Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 BAŞKAN ALAN DUAYEN GAZETECİ DONAT’LA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Sabah Gazetesi Yazarı duayen gazeteci Yavuz Donat Elazığ TSO’yu ziyaret ederek, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ile ülke gündemini, Elazığ iş dünyasının beklentilerini ve yeni anayasa çalışmalarını değerlendirdi.

 

ELAZIĞ İÇİN ÖNCELİKLİ KONU YENİ TEŞVİK YASASI…

Başkan Alan Donat’a yaptığı değerlendirmede Elazığ iş dünyasının öncelikli sorunun Yeni Teşvik Yasası olduğunun altını çizerek, “Sayın Donat, bu konu İlimiz iş dünyası üzerinde ve yeni yatırım yapacak girişimciler üzerinde son derece negatif bir enerji oluşturuyor. İlimiz halen yürürlükteki Teşvik Yasası kapsamında 4. Bölgede yer alıyor. Oysa komşu illerimiz 5 ve 6. Bölge desteklerinden istifade ediyor. Elazığ tarihi süreç içerisinde hep devletinin yanında yer almış ve özellikle son 30-40 yıllık süreç içerisinde de terör nedeniyle büyük bedeller ödemiş bir ildir. İlimiz bu dönemde hep nitelikli göç verirken bölge illerinden ciddi manada niteliksiz göç almaya başlamıştır. Bu göç dalgası ilin kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını olumsuz yönde etkilemiş ve ilimiz ekonomik anlamda sıkıntılı bir sürece girmiştir. Teşvik Yasasının bu olumsuz yansıması nedeniyle Yatırım Teşvik Belgeli firma sayımız son iki yılda yüzde 70’ler seviyesinde gerilemiştir. Bu konuda Türkiye 8. Ekonomi Şurasında bir konuşma yaparak Sayın Başbakanımıza konunun vahametini ifade ettim. Sayın Başbakanımız konuyu en kısa sürede değerlendireceklerini belirmişlerdir. Aynı zamanda Elazığ ziyaretlerinde de bu sorunu çözeceklerini ifade etmişlerdir. Yine aynı şekilde Bölgemizin bakanları olan İçişleri Bakanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımız ve Kalkınma Bakanlarımız da bu konuya hassasiyetle yaklaşmakta ve sorunun çözümü için tüm girişimlere katılacaklarını ifade etmektedirler. Malumunuz olduğu üzere BDDK tarafından yayınlanan 2016 yılı Şubat ayı karşılıksız çek sıralamasında ilimiz maalesef 19. Sırada yer almıştır. Elazığ’ın altındaki tüm iller büyük şehir statüsündedir. Bu durum ilimiz ekonomik yapısının aslında büyük fotoğrafıdır. Bu nedenle Teşvikler hususunda ne yapılacak ise bir an önce yapılmasını Elazığ iş dünyası adına bekliyoruz” dedi.

 

TERÖRÜN ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKMASINI İSTİYORUZ…

Başkan Alan yaşanan terör olayları ve yeni anayasaya çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Sayın Donat, maalesef ülkemizde bin yıllık kardeşliğimizi bozma girişimleri ve halkımızı birbirine düşürme gayretlerine şahit oluyoruz.  Bu bölgede ve Anadolu coğrafyasında yaşayan tüm halklar bin yıllık bir kardeşliğin ve ortak kaderin bir araya getirmiş olduğu ve akrabalık bağları ile et ve tırnak olmuş kitleleri oluşturmaktadır. Hükümetimizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma ve bulunduğu bölgede huzur ve güven adası olmayı planlayan Ülkemizin bu hedefleri birilerini rahatsız etmekte ve bu hedeflere ulaşılmasını engelleme noktasında gayret gösterilmektedir. Bu nedenle hükümetimizin terörle mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Bölgemizin ve Ülkemizin artık huzur ve sükunete kavuşması, istihdam, yatırım ve kalkınma hedeflerine odaklanmasını istiyoruz. Bu doğrultuda mevcut anayasa elbisesi dar geliyor ise bunun çağın gerektiği şekilde ivedi olarak yenilenmesi tüm halkımızın ortak beklentisidir. Bu hususta atılacak adımları iş dünyası olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Alan görüşmenin ardından Elazığ Baskil yöresine ait kayısı ve yöresel gıda ürünlerden oluşan bir set armağan etti.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Bu haber 962 defa okundu.
Ekleme Tarihi :15.4.2016 15:58:41
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.