Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
BAKAN’DAN FKA DESTEKLERİNİN ARTIRILMASI TALEP EDİLDİ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) desteklerinin artırılmasını talep etti.

Başkan Alan; Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a gönderdiği talep yazısında şu ifadelere yer verdi:

“25.01.2006 Tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak kuruluşu gerçekleştirilen Kalkınma Ajansları’nın amacı; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak olarak belirlenmiştir.

Bu amaç ve hedeflerin her bir başlığı iş dünyası, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar arasında çok büyük beklentiler ve umutlar yaratmıştır. Özellikle tüm göstergeler itibarı ile ülkemizin en geri kalmış yöresi olan Doğu Anadolu Bölgesi için Kalkınma Ajansları bir umut olarak görülmüştür. Kalkınma Ajanslarından öncelikli beklenti, Bölgenin; tarım, hayvancılık, su ürünleri, turizm, madencilik, imalat ve hizmetler gibi sektörlerde var olan potansiyelinin ekonomiye kazandırılması, istihdam ve ihracat ile ülke ekonomisine katma değer sağlamasıdır.

Bölgemizdeki mevcut işletmelerin ve yeni yatırımların makine ihtiyacını karşılayabilecekleri tek program Kalkınma Ajansı desteğidir. Ancak, Bölgemizde TRB1 illerine hizmet veren Fırat Kalkınma Ajansı’nın ‘Mali Destek Programı’ bütçesi bölge iş dünyasının taleplerini karşılama noktasında son derece yetersiz kalmaktadır.

2015 yılı programı için ayrılan bütçe; Bingöl-Tunceli için 4 milyon TL, Elazığ-Malatya için ise 6 milyon TL’dir.  Ayrılan bu bütçe, FKA Merkezi ile illerdeki Yatırım Destek Ofisleri’nin çok yoğun bilgilendirme, tanıtım ve desteklerinin karşılığı olarak yansımamakta, uzmanların göstermiş olduğu bu yoğun gayrete değmemektedir. 2014 yılında sadece Elazığ’dan Mali Destek Programına başvuru sayısı 60’tan fazla olmasına karşın desteklenen işletme sayısı 10 firmada kalmıştır. Bu durum tüm bölge illeri için de geçerlidir. Bu olumsuz tablo iş dünyasında FKA’ya karşı çeşitli ön yargılarda oluşturmaya başlamış ve bunu FKA tarafından yapılan toplantılarda görmekteyiz.

Bölge için ayrılan kaynak miktarının tespitinde, bölge nüfusu baz alınıyor ise, burada yeniden bir değerlendirme kriterinin oluşturulması gerektiği kanaatindeyiz. Zira, TRB1 illerinde yer alan işletmelerin proje sayısı oldukça yüksektir. Yeni yatırım yapmak isteyen veya işletmesini yeni bir makine alarak büyütmek isteyen firma sayısı ile bölgenin sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak kaynak miktarının belirlenmesinin daha isabetli olacağı kanaatindeyiz.

Bu düşüncelerle, Zatıalinizden 2015 yılı mali destek programı kaynak miktarının yeniden düzenlenerek gerçek anlamda bölgenin kalkınmasına katkı sağlayabilecek bir düzeye yükseltilmesi noktasında çok değerli katkı ve girişimlerinizi takdirlerinize arz eder, saygılar sunarım.”

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1170 defa okundu.
Ekleme Tarihi :23.3.2015 11:14:55
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.