Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

İFLASLARIN ÖNLENMESİ İÇİN ACİL TEDBİR GEREKİYOR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, hükümetin bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle mağdur olan esnaflar için hazırladığı destek paketini desteklediğini ifade ederek, “Önemli bir çalışma yapılıyor ama yetersiz, iflas ve işyeri kapanmalarının önlenmesi için tüm bölge illerinde çok ivedi yeni bir çalışmanın yapılarak yürürlüğe girmesi gerekiyor” dedi.

Bölge İş Dünyasının En Fazla Destek Beklediği Bir Dönem…

Başkan Alan, bölge iş dünyasının en fazla desteğe ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçildiğine işaret ederek, “Hükümetimiz tarafından, terörün sebep olduğu sosyal ve ekonomik yaralara merhem olacak girişimler yapılmak istenmektedir. Bu kapsamda iflasların ve işyeri kapanmalarının önüne geçmek için Halkbankasından kullanılan KOBİ kredilerinin bir yıl ertelenmesi hususunda bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma bölgemizde sadece Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde uygulanacaktır. Ancak terör olaylarından fiili olarak zarar görmemesine karşın ekonomik anlamda çok büyük bir zarar gören ve tüm bölge illerinin lojistik ve dağıtım merkezi konumundaki Elazığ bu mağduriyeti en fazla yaşan illerin başında gelmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın Şubat 2016 raporunda olduğu gibi Elazığ karşılıksız çekte ülke genelinde yaklaşık 22 milyon TL ile 19. Sırada yer almıştır. Sadece Şubat ayındaki karşılıksız çek miktarı 22 milyon TL’dir. Çeki yazılan bu esnaf arkadaşlarımızın çok büyük bir kısmı ise Doğu ve Güneydoğu illerine mal ve hizmet sağlayan ancak parasını alamadığı için mağdur olan arkadaşlarımızdır. Bunun görülmesi gerekmektedir” dedi.

İflas ve İşyeri Kapanma Sayısı Artacaktır…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan bölge illeri için acil tedbir alınmasının gerektiğine işaret ederek, “Sadece Elazığ değil bölgemizdeki tüm illerin ekonomik durumu çok kötü durumda. Esnaf, Sanatkar ve KOBİ’ler için çok ivedi tedbirler alınmaz ise yıl sonu itibarı ile iflas ve işyeri kapanmalarında maalesef tarihi bir sayıya ulaşılabilir. Bunun önlenmesi için tüm bölgeyi kapsayacak şekilde yeni bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bugün bölge illeri için artık yeni yatırımlar kazanma beklentimizden ziyade mevcutların faaliyetlerini devam ettirerek istihdam ve sosyal sorunların önüne geçmesini bekliyoruz.”

e- Haciz ve Banka Kredi Notlarının Düşmesi Ticareti Tehdit Ediyor…

Başka Alan vergi dairelerinin e-Haciz ve bankaların işletmelerin kredi notlarını düşürmelerinin ticareti tehdit ettiğini belirterek, “Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bölgedeki terör olayları nedeniyle hak edişlerini alamayan ve bu nedenle çekini, senedini ödeyemeyen aynı zamanda vergi ve SGK gibi devlete olan borçlarını zamanında ödeyemeyen tüm iş dünyası için vergi daireleri bankalara e-Haciz yazısı gönderiyor. Bu yazıyı alan ilgili banka yazıya muhatap firmanın önce kredi notunu yüzde 50-60 düşürüyor. Bu işlem firmanın kredi skorunu negatif yönde düşürerek sorgulama yapan bankaya olumsuz rapor olarak yansıyor. Çek, senet, kredi ve bankacılık faaliyetleri olmaksızın işletmelerin nasıl hayatiyetini devam ettireceği öncelikle sorgulanmalı. Bir iki ay vergisini ödeyemeyen, yada birkaç çeki senedi yazılan esnafın tüm ticari fonksiyonları vergi daireleri ve bankalar tarafından kesiliyor. Böyle bir ortamda iş dünyasının ayakta kalabilme şansı yoktur. Hükümetin istihdam, üretim ve yeni işyeri açılması konusunda KOSGEB, TKDK, Sanayi Bakanlığı ve diğer bakanlıklar eliyle yürütmüş olduğu projeler ve destekler söz konusu iken bir yandan da mevcut olanların bir bir kapanmasına vesile olan ortamlara seyirci kalmasına anlam veremiyoruz. Her alanda ülkemizin yeni işletmelere ihtiyacı olduğu şüphesiz bir gereklilik ve ihtiyaç olmasına karşın, yılların birikimi ve emeği ile bir noktaya taşınmış işletmelerin de hayatiyetini devam ettirmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir. Biz iş dünyasının sesi ve sistemin içerisinde bulunan işletme sahipleri olarak gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı talep makamı olarak ilgili tüm kesimlerin dikkatine arz ediyoruz. Bölgemiz insanı ve bakanı olarak bu durumları çok iyi bilen Sayın Vekillerimiz başta olmak üzere, Sayın Kalkınma Bakanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile İçişleri Bakanımızın bölge iş dünyasının bu sesine kulak vermesini ivedi olarak istirham ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 851 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.5.2016 13:46:29
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.