma gerçeğinden hareketle gönül ve kültür coğrafyamıza uzanmak; aynı kültürün mensupları arasında sevgi, dostluk, kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek, ortak değerler etrafında buluşturmak, hızla gelişen ve değişen dünya dengeleri karşısında; düşünce, kültür ve birlik şuuru oluşturmaktı. Amacımız, yaşlı dünyamızın katılaşan kalbini yumuşatmak ve onu yeniden Fuzuliler, Ahmet Yeseviler, Yunuslar, Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veliler, Sarı Saltuklarla yüzleştirmek ve bu düşünce ile bir defa daha gönüllerin fethine çıkmaktı. Bu amaç doğrultusunda önemli mesafeler aldık.

23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarını Türkçenin bilim ve sanat dili olarak varlığını sürdürmesi yönündeki çalışmaları ile asırlara hitap eden Türk dünyasının ünlü şair ve düşünürü Ali Şir Nevai adına Türkçe temalı olarak düzenledik.

Ülkemizden 14 şair, 12 Panelist, yurtdışından 18 şair, 1 Panelistin  katılacağı 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları 26 Mayıs 2016 Perşembe günü şiir sohbetleri ve imza günleri ile başlayacak; sergiler, paneller, geleneksel hale gelen Şairler Yürüyüşü ve Kürsübaşı programları ile devam edecektir. 28 Mayıs Cumartesi günü Hazar Gölü kıyısında gerçekleştirilecek olan “Şiir Gecesi” ‘nin ardından 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamı etkinlikleri, 29 Mayıs 2016 Pazar günü misafirlerin uğurlaması ile sona erecektir.

Kültür ve gönül dünyamızın ufuklarını bezeyen sevda meşalemiz, hedefi kadar sunduğu güzellikler ile de su gibi azizleşen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın 23. süne sanatsever ve kadirşinas Elazığ halkı davetlidir.

Bu vesile ile programın organizasyonunda büyük emekler sarfeden organizasyon komitesi üyelerine, İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz ile maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 885 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.5.2016 16:10:58
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.