Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 HAN VAKFI’NDAN “HELAL GIDA” BELGELENDİRME HİZMETİ 

Kısa adı HAN Vakfı olan ve 2013 yılında Elazığ’da kurularak faaliyetlerine başlayan Hafız Abdullah Nazırlı Vakfı “Helal Gıda” Belgelendirme hizmeti ile Bölgede ve Elazığ’da bir ilke imza attı. Vakıf Başkanı M. Vehbi Nazırlı Elazığ TSO’yu ziyaret ederek konu hakkında bilgilendirme yaptı.

Konuyla ilgili olarak Ülkemizde sayılı firmanın hizmet verdiğini belirten HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M.Vehbi Nazırlı, Elazığ’dan Türkiye geneline böylesine bir hizmeti vermenin mutluluğunu yaşadıklarını ve Han Vakfına yakışır bir hizmet olduğunun altını çizdi.

VATANDAŞIMIZ GÜVENİLİR VE İSALİMİ USULLERDE  HELAL GIDA TÜKETMEK İSTİYOR

Nazırlı Elazığ TSO’yu ziyaret ederek konu hakkında verdiği bilgide, “Hızla gelişen teknolojiden destek alıp ivme kazanarak büyüyen gıda ve kimya endüstrisi, tüketici ihtiyaçlarını karşılamada kolaylık ve çeşitlilik sağlamakla birlikte beraberinde farklı soru ve sorunları da getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de İslam alemi tarafından İslami hükümlere uygun helal ürün tüketilip tüketilmediği sorunudur.

Tüm insanların güvenli gıda ürünü tüketme hakkı mevcuttur. Bunun yanında Müslümanların İslami hükümlere uygun gıda, kozmetik vb. ürünleri tüketme hakkı mutlaktır. Müslümanlar yüzyıllardır İslami hükümlere uygun gıda vb. tüketim malzemelerini belirlemede sorun yaşamamışlardı. Çünkü tüketilen ürünler, içeriği daha basit olan ve çoğunlukla ev tipi ürünlerdi. Ancak, son dönemdeki teknolojik gelişmelerle birlikte, gıda sektöründeki atılım ve gelişmeler beraberinde ürün çeşitliliği ve içerik karmaşasını da getirmiştir.

Helal ürün; öncelikle temiz ve güvenilir ürün demektir. Bunun yanında hammadde girişinden son ürünün tüketimine kadar olan tüm aşamalarda, İslami hükümlere uygun içerik, hammadde, faaliyet ve süreç ile üretilen ürün demektir. Bu bağlamda İslam dinince yasaklanmamış ürünler Helal olarak nitelendirilmektedir.

Helal Standardı'nı üretim yapan, yurt içine ve özellikle Müslüman ülkeler başta olmak üzere yurt dışına satış yapan tüm firmalar kullanabilir ve uygulayabilir. Helal Standardı öncelikle güvenli ürün temeline dayandığı için firmaların ISO 22000 Standardı'nın şartlarını da karşılamaları gerekmektedir. Vakfımız bu doğrultuda ülke genelinde hizmet vermekte olup, Elazığlı firmalarımıza süreçle ilgili her türlü desteği vermeye hazırdır. Konuyla ilgili detaylı bilgiler  www.hanvakfi.org.tr sitemizde mevcuttur” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1061 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.2.2016 13:23:55
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.