Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞA ÇÖZÜM TALEBİ

Elazığ TSO Üyesi, et üreticileri, kombina ve kasap hizmeti veren üyelerimizle, karkas et satışı yapan işletme sahipleri Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret ederek, et fiyatlarındaki anormal yükselişin sektörün içinde bulunan çok sayıda esnafı iflasın eşiğine getirdiğini ve halkın temel tüketim ihtiyacı olan et alımını en alt seviyeye düşürdüğünü belirterek sorununu çözümü için destek istediler.

İTHAL ETE İZİN VERİLMELİ

Başkan Alan’ı makamında ziyaret eden sektör temsilcilerinden Abdulkerim Sis, Halim Akbulut ve Veysi Gül, et fiyatlarındaki anormal yükselişin çok sayıda esnafı iflas ettirme noktasında getirdiğini aynı zamanda halkın alım gücünü düşürdüğünü ve vatandaşların et ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğini ifade ettiler. Çözümün öncelikle tekelleşmeyi kırmak ve ithalata izin vermekten geçtiğini bu konuda Elazığ TSO’nun devreye girmesini talep ettiler.

ALAN: SORUNU İLGİLİ TÜM MAKAMLARA TAŞIYACAĞIZ

Ziyarette bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “Et fiyatlarında üretim durumuyla açıklanamayacak bir artış görülmektedir. Şöyle ki, son iki aylık dönemde karkas et fiyatları 27 Liraya kadar yükselmiş, enflasyona oranla neredeyse yüzde 40 zamlanmıştır.

Buna karşılık, marketteki et fiyatlarındaki artış yüzde 80 civarında olmuştur. Başka bir deyişle maliyetteki yüzde 40'lık artış, piyasaya yüzde 80 civarında bir artış olarak yansımıştır.  Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı karları olup, tekelleşme bu konuda temel sorundur. Fiyat artışlarının et üretiminin yetersizliğine bağlanması doğru olmayıp, TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artış göstermiştir. Fiyatların dengelenmesi noktasında ve özellikle vatandaşların temel gıda ihtiyacı olan et fiyatlarının makul seviyelere çekilmesi için ivedi olarak et ve canlı hayvan ithalatı yapılmalıdır. Bu konuda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının devreye girmesini bekliyoruz. Biz bu konuda Oda olarak üyelerimizin bize gelen her türlü talebini ilgili makamlara iletme noktasında gereğini yapmaktayız. Oda olarak bu sorunu ilgili bakanlık, TOBB, Bakanlık Müsteşarı ve Bakan Yardımcımıza ulaştıracağız” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1141 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.8.2015 11:00:46
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.