Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 TERÖR KAYNAKLI EKONOMİK KAYIPLAR İÇİN GİRİŞİM ÖNERİSİ

Elazığ TSO Mart ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkan Vekili İhsan Çalışkan başkanlığında yapıldı. Toplantıda, terör bir kez daha lanetlenirken, terör kaynaklı ekonomik kayıplara dikkat çekildi.

Elazığ; Terörün Bölgeye Etkileri Nedeniyle Büyük Ekonomik Kayıplar Yaşıyor…

Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya’nın sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı Meclis Toplantısına Başkanlık yapan Elazığ TSO Meclis Başkan Vekili İhsan Çalışkan, terör eylemlerini Elazığ TSO Meclisi olarak bir kez daha lanetlediklerinin altını çizdi. Çalışkan konuşmasında, “Mart ayı Meclis Toplantımızı açarken öncelikle hepinize en derin saygılarımı sunarım. Değerli Meclis Üyeleri; 2015 yılının 6’ıncı ayından bugüne ülkemiz gündemi yoğun terör olayları ile sürekli meşgul olmuş, terör olayları ve maalesef yüreklerimizi yakan şehit haberleri sıcaklığını hiç yitirmemiştir. Gencecik insanlarımız vatan uğruna toprağa düşerken, ekonomi, istihdam, büyüme, kalkınma ve gelişme doğal olarak gündemimiz dışında kalmıştır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak, buradan bir kez daha ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kast eden, halkın huzur ve güvenini bozmayı amaçlayan tüm terör olayları ve faaliyetlerini bir kez daha lanetliyoruz. Hükümetimizin terörle mücadelesindeki kararlılığını da sonuna kadar destekliyoruz. Bu süreçte şehitlik mertebesine ulaşan tüm kardeşlerimize bir kez daha rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Jeopolitik konumu nedeniyle bölgenin merkezi konumunda olan Elazığ, Doğu ve Güney Doğu illeriyle en fazla ticareti olan il konumundadır. İlimiz bu özelliği ile yoğun terör olaylarının yaşandığı bölgelerde ticari faaliyetlerin durması sonucunda çok ciddi manada ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır. Doğu ve Güneydoğu illeriyle ticaret yapan Odamız üyesi işletmelerimizin büyük kısmının bu bölgelerdeki ticari faaliyetleri durmuş, alacakları askıda kalmıştır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından 2016 Şubat ayında yayınlanan Karşılıksız Çek istatistiklerinde Elazığ 19. Sırada yer almış ve yaklaşık 22 milyon TL çek karşılıksız çıkmıştır. Sıralamada ilimizin altındaki 18 ilin tamamı büyük şehir konumundadır. Elazığ’ın üzerindeki şehirlerin de bir kısmı büyük şehir konumundadır. Yaklaşık 650 bin nüfusa rağmen karşılıksız çekte büyük şehirler arasında yer alan Elazığ’ın ekonomik durumunun iç açıcı olmadığı açıkça görülmektedir.

Bu tabloya baktığımızda 2016 yılının ilimiz ekonomi ve sanayi anlamında çok iç acıcı bir görüntü vermediği görülmektedir. Hükümetimizin terör mağduriyeti nedeniyle bölge illerinde uygulayacağı her türlü destek programına Elazığ’ın dahil edilmesi için ilgili tüm bakanlıklar ve ekonomi yönetimiyle iletişime geçilmesi ve İlimizin bu mağduriyetinin rakamlarla ortaya konulması gerekmektedir. Bu konuda zaten ekonominin içinden gelen Sayın Milletvekillerimizle acilen bir değerlendirme toplantısının yapılması yararlı olacaktır” dedi.

 

BAŞKAN ALAN'A TEŞEKKÜR...

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’nün ‘Şubat-Mart Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu okumasının ardından, Elazığ TSO Hesapları İnceleme Komisyonun Raporları değerlendirilerek Yönetim Kurulu’na tasarruf tedbirleri nedeniyle Meclis üyeleri teşekkür ettiler. Elazğ TSO bütçesinin 2015 yılında bir önceki yıla nazaran yüzde yüze yakın bir tasarruf sağladığı ifade edilerek Başkan Alan'a teşekkür ettiler. Toplantı Meclis gündem maddelerinin görüşülmesi ve serbest kürsü bölümü ile sona erdi.

   

2016 ŞUBAT-MART DÖNEMİ ELAZIĞ TSO YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ 

1-      FIRAT KALKINMA AJANSI 2016 YILI YAŞAM KALİTESİ VE SANAYİ ALTYAPISI MALİ DESTEK PROGRAMINA ODAMIZ TARAFINDAN PROJE HAZIRLANMIŞTIR:

Odamız tarafından yayınlanan programa hazırlanan proje ile Oda üyelerinin ürün tanıtım, teşhir ve satışının yapılabileceği merkez ile Odamız bünyesinde modern bir konferans ve toplantı salonu oluşturulması hedeflenmiştir. Proje hazırlanarak Mart ayı içerisinde FKA’ya sunulmuştur.

2-      MARBLE FUARINA KATILIM:

Odamız Üyesi Mermer Firmalarının uluslar arası niteliği olan İzmir Marble fuarına katılımı vesilesiyle firmalarımız standlarında ziyaret edilerek 4 gün boyunca tanıtımlarına destek olunmuştur.

3-      GİRİŞİMCİLİK KURSLARI AÇILMASI:

KOSGEB tarafından 2016 yılı başında ilan edilen yeni destek programı kapsamında ilimizdeki bay ve bayan girişimcilere yönelik “Kosgeb Destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” verilmesi için gerekli hazırlıklar yapılmış olup, Nisan ayı içerisinde 3 ayrı grup olarak toplamda 90 kişiye Girişimcilik Eğitimi verilecektir.

4-      MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI İÇİN ONAY ALINDI:

İlgili yasa gereğince 25 Mayıs 2016 itibarı ile öncelikle inşaat sektöründe uygulanması başlanacak olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri hususunda Odamız TOBB tarafından yapılan bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerine katılarak, inşaat sektörünü ilgilendiren çeşitli mesleklerde Elazığ’da sınavların yapılması hususunda TOBB ile mutabakat sağlanmıştır. Üyelerimiz konu hakkında yazılı ve sosyal medya aracılığı ile uyarılarak mağduriyet yaşamamaları çağrısı yapılmıştır.

5-      SEBZE HALİ ESNAFININ SORUNLARI İLGLİ MAKAMLARA TAŞINDI:

Üyelerimizin talebi doğrultusunda Sebze Halinde faaliyet gösteren üyelerimizle iki ayrı toplantı yapılarak bir araya gelinmiş ve sorunları Elazığ Belediyesine ulaştırılmıştır. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanımızın, Sayın Belediye Başkanı ile yaptığı ikili görüşme neticesinde Sebze Halindeki üyelerimizin mağduriyetleri giderilmiştir.

6-      GALERİCİLER SİTESİ ESNAFIYLA BİRARAYA GELİNDİ:

İlimizde kısa bir süre önce tamamlanan ve hizmete açılan Galericiler Sitesi esnafı yerinde ziyaret edilerek sorunları dinlenmiş ve ilgili mercilere taşınmıştır.

7-      SRC BELGELERİ İÇİN MÜRACAAT:

Eğitimleri ilimizde iki ayrı merkezde verilen ancak sınavları bölge ili olarak Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu Diyarbakır ilinde yapılan SRC Sınavlarının Elazığ’da yapılması için TOBB ve Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunulmuştur.

8-      TOBB BÜRKSEL PROGRAMINA KATILIM:

TOBB tarafından AB Bürüksel Ofisinin açılış törenine TOBB tarafından davet edilen sınırlı sayıdaki Oda Başkanı arasında yer alan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Elazığ’ı ve Odamızı temsil etmiştir.

9-      BAKAN TÜFENKCİ’YE SORUNLAR TAKDİM EDİLDİ:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin Elazığ’da katıldığı programda Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ilin sorunları ve iş dünyasının beklentileriyle ilgili bir konuşma yapmış ve taleplerimiz Sayın Bakana iletilmiştir.

10-   UR-GE PROJESİ:

Odamız tarafından hazırlanan ve Ekonomi Bakanlığınca kabul gören Mermer Sektörünün Ulusalar arası rekabet gücünü artırmayı hedefleyen projemizin hazırlık çalışmalarına başlanılmış olup, Nisan ayı içerisinde projenin ilk aşaması olan İhtiyaç Analizi yapılacaktır. Projenin Eğitim hizmeti bölümüne ise Mayıs ayında başlanacaktır.

11-   İHRACAT EĞİTİM TALEBİMİZ UYGUN GÖRÜLDÜ:

İlimiz ihracatının artırılması ve üyelerimizin ihracata hazırlanması hususunda Ekonomi Bakanlığına sunmuş olduğumuz Eğitim talebimiz ilgili bakanlıkça uygun görülmüş olup, Mayıs ayı içerisinde bakanlık uzmanlarının katılımı ile üyelerimize yönelik olarak bir günlük eğitim programı uygulanacaktır.

12-   KURUM VE KOMİSYONLARDA TEMSİL:

Odamız tarafından yer aldığımız yaklaşık 22 ayrı komisyon, kurul ve yönetim kurulunda temsil edilerek ilimiz ve üyelerimizin menfaatlerinin korunmasına gayret gösterilmiştir. Bu dönemde Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan çeşitli kültürel, sosyal, ekonomik ve diğer faaliyet ve etkinliklere katılım sağlanmış ve Odamız temsil edilmiştir.

13-   BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ:

TOBB başta olmak üzere, ilgili bakanlıklar ve yerel kuruluşlardan gelen ilan, duyuru ve çeşitli mevzuat değişiklikleri konularında üyelerimiz Odamız Web Sitesi, yerel medya ve sosyal medya aracılığı ile bilgilendirilmişlerdir.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 829 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.4.2016 14:49:21
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.