Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 “DIŞ TİCARET SEMİNERİ”NE YOĞUN İLGİ…

Ekonomi Bakanlığı, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Elazığ TSO İşbirliğinde gerçekleştirilen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” Elazığ TSO Toplantı Salonunda geniş bir katılımla yapıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Başkan Alan, hedefin Elazığ’da ihracatçı sayısı ve ihracat miktarının artırılması olduğunu söyledi. Seminer öncesi Ekonomi Bakanlığı Uzmanları Başkan Alan’ı makamında ziyaret ederek, desteklerinden ötürü teşekkür ettiler.

ALAN: İlin ihracatını artırmak en büyük hedefimizdir…

Seminerin açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ilin ihracatının artırılması noktasında Elazığ TSO’nun önemli çalışmalar ve projeler ürettiğini belirterek, “Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğü, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Odamız işbirliği ile, ilimizde İhracat seviyesinin yükselmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin ve ihracatın artması, Dış Ticaret ile ilgili, işletmelerimizde çalışan elemanların ve ilgililerin bu konudaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, ayrıca nitelikli eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bugün bu önemli semineri gerçekleştiriyoruz.

Elazığ imalat ve altyapı olarak önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen bugün maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği gelir anlamında istenilen noktada değildir.

Bilindiği gibi ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşma noktasında ise önüne 500 milyar dolar bir ihracat hedef koymuştur.

Ekonomi Bakanlığımız ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat potansiyeli olan illeri belirlemiş ve buna göre bu illere özel bir önem vermektedir. Elazığ’da bu iller kapsamında olup, ilin ihracatının artırılması bu dönemde en büyük hedefimizdir.  Oda olarak İlimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz hedeflerine katkı sağlanması anlamında projeler hazırlamakta ve ilimizin ihracat kapasitesinin yükseltilmesine gayret göstermekteyiz. Ekonomi Bakanlığımız ve DAİB ile yapılan seminer de yine bu çalışmalardan biridir. Bundan sonraki dönemde de başta üyelerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgi paylaşımı ve güncel konularla ilgili eğitim ve seminerlerimiz devam edecektir.

Bu düşüncelerle seminerin yararlı olması temennisiyle, il dışından teşrif eden değerli konuşmacılara teşekkür eder, seminerin yararlı olması temennisiyle,  tüm katılımcılara en derin saygılarımı sunarım” dedi.

 

Seminere Katılan Konuşmacılar:

Seminer kapsamında sırasıyla İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hakan Murat ÖNDER, İhracat Genel Müdürlüğü, Dış Ticaret Uzmanı Mehmet Fatih YÜCE, İhracat Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Uzmanı Mustafa YILMAZ, Türk Eximbank Uzman Yardımcısı Pınar ERENLER, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Temsilcileri seminerde birer sunu yaparak katılımcıların konu hakkındaki çeşitli sorularını cevaplandırdılar.

 

Seminer Konuları:

Yaklaşık 5 saat süren seminerde konuşmacılar aşağıdaki konu başlıklarında bilgilendirme yaptılar.

  • İhracat Mevzuatı ve Dahilde İşleme Rejimi
  • İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları
  • Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım, AR-GE ve Tasarım Destekleri
  • Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi 
  • Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi
  • Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları
  • Ülke Masaları, Çin Pazarına İhraç İmkanları

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1446 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.5.2015 15:41:32
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.