Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

GİRİŞİMCİLİK VE İŞ FİKRİNE KAYNAK: “MELEK YATIRIMCI”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Fırat Teknokent A.Ş. işbirliğinde Teknokent Prof.Dr. Nuri Orhan Konferans Salonunda İstanbul Start Up Angels ve Hazine Müsteşarlığı uzmanlarının katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda girişimcilerin kaynak sorunun çözümünde ve yeni iş fikirlerinin ticarileşmesinde “Melek Yatırımcı” programı tanıtıldı

Kalkınmanın formülü yüksek katma değerli ürün üretmekten geçiyor

F.Ü. Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcısı  Prof.Dr. Halil Hasar, Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, Elazığ TSO Başkan Vekili Ahmet Küçükay, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Necmettin Kubilay, Stk ve iş dünyası temsilcileri, akademisyenler ve Teknokentte yer alan firma temsilcilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın yaptı. Akın konuşmasında Fırat Teknokentin kuruluş süreci ve çalışmaları hakkında özet bilgiler vererek, Elazığ’ın Tübitak destekli programlarında ülke genelinde birinci sırada yer aldığını ifade ederek, ilin girişimci yapısına ve üniversitenin varlığının il için önemli bir potansiyel teşkil ettiğine dikkat çekti.

Tanıtım programında bir değerlendirme yapan F.Ü. Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ’da yüksek katma değerli ürün üretiminin önemine işaret ederek, Elazığ’ın geleneksel yöntemlerle yapılan hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerle gelişemeyeceğini söyledi. Demirdağ, Fırat Üniversitesi’nin ülke genelindeki üniversiteler içerisinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, Teknokentteki firmaların başarısına dikkat çekti.

“Melek Yatırımcı” sayısının artması önem taşıyor…

Hazine Müsteşarlığı tarafından ülkemizde “Melek Yatırımcı” konusunda akredite olmuş 10 işletmeden biri olan İstanbul Start Up Angels firması yöneticileri Gülsüm Çıracı ile Emre Özbek, şirketleri ve  “Melek Yatırımcı” kavramı hakkında detaylı birer sunum yaparak katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.

Gülsüm Çıracı ülkemizde 2003 yılından beri girişimcilik üzerine çalıştığını çok sayıda kurum ve kuruluşla bu konuda projeler ve eğitimler verdiklerini belirterek, “Girişimcilerin en önemli sorunun kaynak problemi olduğunu görünce ABD ve AB ülkelerindeki örneklerini inceleyerek bu kavramın Ülkemizde gelişmesi için çalışma başlattık. Amerika’da 300 bin melek yatırımcı var. Avrupa’da ise 70 bin melek yatırımcı yeni girişimleri destekliyor. Ülkemizde ise sadece 300 melek yatırımcı bulunuyor. Henüz yolun başında olmamıza rağmen Ülkemizin bu anlamda önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda Elazığ’dan da Melek Girimci sayısının artmasına katkı sağlamasını ve işadamlarımızın katılımını bekliyoruz” dedi.

 

Melek Yatırımcı Nedir?

İstanbul Start Up Angels firması yöneticisi Emre Özbek’te ‘Melek Yatırımcı’ kavramının ne anlama geldiğini ve sistemin işleyişi hakkında verdiği bilgide, “Daha önce hiç uygulanmamış bir fikriniz var ya da hayata geçmiş bir projeye yeni bir bakış açısı katarak değerlendirmek istiyorsunuz. Fikrinizin yol haritasını çıkardınız, sunumunuz hazır. Tek eksiğiniz size finansal destek sağlayacak birilerini bulmak. Başka bir ifadeyle, girişiminizi değerlendirip ona kaynak sağlayacak bir yatırımcı arıyorsunuz. Bu noktada melek yatırımcı devreye giriyor. Melek Yatırımcı, henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Girişimden yaptığı yatırım miktarıyla doğru orantılı hisse almakla birlikte genelde bireysel destek sunarlar. Ekonomik, sosyal ve kişisel sebepler, finansal faktörlerin yanı sıra yatırım kararlarını etkiler. Karar alma sürecine iç görülerini eklemekte sakınca görmeyen melek yatırımcılar bu yatırımdan çıkış yapana  kadar girişimin bir parçası olmayı tercih ederler” dedi.

 

Türkiye’de melek yatırımcılığın hukuki boyutu…

Bilgilendirme toplantısında Hazine Müsteşarlığı Uzmanı Cumhur Özkalacık melek yatırımcılığın hukuki boyutu hakkında bilgiler vererek, “ Ülkemizde 15.02.2013 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren ‘Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği’ ile ‘Melek Yatırımcılık’ yasal bir zemine kavuşmuştur. Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte melek yatırımcılığın gelişmesi için vergi desteği getirilmiştir. Melek yatırımcıların vergi desteğinden faydalanabilmesi için Bireysel Katılım Sermayesi Lisansına sahip olması gerekmektedir. Yönetmeliğe göre, yüksek gelir veya servete sahip yatırımcılar ya da tecrübeli yatırımcılar bu lisansı almaya hak kazanabilmektedirler. Alınan lisans 5 yıl geçerli olup bu süre içerisinde en fazla 20 farklı yatırıma verdikleri destek vergi avantajından yararlanabilmektedir” dedi.


ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1022 defa okundu.
Ekleme Tarihi :23.11.2015 16:28:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.