Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ TSO VİZYON PROJELERİYLE ŞEHRİ GELECEĞE HAZIRLIYOR

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO’nun vizyon projeler ile Şehri geleceğe hazırladığını belirterek, “Odamız tarafından 2015-2016 döneminde AB, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, DAP İdaresine verilen projelerle ilin, sosyal, kültürel ve ekonomik büyümesi ve bölgede lider il olması hedeflenmiştir” dedi.

 

SİYASİ İRADENİN SAHİPLENMESİNİ BEKLİYORUZ…

Başkan Alan açıklamasında, “Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmemin üzerinden bir yıl geçmiştir. Bu bir yıllık süre içerisinde Odamız Meclisi, Yönetim Kurulu ve Oda Uzman Personellerimizle ilimizi geleceğe taşıyacak vizyon projeler üzerinde kafa yorarak çok önemli hazırlıklar ve girişimler yapılmıştır. Talep makamı olan Odamız icracı, kanun koyucu, yasama ve yürütme organı değildir. Odamız kendi mütevazi bütçesi ile ilin sosyal, kültürel ve ekonomik tüm faaliyetlerine katkı sağlamaktadır. Odamız tüm siyasi partilere ve görüşlere eşit mesafede olup, günlük ve popülist söylemlerden uzak şekilde şehrin tüm boyutları ile kalkınma ve gelişmesini hedeflemekte ve bu ilkeler doğrultusunda hizmet vermektedir.

İşte bu düşüncelerle son bir yıl içerisinde hazırladığımız projelerimiz ve gelinen nokta ile ilgili olarak kamuoyunun ve tüm üyelerimizin bilgilendirilmesi anlamında bu bilgi paylaşımı ihtiyacı olduğu görülmüştür. 1920 yılında kurulan Elazığ TSO’da yüz yıla yaklaşan hizmet ve bayrak yarışında her dönem yöneticileri bu şehre bir katkı sağlamanın gayreti içerisinde olmuşlardır. Ben bu vesile ile, Odamızın tüm yönetim kadrolarında görev almış olanları buradan bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve sıhhat Yüce Allah(c.c.)’tan niyaz ediyorum.

Odamızın son bir yıl içerisinde yaptığı projeler ana başlıklar itibarı ile aşağıdaki gibi olup; bu projelerin Elazığ’a kazandırılması noktasında siyaset kurumu başta olmak üzere, il yöneticilerine ve bizlere sorumluluklar düşmektedir. Biz bu anlamda ilin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunun projelendirilmesi noktasında sorumluluğumuzun önemli bir bölümünü yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu  düşüncelerle, yapılan bu çalışmaların ilimize hayırlar getirmesi temennisiyle, tüm kamuoyunun bilgilerine saygılarımla arz ediyorum” dedi.

 

1-ELAZIĞ 2. İŞGEM PROJESİ: Proje hazırlıkları bizden önceki yönetimler döneminde Elazığ İl Özel İdaremizle birlikte başlatılmış ve bizim dönemimizde de katılım ve desteklerimiz devam ettirilerek proje ihale aşamasını tamamlamıştır. 2017 yılında Elazığ 2. İŞGEM Malatya yolunda faaliyetine başlayacaktır.

 

2-UR-GE PROJESİ: Elazığ TSO tarafından 2015 yılında hazırlanmış ve ilimizdeki mermer sektörünün gelişmesi ve uluslararası rekabetçiliğinin artırılması hedeflenmiştir. Proje Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul görmüş ve uygulama aşamaları başlatılmıştır.

 

3-ELAZIĞ ÜRÜNLERİ TEŞHİR, TANITIM VE SATIŞ MERKEZİ PROJESİ: Proje Elazığ TSO tarafından 2016 yılında hazırlanmış olup, FKA tarafından 2016 yılında ilan edilen “Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı Başvurusu” kapsamında FKA’ya sunulmuştur. Projenin yüzde 75 bütçesinin Ajans ve yüzde 25’inin ise Odamız tarafından karşılanması öngörülmektedir. Proje ile Odamız Hizmet Binası bünyesinde 500 m2 bir alanda firmalarımızın belirli sürelerle ürünlerini tanıtması, teşhir etmesi ve satış yapması hedeflenmiştir. Proje değerlendirme aşamasındadır.

 

4-ELAZIĞ MODERN KONFERANS VE TOPLANTI SALONU: Elazığ Yeni Hizmet Binası bünyesinde tüm altyapıları hazır şekilde modern bir konferans ve toplantı salonu yapılması için, FKA tarafından 2016 yılında ilan edilen “Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı” kapsamında FKA’ya Odamız tarafından bir proje sunulmuştur. Projenin yüzde 75 bütçesinin Ajans ve yüzde 25’inin ise Odamız tarafından karşılanması öngörülmektedir. Kurulacak bu merkezin tüm kururum, kuruluş ve STK’lar tarafından kullanılması öngörülmektedir. Proje değerlendirme aşamasındadır.

 

5-ELAZIĞ İŞLETMELERİ KÜMELEME ODAKLI BÜYÜYOR PROJESİ: Bu proje 2015 yılında DAP idaresine sunulmuştur. Proje ile UR-GE kapsamında 5 ayrı sektörün uluslar arası rekabetçiliğinin artırılması hedeflenmektedir. Projeye değerlendirme aşaması sürecini tamamlamış sonuç alınamamıştır.

 

6-TEKNOKENT VE İŞGEM: Elazığ TSO destek ve katkılarıyla Elazığ’a kazındırılan ve halen yüzde 30 oranında hissedarı olduğumuz ve Yönetim Kurullarında yer aldığımız Fırat Teknokent ile Elazığ İŞGEM merkezlerinin büyümesi ve gelişmesi noktasında maddi ve manevi desteklerimiz devam etmektedir.

 

7-ELAZIĞ TASARIM VE YAZILIM MERKEZİ: Kalkınma Bakanlığının 2015-2020 döneminde Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezlerinde yapmayı planladığı altyapıların oluşturulması amacıyla Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje FKA’ya sunulmuştur. 12 milyon TL bütçeli bu proje ile, Elazığ mermer, maden, mobilya, gıda, plastik, bilişim ve yazılım gibi sektörde dünya standartlarını yakalayarak ülkemizde ve bölgede fark yaratmayı hedeflemektedir. Projenin hedefi, amacı, süreçleri, faydaları vb. tüm detayları Elazığ TSO ile FKA Elazığ Yatırım ve Destek Ofisinde bulunmaktadır. Proje değerlendirme sürecindedir.

 

8-MOBİLYA İMALATÇILAR SİTESİ VE TEŞHİR MERKEZİ: Kalkınma Bakanlığının 2015-2020 döneminde Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezlerinde yapmayı planladığı altyapıların oluşturulması amacıyla Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje FKA’ya sunulmuştur. 12 milyon TL bütçeli bu proje ile, Elazığ Mobilya üreticilerinin tek merkezde toplanması ve kümeleme yaklaşımı ile büyümeleri ve şehrin ekonomik yapısına ciddi manada katkı sağlamaları hedeflemektedir. Projenin hedefi, amacı, süreçleri, faydaları vb. tüm detayları Elazığ TSO ile FKA Elazığ Yatırım ve Destek Ofisinde bulunmaktadır. Proje değerlendirme sürecindedir.

 

9-ELAZIĞ SERBEST BÖLGE PROJESİ: Kalkınma Bakanlığının 2015-2020 döneminde Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezlerinde yapmayı planladığı altyapıların oluşturulması amacıyla Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje FKA’ya sunulmuştur. 25 milyon TL bütçeli bu proje ile, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illeri başta olmak üzere tüm Doğu ve diğer bölge illerinin istifade edeceği bir merkez kurulması hedeflemektedir. Projenin hedefi, amacı, süreçleri, faydaları vb. tüm detayları Elazığ TSO ile FKA Elazığ Yatırım ve Destek Ofisinde bulunmaktadır. Projenin değerlendirme sürecindedir.

 

10-ELAZIĞ FUAR VE KONGRE MERKEZİ: Kalkınma Bakanlığının 2015-2020 döneminde Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezlerinde yapmayı planladığı altyapıların oluşturulması amacıyla Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje FKA’ya sunulmuştur. 8 milyon TL bütçeli bu proje ile, Elazığ’ın bölgede bir fuar ve kongre merkezi haline gelmesi hedeflemektedir. Projenin hedefi, amacı, süreçleri, faydaları vb. tüm detayları Elazığ TSO ile FKA Elazığ Yatırım ve Destek Ofisinde bulunmaktadır. Projenin değerlendirme sürecindedir.

 

11-ELAZIĞ KÜRSÜBAŞI KÜLTÜR VE SANAT EVİ PROJESİ: Kalkınma Bakanlığının 2015-2020 döneminde Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezlerinde yapmayı planladığı altyapıların oluşturulması amacıyla Elazığ TSO tarafından hazırlanan bu proje FKA’ya sunulmuştur. 8 milyon TL bütçeli bu proje ile, Elazığ’ın tarihi süreçten günümüze uzanan tüm kültürel değerlerinin yaşatılması ve Elazığ’ın turizmde bölgede önemli bir merkez haline gelmesi hedeflemektedir. Projenin hedefi, amacı, süreçleri, faydaları vb. tüm detayları Elazığ TSO ile FKA Elazığ Yatırım ve Destek Ofisinde bulunmaktadır. Projenin değerlendirme sürecindedir.

 

12-KUYAP PROJESİ: Elazığ TSO koordinatörlüğünde 2015 yılında uygulanan proje ele Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Batman illerinde 7 bin KOBİ temsilcisine, eğitmene, kurum ve kuruluş temsilcilerine KOBİ’lerin Küresel Değişimlere Uyum Yeteneklerinin Artırılması hususunda eğitimler, çalıştaylar ve deneyim paylaşım ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Proje ile Elazığ TSO bünyesinde altyapısı hazır Sürekli Eğitim Merkezi kurulmuştur.

 

13-KİKEP PROJESİ: Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve ilimizin 5 öncü sektörünün gelişmesini ve dünya ile rekabetini artırmayı hedefleyen proje AB (İPA) sürecinde değerlendirme aşamasındadır.

 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 752 defa okundu.
Ekleme Tarihi :22.3.2016 12:49:18
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.