Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ELAZIĞ SORUNLARI ŞURADA GÜNDEME TAŞINDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile çok sayıda Bakan ile 81 ilin Oda ve Borsa Başkanı’nın katılımı ile 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın sorunlarını gündeme taşıdı.

TOBB tarafından bu yıl 8’incisi organize edilen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, 8 Nisan 2015 Çarşamba günü Ankara’da, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Şura’da, 81 ilden oda-borsa başkanı, illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktardılar. Şuraya Elazığı temsilen; Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO Meclis Başkanı Hamit Kaya, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, Elazığ Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdulkerim Sis ile her iki kurumun akademik danışmanı Prof.Dr. Erhan Akın katıldı.

 Şurada bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu “Eğer biz, 'Türkiye ilk 10 büyük küresel ekonomi arasına girecek' diyorsak, bunu söylem, bunu bir şiar, bunu slogan gibi söylemek değil, onun altyapısını kuracak şekilde her bir şehrimizin dönüşümünü sağlamak durumundayız” dedi.

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada “Tüm programların ve desteklerin, ekonomiye ve yatırımlara yeniden ivme kazandıracağına inanıyorum. Biz de Türk özel sektörü olarak, dün olduğu gibi yarın da ülkemizi daha güçlü, milletimizi daha zengin yapmak için koşacağız. Ülkemiz, milletimiz, camiamız için çalışmaya devam edeceğiz ve inşallah el birliğiyle ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacağız” diye konuştu.

Elazığ’ı Geleceğe Taşıyacak Vizyon Projeler

Elazığ ilinin çözüm bekleyen 5 önemli sorunun tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için Elazığ TSO ve Elazığ Ticaret Borsası ile her iki kurumun Akademik Danışmanı Prof.Dr. Erhan Akın ile müşterek yapılan toplantılarda oluşturulan sorun raporu Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan tarafından şurada dile getirildi.

Başkan Alan tarafından Başbakan ve Bakanlara iletilen sorunlar raporunda ana başlıklar itibarı ile; Yeni Teşvik Yasası, Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinin Sorunları, DAP, FKA gibi kurumların sağlamış olduğu desteklerin artırılması,  Elazığ’ın Yüksek Hızlı Tren Projesine Dahil Edilmesi, Elazığ Tasarım Merkezi, Fuar ve Kongre Merkezi ile Elazığ Serbest Bölge Projelerinin Cazibe Merkezleri kapsamında değerlendirilerek desteklenmesi talep edildi.

Alan: Elazığ Adına Son Derece Önemli Bir Gün…

Şurada Elazığ’ın sorunlarını gündeme taşıyan Başkan Alan yaptığı değerlendirmede, “Sayın Başbakanımız ve çok sayıda bakan ile ekonomi kurmaylarının katıldıkları şura Elazığ adına çok önemli bir fırsat olmuştur. Toplantıda Elazığ Ticaret Borsamızla müşterek olarak hazırlamış olduğumuz ve çözüm bekleyen önemli konuları içeren bir konuşma yaptık. Çözüm bekleyen sorunlarımızla ilgili dosyamızı da şura komisyonuna teslim ettik. İlimizin bugün ve gelecek açısından büyük öneme sahip konularını gündeme taşıdık. İnşallah olumlu netice alacağız” şeklinde konuştu.

Kaya: Elazığ’ın Her Platformda İyi Temsil Edilmesi Gerekiyor…

Şuraya katılan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya da yaptığı değerlendirmede, “Elazığ’ın her platformda çok iyi şekilde temsil edilmesi ve sorunlarının dile getirilerek çözüm sürecinin takip edilmesi gerekiyor.  Odalar Birliğimiz öncülüğünde yapılan ve devletin zirvesinin katıldığı bu önemli toplantıda Elazığ’ın sorunları çok iyi bir şekilde Odamız ve Ticaret Borsamızın katılımı ve Akademik Danışmanımızın öncülüğünde belirlenmiştir. Gündeme taşınan bu sorunlar aslında ilimizin 2023 hatta daha sonraki yıllarını yakından ilgilendiren projelerdir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilimizin her platformda en iyi şekilde temsil edilmesi ve artık bir değişim süreci yaşamasını istiyoruz. Bu noktada Oda olarak başlatmış olduğumuz girişim ve çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bu düşüncelerle şuranın ilimiz ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN İDRİS ALAN’IN ŞURA’DA YAPTIĞI KONUŞMA

Sayın Başbakanım,

Sayın Bakanlarım,

Sayın TOBB Başkanım,

Çok Değerli Oda ve Borsa Başkanlarım,

Değerli Katılımcılar;

Devletine ve milletine bağlılığı ile yıllardır hakettiği yatırım ve ilgiyi bekleyen; mertliği, sabrı ve almış olduğu kültürel ve ahlaki değerlerle hep sessiz kalan Elazığ, artık devletin şefkatli elinin uzanmasını beklemektedir.

Bölgemizde 30 yıllı aşan gelişmelerden hep olumsuz yönde etkilenen ve İnsana dayalı kalkınmak isteyen Elazığ,  nitelikli göç verirken, niteliksiz göç ile karşı karşıyadır.

Bizim en önemli  önceliğimiz tarih boyunca ilgi odağı olan ilimizin, gençlerinin kendi şehirleriyle ilgili uzun vadeli hayallerinin olmasıdır. Ülkemizin 2023 vizyonuna uymayan ve küçük düşünülen Elazığ bakışı bizi tatmin etmemekte ve üzmektedir.

Bu nedenle, Elazığ iş dünyası ve halkımız adına öncelikli olarak, aşağıdaki konuları, geleceğimizi ilgilendiren bu önemli şurada sizlere arzetmek istemekteyiz:

2012 yılında yayınlanan Yeni Teşvik Yasası sonrası Yatırım Teşvik Belgesi sayısı ilimizde %80 oranında azalmıştır. Dolayısıyla Elazığ'da kaynakların ekonomiye kazandırılması, istihdam sağlanması, bölge ve ülke ekonomisine katma değer yaratılması noktasında yeni bir teşvik düzenlemesine acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut yasada 4.Bölge desteklerinden istifade eden Elazığ'da psikolojik bir moral bozukluğu bulunmakta ve Elazığ'a yatırım yapılması noktasında yatırımcıları caydırmaktadır.

Elazığ’ın 5. Bölgeye alınması halinde gelecek yatırımlar aratacaktır.

Sayın Başbakanım,

Değerli Katılımcılar,

Son olarak bölgemizin beklentilerini ana başlıklar itibarı ile kısaca özetlemek istiyorum:

1-     Bölgemize özgü yeni bir teşvik düzenlemesi yapılarak kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması ve işsizliğin önlenmesi,

2-     Fırat Kalkınma Ajansı Özel Sektör Destek miktarının artırılması ve DAP Desteklerinin yeniden gözden geçirilmesi

3-     Tarım ve Hayvancılık sektörlerinin sorunlarının ilgili kurumlarla yeniden değerlendirilmesi,

4-     Ülkemizin Cazibe ve Büyüme Merkezi yaklaşımına uygun olarak Elazığ’da;

-SERBEST BÖLGE,

-FUAR VE KONGRE MERKEZİ,

-ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ kurulması,

-Yatırımcıların doğru yönlendirilmesi açısından İlin Maden Envanterinin ve Rezerv Durumunun çıkarılması,

-Kalkınma ve Gelişmenin vazgeçilmezi olan YÜKSEK HIZLI Tren  Projesine Elazığ’ın dahil edilmesini beklemekteyiz.

Bu düşüncelerle; Şura’nın Bölgemiz ve Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni eder, İlimizin ve bölge iş dünyasının taleplerini dile getirme fırsatı verdiğiniz için en derin saygılarımı sunarım.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI 

Bu haber 1203 defa okundu.
Ekleme Tarihi :8.4.2015 14:46:38
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.