Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BU ŞEHİR HAKSIZ HİÇBİR UYGULAMAYI HAK ETMİYOR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Vergi  İncelemesi ve sigara denetimleri ile esnafın haksızlığa uğradığını, aynı zamanda 2016 yılı yatırım ödeneği tutarının ilin kalkınma ve gelişme hedefleriyle örtüşmediğini belirterek, devleti ve milletine bağlılığı ile ‘sırtı sıvazlanan’ Elazığ’ın bunları haketmediğini ifade etti.

HAKSIZ UYGULAMALAR ESNAFI CANINDAN BEZDİRMEKTEDİR…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Vergi incelemesinden maksadın; ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak olduğu hüküm altına alınmıştır. Vergi incelemesi, beyan esasının geçerli olduğu ülkemizde mükelleflerin beyanlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını tespit etmek, ödenmeyen vergiyi tahsil etmek, eksik beyanda bulunanları cezalandırmak, vergide adaleti sağlamak, vergi tahsilatını artırmak, verginin tabana yayılmasını sağlamak, kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek olarak belirlenmiştir. Bu duruma hiç kimsenin bir itirazı bulunmamaktadır. Hükümetimiz Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan ve ticareti neredeyse bitme noktasına getiren terör olayları nedeniyle bir dizi önlemler paketi hazırlayarak ticaret erbabının yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesini hedeflerken, diğer yandan Vergi İnceleme ile Denetmenler tarafından takdir haklarını kullanarak Elazığ işletmelerine ciddi oranda cezai işlem uygulamaları bir birine zıt orantılıdır.

Devletine ve milletine olan bağlılığı ile her zaman Ülkeyi yönetenlerin haklı övgülerine mazhar olan Elazığ halkı güzel sözlerle mest edilirken, uygulanan cezalarla da büyük ekonomik sıkıntılara sokulmaktadır. İşletmelerin hataları eksiklikleri yada mevzuata hakim olamamaktan kaynaklanan eksiklikleri olabilir. Ancak bunlar inceleme elemanın takdiri ile cezaya dönüşmemelidir. Aynı uygulamanın Elazığ’ın doğusundaki illerde uygulandığını iş dünyası olarak görememekteyiz. BDDK 2016 Şubat ayı kayıtlarında karşılıksız çek kullanımında 19. Sırada yer alan Elazığ’ın ekonomik sıkıntısı zaten Devletimiz tarafından tescil edilmiştir. Böylesine zor bir süreçten geçen Elazığ ekonomisi içerisinde ayakta kalmanın mücadelesini veren işletmelerimize daha toleranslı bir yaklaşım gösterilmesini beklemekteyiz. Vergi denetmenlerinin Elazığ esnafına uygulamış olduğu yaptırımlar acaba Diyarbakır’da, Batman’da, Siirt’te, Şırnak’ta, Tunceli’de uygulanıyor mu? Elazığ esnafının bu mağduriyetinin önlenmesi hususunda ilgili tüm kesimlerin buradan dikkatini çekmek istiyoruz. Lütfen takdir haklarınızı bulunduğunuz Şehirdeki ve Elazığ’ın doğusundaki illerde gösterdiğiniz şekilde kullanınız. Elazığ esnafı cezalarda iyi niyet aramamakta ve bu konuda Odamızdan haklarının korunması noktasında girişim başlatmasını talep etmektedirler. Sayın Vekillerimizden istirhamımız bu konuyla ilgilenmelidir.

SİGARA DENETİMİ İŞYERİ KAPATMAYA KADAR GİTMEMELİDİR…

Yine İlimizdeki işyerlerinde sigara içilmemesine yönelik kontroller de çığırından çıkmıştır. Bir ay içerisinde aynı işyerine üçüncü, dördüncü cezalar kesilmektedir. Çay, kahve satışı yaparak kirasını, eleman ve işletme giderlerini karşılamaya çalışan esnaflarımız birde sigara kontrolleri ile kesilen cezalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu konularla ilgili denetmenlerin uyarı ve ikaz takdir hakları bulunurken, işletmenin kapanmasına kadar varan uygulamaları doğru değildir. Devletine milletine bağlılığın mükafatı bu olmamalıdır. İşyeri kapanmaların ve iflasların çığ gibi büyüdüğü bu dönemde her kesimin daha aklı selim hareket etmesi gerekmektedir. Biz iş dünyasının sesi olarak bunu ifade ediyoruz.

KAMU YATIRIM TUTARI İLİN HEDEFLERİYLE ÖRTÜŞMÜYOR…

2016 Yılı Kamu Yatırımları için Elazığ’a ayrılan toplam ödenek 321 milyon TL.’dir. Bu ödenekle Elazığ’ın 2023 hedeflerine ulaşması mümkün değildir. Karadeniz bölgemizde bir tünel için ayrılan toplam bütçe yaklaşık 2 milyar TL’dir. Elazığ tarımının can damarını oluşturan ve 15-20 sene geçmişe dayanan sulama projeleri halen tamamlanmış ve il ekonomisine kazandırılamamıştır. Bölgesel gelişmişlik sıralamasında Ülkemizin en geri kalmış yöresi olan bölgemizin kalkınma ve gelişmesini böylesine sembolik yatırım bedelleriyle ortadan kaldırmamız mümkün değildir. Sayın Vekillerimizin ilimizin sorun ve ihtiyaçlarıyla ilgili girişimleri ve gayretlerini takdirle takip ediyoruz. Bu konuya da özel bir önem vermelerini iş dünyası ve Elazığ halkı olarak bekliyoruz.   

TEŞVİKTE VE TOKİ YATIRIMLARINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER BEKLİYORUZ…

İlimiz adına yaşamış olduğumuz tüm bu sıkıntılara rağmen Sayın Milletvekillerimizin takdire şayan gayret ve girişimleri ve Sayın Valimizin destekleriyle Elazığ Valiliği bünyesinde kurulan Yatırım İzleme ve Değerlendirme Birimi tarafından çok değerli bir çalışma yapılarak Elazığ’ın Teşvik Yasasındaki mağduriyeti rakamlarla ortaya konularak sorunun çözümü noktasında kabul edilebilir bir rapor oluşturulmuştur. Hazırlanan bu rapor Sayın Vekillerimizin çok değerli çalışması neticesinde kısa bir süre içerisinde Ekonomi Bakanımız, Bakan Yardımcımız ve Yatırım Uygulama ve Teşvikler Genel Müdürümüzün ilimize gelmeleri ile inşallah olumlu neticelenecektir. Odamızın da içinde yer aldığı bu çalışma doğrultusunda Elazığ için büyük önem taşıyan bu konu inşallah çok kısa bir süre içerisinde ilimiz gündeminden çıkmış olacaktır.

Yine Elazığ’ın çok uzun bir zamandan beri gündemini meşgul eden Elazığ yeni şehir stadyumu konusu da Milletvekillerimizin yoğun girişimleri ile kısa sürede olumlu neticelenecektir. Sayın Vekillerimiz ve Sayın Valimizin daveti üzerine TOKİ Başkanımız Sayın M.Ergün Turan’ın yakın bir tarihte Elazığ’da olacağı, şehir stadyumu ve kentsel dönüşüm kapsamında risk taşıyan binalar yerine daha güvenli yaşam alanlarının oluşturulması gündeme gelecektir. Ben tüm bu girişimleri nedeniyle Başta Sayın Milletvekilleri olmak üzere Sayın Valimize ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1159 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.4.2016 10:39:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.