Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

TOBB YERLİ MALI TANITIM BELGESİ DİYARBAKIR’DA YAPILDI

Yerli Malı Belgesi Tanıtımı ve KOBİ’lere / Kadın ve Genç Girişimcilere Sağlanan Destekler Toplantısı’nın üçüncüsü, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan ve Bölge Oda-Borsa başkanlarının katılımıyla Diyarbakır’da yapıldı.

 

Hisarcıklıoğlu: Sanayici için önemli bir adım atıldı…

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da hayırlı bir işin tanıtımı için bulunduklarını belirterek, bu toplantıların ilkini İstanbul’da, ikincisini Bursa’da, üçüncüsünü ise Diyarbakır’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Bütün Türkiye’de 1994 adet Yerli Malı Belgesi dağıtıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır’da bu oranın sıfır olduğunu gördüklerini ve bu toplantıyı yapma zorunluluğu hissettiklerini ifade etti.

Diyarbakır’da ve bölge illerinde sanayicilerin bu işin farkında olmadığını vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bu hayırlı işi duyurmak için geldik. Bütün Türkiye yerli malı üreterek, kamu alımlarında Çin’e, Almanya’ya göre yüzde 15 daha pahalı malımızı satma şansı var. TOBB olarak geçtiğimiz 10 yılda, 3 defa Başbakanlık genelgesi çıkartılmasını sağladık. Genelgeler, kamu alımlarında, yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması üzerineydi. Bu durum, uluslararası anlaşmalara da uygun bir düzenlemeydi. Ama çeşitli bürokratik zorluklar nedeniyle bir türlü hayata geçemedi. Kamu’nun mal alım ihalelerinin yüzde 93’ünde bu düzenleme işletilemedi. İşte buradaki sıkıntıyı aşmak ve yerli üretime destek vermek üzere, Sanayi Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın liderliğinde, çok önemli bir çalışma gerçekleştirildi. Sanayimiz için yeni bir atılım imkânı sağlayacak bu düzenleme hayata geçirildi. Bunu yapmak için kanun çıktı. Bu kanunla önümüz açıldı. Diyarbakır’da bir arkadaşımız ürettiği mala yerli malı belgesi aldığı zaman, kamu alımlarında kim bizden ne kadar ucuza mal verirse versin, bizim yüzde 15 daha yüksek fiyatla satma şansımız olacak. Tüm bölge için bu çok önemli bir fırsattır. Bundan daha büyük bir teşvik olur mu? Diyarbakır ve tüm bölge illerimizdeki sanayicilerimiz bu fırsatı kaçırmamalı” dedi.

Alana: Elazığ’ı Temsil ve Sayın Bakanlarla Görüşme Fırsatımız Oldu…

TOBB’un Diyarbakır’da gerçekleştirdiği “Yerli Malı Tanıtım Belgesi Toplantısı”na katılan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan tüm bölge Oda ve Borsa başkanlarının iştirak ettiği toplantıda Elazığ’ı temsil ettiklerini ifade ederek, “Geniş katılımın olduğu toplantıda Kalkınma Bakanımız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve TOBB Başkanımızla kısa süreli de olsa bir görüşme yaptık. Teşvik Yasasında ilimizin 4. Bölgede yer almasının il ekonomi ve sanayisine katkı sağlamadığı hususunu bir kez daha dile getirme ve konuyu Sayın Bakanlarımıza hatırlatma şanımız oldu. Konunun hükümetin gündeminde olduğunu belirten Bakanlarımız bu sorunun seçimlerden hemen sonra gündeme gelebileceğini ifade ettiler. Elazığ iş dünyasının bu konudaki hassasiyetinin mutlaka dikkate alınması gerektiği hususunda Sayın TOBB Başkanımız da bizlerle aynı düşünceleri paylaştıklarını ifade etmişlerdir. Yerli Malı Belgesi hususunda ise Elazığ’da da iş dünyasına yönelik TOBB işbirliğinde önümüzdeki günlerde bir toplantı organize etme noktasında görüş birliğine vardık. Bölgemizden gelen Oda ve Borsa Başkanlarımızla yapılan çalışmalar hakkında istişare etme imkanımız da oldu” şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1223 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.5.2015 10:28:12
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.