Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

KOBİ’lere KOSGEB’den Finansman Desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) proje destek çağrısı yayınlanmış olup, imalat sanayindeki KOBİ’lere 200 Bin TL ile 600 Bin TL arasında finansman desteği sağlanmaktadır.

MÜRACAATLAR BAŞLADI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) proje destek çağrısını yayınladı.

‘Geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması’ ve ‘Orta-ileri teknoloji KOBİ’lerinde kapasite geliştirme’ başlığıyla yayınlanan iki ayrı proje teklif çağrısında kabul edilecek projelere 200 bin TL ila 600 bin TL arasında finansman desteği sağlanacak.

01 Nisan’da başlayan müracaatlar 06 Mayıs tarihinde sona erecek. KOBİGEL Proje Teklif Çağrısı iki ayrı başlık altında; ‘Yüksek ve orta yüksek” ile ‘Düşük-orta düşük teknoloji’ olarak yayınlanmıştır.  Orta ve Düşük Teknoloji Teklif çağrısına başvuracak KOBİ’lerin 2014 ve 2015 yıllarındaki net satış hâsılatı 200 Bin TL ve SSK’lı olarak istihdam ettiği kişi sayısının en az 2 olması gerekiyor. Yüksek ve Orta Yüksek çağrısına başvuracak KOBİ’lerin ise 2014-2015 yılındaki net satış hasılatı 300 Bin TL ve SSK’lı olara istihdam ettiği kişi sayısının en az 3 olması gerekiyor.

 

GELENEKSEL İMALAT SANAYİ KOBİ’LERİNDE KATMA DEĞERİN ARTIRILMASI

Geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması proje çağrısı ile gelişmekte olan bölgelerde geleneksel imalat sanayi KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılmasının ayrıca rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesinin amaçlandığı proje teklif çağrısından Elazığ’ın da içinde bulunduğu 4. Bölge illeri yararlanabiliyor. 150 milyon TL toplam bütçeli bu çağrı kapsamında, KOSGEB tarafından uygun görülen projelere yüzde 80’i geri ödemesiz 200 bin TL, geri ödemeli 400 bin TL olmak üzere toplam 600 bin TL’ye kadar finansal destek sağlanacak.

 

ORTA-İLERİ TEKNOLOJİ KOBİ’LERİNDE KAPASİTE GELİŞTİRME

Bu proje çağrısı ile de orta-yüksek ve ileri teknoloji KOBİ’lerinin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amaçlanıyor. 150 milyon TL bütçeli bu proje çağrısı kapsamında KOBİ’lere, geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 500 bin TL olmak üzere toplam 800 bin TL’ye kadar finansal destek sağlanacak.

 

ÇAĞRILARDAN EN ÜST SEVİYEDE YARARLANMALIYIZ

Elazığ TSO Başkanı İdris ALAN, Elazığ iş dünyasının girişimci ruha sahip olduğunu, ancak finansman noktasında çeşitli sorunların yaşandığını belirterek, “KOSGEB’in bu proje teklif çağrılarının finansman sağlama açısından son derece verimli olacağını düşünüyorum. İlimiz, gerek jeopolitik konumu gerekse yatırımlar açısından sağlamış olduğu tüm avantajlar ile bölgemizde diğer illerden öne çıkmaktadır.  Girişimciler yatırım için güvenli liman aramakta ve bu anlamada Elazığ ideal bir şehir konumundadır. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanarak yatırım yapacak tüm girişimcilerimizi Elazığ’a davet ediyoruz. Bununla birlikte ilimizden de hali hazırda üretim yapan çok sayıda KOBİ’miz de her iki proje teklif çağrısından yararlanabileceklerdir. Dolayısıyla girişimcilerimizin bu fırsatı iyi değerlendirmelerini bekliyoruz. Ekonomideki paylarını artırmış, kapasitelerini ve rekabet güçlerini yükseltmiş KOBİ’lerimiz, daha çok kazanım elde ederek, hem ilimize ve hem de ülkemize çok daha fazla katma değer sağlamış olacaklardır. KOSGEB Elazığ İl Müdürlüğümüzün bu bir aylık dönem içerisinde yoğun mesaileri olacaktır. Kendilerinden öncelikli ricamız Elazığ işletmeleri için büyük önem arz eden bu desteklerden ilimizin en üst düzeyde istifade etmesi için KOBİ’lere gerekli bilgilendirme desteği vermeleri ve bu süreçte mesai kavramından uzak şekilde çalışmalarıdır” şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 885 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.4.2016 10:28:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.