Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

AKDOĞAN BÖLGE ODA BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Oda-Borsa Başkanları TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile biraraya geldi.​ Toplantıya Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’da katıldı. 

 

Hisarcılklıoğlu: Bölge Oda Başkanlarımız Önemli Sorumluluklar Üstleniyor…

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de geçen yılın sonbaharında bir oyun tertip edilmeye çalışıldığını, Doğu ve Güneydoğu'daki oda ve borsa başkanlarının aklıselimle hareket ederek, milletin arasına nifak sokulmasına izin vermediğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, son birkaç yıldır huzur ortamı kuvvetlendikçe Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yatırım, istihdam ve ihracatın daha çok konuşulmaya başlandığının altını çizerek, gelecekle ilgili umutlar ve hayallerin yeşerdiğini ifade etti.

 Huzur ve ticaretin birbirinden ayrılmayan bir bütün olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Şunu iyi bilmeliyiz ki içinde bulunduğumuz coğrafyanın istikrarı da Türkiye'nin daha güçlü, daha zengin, daha istikrarlı olmasına bağlı. Bu milletin geleceğini düşünen, çocuğu için daha müreffeh gelecek isteyen herkesin en önemli önceliği huzur olmak zorunda. Türkiye'nin birliği ve kardeşliğini her türlü çatışmadan uzak tutmak hepimizin görevi" değerlendirmesinde bulundu.

Akdoğan: Nevruz Önemli Bir Kilometre Taşı Olacaktır…

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, çözüm süreciyle ilgili, "Nevruz bu süreçte önemli bir kilometre taşı olacaktır diye düşünüyorum. Nevruz'da inşallah tüm çatışmayı, şiddeti, silahı demokrasi ateşinde yakacağız ve hep birlikte demokrasi ateşinin üzerinden atlayacağız" dedi.

Oda başkanlarının reel sektörün içerisinden geldiğini ve ekonomik istikrarın önemini çok iyi bildiklerini belirten Akdoğan, ekonomik istikrarın, demokratik istikrarla birlikte sürebileceğini, her ikisinin temelinin huzur ve güven, temel hakların yaşanabildiği güvenlik zemini olduğunu söyledi.

Akdoğan, güvenlik ve huzur olmadan büyüme, ekonomik kalkınma, demokratik gelişme olamayacağını dile getirerek, bu açıdan çözüm sürecinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çözüm sürecinde önemli bir aşamaya gelindiğini ifade eden Akdoğan, şöyle konuştu:

"HDP heyetiyle birlikte yaptığımız açıklamada yapılan silah bırakma vurgusu tarihi önemdedir. Öncelikle şunu kabullenmek durumundayız, her türlü sorunun konuşulma, tartışılma, çözülme zemini siyasettir. Demokrasimiz bugün her türlü sorunu çözebilecek imkan ve kabiliyete ulaşmıştır. Bunu daha da geliştirmek bizlerin elindedir. Demokrasiye inanmak her şeyin temelidir. Karanlık, ışığın olmama halidir. Işık varsa karanlık yoktur. Demokrasi, karanlığı ortadan kaldıran ışıktır. Demokrasi varsa silaha yer yoktur. Silah varsa demokrasiye inanç yoktur. Nevruz bu süreçte önemli bir kilometre taşı olacaktır diye düşünüyorum. Nevruz'da inşallah tüm çatışmayı, şiddeti, silahı demokrasi ateşinde yakacağız ve hep birlikte demokrasi ateşinin üzerinden atlayacağız."

  Sivil toplum örgütlerinin sürecin önemli bir paydaşı ve muhatabı olduğunu ifade eden Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çözüm sürecinde milletten kaçırılan hiçbir şey yoktur ve olmayacaktır. Bu süreci milletin rızası ve desteğiyle sürdürüyoruz. Köklü adımlar zaten Meclis'in iradesiyle hayata geçirilebilir. Yani Meclis'ten de bir şey kaçırılamaz. Herkes o noktada müsterih olmalıdır. Yeni anayasa kronik sorunlarımızın çözümünde önemli bir fırsat ve zemin olacaktır. Bu meseleyi seçime kurban etmeden, kısır çekişmelere, siyasi polemiklere boğmadan götürmek durumundayız."

 Alan: Son Derece Yararlı Bir Görüşme Oldu

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan görüşmeyi değerlendirerek, “Sayın Bakanımız biz bölge oda başkanları ile basına açık ve basına kapalı olmak üzere yaptığı toplantı sonrası Sayın Başbakanımıza konuyu değerlendirmek üzere toplantıya gitmişlerdir. Bölgenin en önemli sorununun huzur ve güven ve buna bağlı olarak işsizlik ve yatırım ortamının iyileştirilmesi olduğu üzerinde neredeyse tüm oda başkanları olarak ortak görüş ifade ettik. Bu sorunun yada çözümünün adı ne olursa olsun artık insanlarımızın yaşamlarını yitirmemeleri ve bölgemizin huzur ve refahının artmasını istiyoruz. Burada güvenlikten sonra en önemli sorunların başında şüphesiz Teşvik Yasası geliyor. Mevcut yasanın bölgemiz ekonomi ve sanayisine bir katkısının olmadığını zaten rakamlar da söylüyor. Dolayısı ile biz çok ivedi olarak öncelikle bu konuya bir çözüm üretilmesi ve bölgemize pozitif bir ayrıcalıkla destek sağlanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1144 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.3.2015 18:01:22
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.