Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ’I BÜYÜTEMEZSEK TİCARETİ CANLANDIRAMAYIZ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’da iç ticaretin büyük bir daralma yaşadığını ifade ederek, “24 bine yaklaşan kayıtlı işletmenin ticaret hacminin büyümesi yeni insan sirkülasyonuna bağlıdır. Bu konuda üniversiteye yeni bölümler, özel üniversite, bölgesel alışveriş merkezleri, acemi birliği, serbest bölge ve en az 4-5 bin istihdam sağlayacak şekilde madencilik ve tarıma dayalı işletmelerin kurulması gerekiyor” dedi. 

İÇ PİYASALAR BÜYÜK BİR DARALMA İÇERİSİNDE

Başkan Alan, Elazığ’da merkez nüfusun 350 bin civarında olduğuna işaret ederek, “Bu nüfus çok uzun yıllardan beri maalesef stabil durumda. Buna karşılık ticari anlamda önemli bir sermaye göçü de söz konusu. İlimizde nüfus sirkülasyonunu etkiyecek çok önemli değişimler, gelişmeler ve yatırımlar maalesef son 10-15 yıllık dönem içerisinde gerçekleşmedi.

Kayıtlı 24 bine yakın işletmemizde büyüme yerine ticaretini korumanın gayretinde kaldı. Bu dönem içerisinde özellikle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızın Üye sayısı da çok önemli bir değişim göstermedi. Kapanan ve açılan işletmelere baktığımızda açılan firma sayısı itibarı ile son 10 yıllık zaman diliminde yüzde 20-30’luk bir artış söz konusu. Yani yeni işletmeler açılırken eskilerden de önemli ölçüde kapananlar oluyor. Bunun başlıca nedeni ticaretin istenilen noktada gerçekleşmemesinden dolayı iflaslar ve kazancın gideri karşılaması gösterilebilir.

Bu durumun tersine çevrilmesi için il nüfusunun artırılması gerekiyor. Bunun için de yeni projelere ve yatırımlara ihtiyaç var. Üniversitemize yeni bölümler açılmalı, yeni özel üniversite yada üniversiteler kurulmalı. 4-5 bin kişilik bir acemi birliği ilimize konuşlandırılmalı. Bölge hastanesi bir an evvel tamamlanmalı. Tarım, Hayvancılık ve Madenciliğe dayalı entegre üretim yapma kapasitesine sahip olmak koşulu ile en az 4-5 bin kişiye istihdam sağlayacak kamu-özel sektör ortaklığına dayalı yeni sanayi yatırımlarına ihtiyaç var. Elazığ’a çevre illerden alışveriş ve hafta sonlarını geçirmek ve alışveriş yapmak için insanlar getirmeliyiz. Bunun için yeni yatırımlar gerekiyor. Otelcilik anlamında ilimiz özellikle son yıllarda çok önemli yatırımlar kazandı. Bu yatırımların rantabl çalışması ve kendilerini yenilemeleri için tüm ifade ettiğim yatırımlara ihtiyaç var” dedi.

 

GÖNÜLLÜ BİR SEFERBERLİK STRATEJİSİ BELİRLEMELİYİZ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın bu atılımları gerçekleştirmesi için tüm kesimlerin üzerine çok önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Bu konu sadece milletvekillerinin, bürokratların, siyasetçilerin, akademisyenlerin, yerel yöneticilerin ya da Odaların altından kalkabileceği bir husus değildir.

Bu konuda gönüllü bir seferberliğe yeni bir stratejiye ihtiyaç var. Topu kimse kimseye atmadan herkesimin oyunun içerisinde olması gerekiyor. Herkes üzerine düşün sorumluluğu harfiyen yerine getirmeli ki amaca ulaşılabilsin. Elazığ dışındaki hemşerilerimizle ve tüm işadamlarıyla samimi diyaloglar kurarak Elazığ’da tüm altyapıları oluşturup yatırıma davet etmeliyiz. Bunu yaparken kimsenin siyasi düşüncesi, etnik kökeni, yaşam tarzı öne çıkarılmadan işadamı kimliği benimsenmelidir.

Elazığ’da yatırıma dönük olarak bu iklimi oluşturduğumuz takdirde çok ortaklı yatırımların artacağı, yastık altında ya da bankalardaki çok önemli kaynakların da yatırıma dönüşeceği görülecektir.  İlin inşaat sektöründeki büyümesi de yine ancak bu şekilde olabilir. Aksi takdirde iç piyasada alım ve satım doyum noktasına ulaşmıştır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

EN BÜYÜK TEŞVİK İŞBİRİLĞİDİR…

Teşvik Yasasının Elazığ’ı olumsuz yönde etkilediğinin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Alan, “Mevcut Teşvik Yasası Elazığ için önemli handikap oluşturmuştur. Yasanın yürürlüğe girdiği 2012 yılından bugüne ilimizde yatırımlar azalmıştır.

Ancak şunu kabul etmek gerekir ki, en büyük teşvik işbirliği ve Elazığ’ın kendi kendine sahip çıkmasıdır. Teşvik konusunda kısa süre içerisinde yeni gelişmeler yaşanacağını umut etmekteyiz. Elazığ’ın bu konuda morale ihtiyacının olduğu şüphesizdir.

Ancak tüm bunlardan daha önemli olan ifade ettiğim gibi İlimizin bir bütün olarak hareket etme kabiliyetine kavuşması hususudur. Bu anlamda ben gelecek açısından umutluyum” dedi. 

Bu haber 1841 defa okundu.
Ekleme Tarihi :24.2.2016 12:51:45
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.