Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

BAŞKAN ALAN’IN EKONOMİ ŞURASINDAKİ KONUŞMASI SES GETİRDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu Şuranın kapanış konuşmasında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan ve diğer Oda Başkanlarının dile getirdiği yeni teşvik düzenlemesi taleplerinin karşılanacağını söyledi.

 

ALAN: ELAZIĞ HAK ETTİĞİ İLGİLİ BEKLİYOR…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilgili bakanlar ile ekonomi kurmayları ve 381 Oda ve Borsa Başkanının katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın devletten hak ettiği ilgiyi beklediğini vurgulayarak, “Devletine ve milletine bağlılığı ile yıllardır hakettiği yatırım ve ilgiyi bekleyen; mertliği, sabrı ve almış olduğu kültürel ve ahlaki değerlerle hep sessiz kalan Elazığ, artık devletin şefkatli elinin uzanmasını beklemektedir.

Bölgemizde 30 yıllı aşan gelişmelerden hep olumsuz yönde etkilenen ve İnsana dayalı kalkınmak isteyen Elazığ,  nitelikli göç verirken, niteliksiz göç ile karşı karşıyadır. Bizim en önemli  önceliğimiz tarih boyunca ilgi odağı olan ilimizin, gençlerinin kendi şehirleriyle ilgili uzun vadeli hayallerinin olmasıdır. Ülkemizin 2023 vizyonuna uymayan ve küçük düşünülen Elazığ bakışı bizi tatmin etmemekte ve üzmektedir. Bu nedenle, Elazığ iş dünyası ve halkımız adına öncelikli olarak, aşağıdaki konuları, geleceğimizi ilgilendiren bu önemli şurada sizlere arzetmek istemekteyiz:

2012 yılında yayınlanan Yeni Teşvik Yasası sonrası Yatırım Teşvik Belgesi sayısı ilimizde %80 oranında azalmıştır. Dolayısıyla Elazığ'da kaynakların ekonomiye kazandırılması, istihdam sağlanması, bölge ve ülke ekonomisine katma değer yaratılması noktasında yeni bir teşvik düzenlemesine acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut yasada 4.Bölge desteklerinden istifade eden Elazığ'da psikolojik bir moral bozukluğu bulunmakta ve Elazığ'a yatırım yapılması noktasında yatırımcıları caydırmaktadır. Elazığ’ın 5. Bölgeye alınması halinde gelecek yatırımlar aratacaktır. Bu konuda Elazığ iş dünyası olarak ivedi olarak çözüm bekliyoruz” dedi.

 

DAVUTOĞLU: TEŞVİKTE YENİ BİR DÜZENLEME YAPILACAK

Türkiye 8. Ekonomi Şurasının kapanışında bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu Teşvik Yasası ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Davutoğlu konuşmasında, “Yine çok üzerinde hemen hemen bütün oda başkanlarımızın durduğu hususlardan bir tanesi teşvik sistemi. Teşvik sistemi arkadaşlar nihayetinde iller arasındaki farklı avantajların değerlendirilmesi amacıyla ortaya konan bir mekanizma. Hem gelir dağılımı adaletsizliklerini ve alt yapı farklılıklarını ortadan kaldırmak, hem de belli alanlarda, belli sektörleri, belli bölgelerde teşvik ederek Türkiye’nin gelenine ekonomik kalkınmayı yaymak. Şimdi bu çerçevede teşvik sistemi uygulamasını performans değerlendirmesine tabi tutuyoruz ve sizden bugün gelen talepler de göz önünde bulundurularak sadece il bazında değil, ilçe bazına inecek şekilde teşvik sistemini yeniden değerlendireceğiz ilçe bazına inecek...

 Çünkü birçok ilimizde il içinde de çok farklı ilçelerimizin farklı gelişmişlik düzeylerinin olduğunun farkındayız özellikle büyük illerde, ben Konya’dan da bunu çok yakından biliyorum. Bunlar yalnız şuna dikkatinizi çekmek isterim: Nihayet teşvik sisteminde hangi esasları getirirseniz getirin mutlaka itiraz eden iller olacaktır, ilçeler olacaktır. Mesele belli bir optimizasyonla en objektif kriterleri ortaya koyup bunların hayata geçirilmesini sağlamak. Dolayısıyla, sizlerden gelecek verileri değerlendireceğiz. Ama ayrıca şunu da bilelim: Destekler teşvik sistemi üzerinden olmuyor sadece, genel teşvikler var, stratejik faktörler var, beşinci bölge desteği alan öncelikli sektörler var, büyük ölçekli projelere verilen ek destekler var. Burada detaya girmek istemiyorum ama, sadece meseleyi bölge bazında verilen, altı bölgeye yayılmış desteklere yoğunlaşmayın, sektörler bazında ar-ge konusunda olduğu gibi stratejik sektörler bazında, büyük ölçekli projeler bazında verilen ek destekler var. Kalkınma bölgeleri, kalkınma ajansları, TÜBİTAK üzerinden verilen destekler var, bütün bu desteklerinin hepsinin birden göz önüne alınması, hepsinin sizin tarafınızdan değerlendirilmesi önemli” şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1247 defa okundu.
Ekleme Tarihi :10.4.2015 16:19:41
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.