Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BAKAN TÜFENKCİ İŞDÜNYASIYLA BİRARAYA GELDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Elazığ TSO ve Elazığ Ticaret Borsası’nın organizasyonuyla Elazığ Sivil Toplum Kuruluş temsilcileriyle bir araya geldi. Tüfenkci toplantıda Elazığ’ın her türlü sorunu ve yapılacak çalışmada kendisini görevli olarak gördüğünün altını çizdi. Toplantıda Elazığ TSO Başkanı Alan, Elazığ’ın Teşvik Yasasıyla ilgili beklentisinin kısa süre içerisinde çözülmesini talep etti.

STK’lar Sorun ve Beklentileri Dile Getirdiler…

Bakan Tüfenkci’nin katılımı ile gerçekleştirilen istişare toplantısına, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ Milletvekilleri, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, ESOB Başkanı Cemil Erdem, STK temsilcileri, kurum ve kuruluşların yöneticileri, iş dünyası temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda sırasıyla Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Dumandağ, ESOB Başkanı Erdem ve Elazığ TSO Başkanı Alan birer konuşma yaparak ilin sorunları ve beklentilerini dile getirdiler. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’da bir konuşma yaparak Elazığ’ı hak ettiği yere getirmek için ellerinden geleni hep birlikte yapacaklarının altını çizdi.

ALAN: ELAZIĞ ŞANSLI BİR DÖNEME GİRMİŞTİR…

Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ ekonomi ve sanayisi hakkında özet bir değerlendirme yaparak, ilin potansiyeli ile kalkınmışlık düzeyinin bir olmadığının altını çizdi. Başkan Alan konuşmasında, “Sayın Bakanım Odamız tarafından yapılan SWOT Analizinde ilimizin güçlü yönlerinin zayıf yönlerinden fazla olduğu görülüyor.

Biz bu zenginliklerimizi ekonomiye, istihdama, ihracata ve ülkemizin kalkınma ve gelişmesine adamak istiyoruz. Bu noktada devletimizden beklentilerimiz var. Malumunuz olduğu üzere bölgemizdeki terör olaylarından en fazla mağdur olan illerin başında Elazığ gelmiştir. İlimiz son 30 yıllık süreç içerisinde çok nemli sermaye ve beyin göçü vermiştir. Ayrıca 2012 yılında yayınlanan Teşvik Yasası ile Elazığ’da yatırımlar yüzde 70/80 oranında maalesef azalmıştır.

İlimiz Teşviklerden 6. Bölgede yer alan illere komşu olması hasebiyle mağdur olmaktadır. Yatırımın Sektörel Kısıtları, Desteklerin Süreleri, Yatırım Asgari Tutarları, SGK İşveren Hissesi Payları gibi unsurlar yatırımcıları caydırmaktadır. Bu konunun ivedi çözülmesi noktasında Sizlere güvenimiz tamdır. Konuyu 8. Ekonomi Şurasında Sayın Başbakanımıza arz ettik. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz ile çeşitli defalar istişare ettik. İçişleri Bakanımıza arz ettik.

İçimizden biri olarak bu konuyu zatı alinize yeniden ifade etme gereği duymuyoruz. Çünkü konuyu zaten çok yakından bilmektesiniz. Sayın Bakanım Ak Partiye kurulduğu günden beri çok büyük destek veren Elazığ son seçimlerde de yine 4 vekil vermiştir. Bu dönemde ilimizin bir bakan beklentisi bulunmaktaydı. Ancak, Malatya’ya nasip oldu. Biz iş dünyası olarak camiamızın içinden birinin ve daha önce yakından tanıdığımız değerli bir dostumuzun camiamızın bakanı olarak atanmasını çok büyük bir sevinç ve mutlulukla karşıladık. Kalkınma Bakanımız, Bakan Yardımcımız, Zatı aliniz ve milletvekillerimizle birlikte ilimizin tüm sorunlarını yakından takip ederek çözeceğinize yürekten inanıyoruz. Elazığ’ın biz bu anlamda çok şanslı bir döneme girdiğini düşünmekteyiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle Sizleri bugün iş dünyasının temsilcileriyle Elazığ’a ağırlamış olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

ELAZIĞ’IN TÜM SORUN VE BEKLENTİLERİNİN TAKİPÇİSİYİM…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’de TBMM’deki resmi aracının plakasının 23 olduğuna işaret ederek, “Makam aracımızın plakasında olduğu gibi ben Elazığ’ın da bakanıyım. İlin her türlü sorun ve beklentilerinin takipçisi olarak kendimi görevli sayıyorum.

Ak Parti, 1 Kasım sonrası seçim öncesi vermiş olduğu tüm vaatlerini yerine getirmektedir. İş dünyası ve tüm toplumun beklemiş olduğu tüm çalışmalar kararlılıkla yürütülmektedir. Teşvik konusu gittiğimiz her yerde dile getiriliyor. Elazığ’ın bu konuda bir memnuniyetsizliği ve bir beklentisi var.

Bu konuyu mutlak suretle çözeceğiz. İlin ekonomi ve sanayisini yakından ilgilendiren sulama projeleriyle ilgili önemli bir noktaya geldik. İnşallah 2016 yatırım programında bu konu yer alacaktır. Küçük esnafa yönelik olarak 30 bin TL faizsiz kredi desteğini, genç girişimcilere 100 bin TL, faizsiz kredi ve 50 bin TL hibe desteğini, emekli olup ta ticari faaliyetine devam edenlerden kesilen ödeneği, yeni iş kuracaklardan 3 yıl boyunca vergi alınmaması, basit usulde vergi ödeyenlerle ildiği düzenleme gibi bir çok konuda iyileştirmeler yaptık. Bunlar devam edecek.

Teşvik konusunda işte terörün en yoğun olduğu illerde 6. Bölge destekleri verilmesine rağmen yatırımcı gitmiyor. Çünkü yatırım huzur ve güven ortamı arıyor. Bugün Elazığ’da böyle bir ortam olmazsa Mehmet Ali Bey, İdris Abi Elazığ’a yatırım yapar mı? Sayın Başkanımın ifade ettiği gibi Elazığ’ın zengin bir potansiyeli var. Biz bu potansiyelin ekonomiye kazandırılması noktasında üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Aslında Elazığ’ın çok çalışkan vekilleri, valisi, belediye başkanı var.

Bize çok iş düşeceğini de sanmıyorum. Ama olurda bizim komisyonlarda, kararlarda, yasalarda Elazığ için yapmamız gereken en küçük bir şey olur ise bize ulaştırmanız yeterli. Bu işin takibi noktasında ne gerekiyor ise yapmaya hazırım. Elazığ bakın çıkamadım diye kesinlikle üzülmesin, Elazığ’ın grup başkanlığında temsil ediliyor, TBMM divanında temsil ediliyor, Bakan yardımcısı var ve Gümrük Bakanı var” şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 968 defa okundu.
Ekleme Tarihi :7.2.2016 13:43:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.