Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 SANAYİ SİCİL AFFINDA SON GÜN!

 Elazığ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, sanayi sicil affından yararlanmak isteyenlerin bugün mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunması gerektiğini bildirdi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verdi: “6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 1. maddesi kapsamındaki sanayi işletmeleri; Kanunun 2. maddesi gereği, üretim faaliyetlerine başladığı tarihten itibaren 2 (iki) ay içerisinde üretim yerinin bulunduğu yerdeki Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek ‘Sanayi Sicil Belgesi’ almak zorundadır, aksi takdirde haklarında, kanunun 9. maddesine göre idari para cezası uygulanmaktadır.

Bununla birlikte 02.08.2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun’ 2. maddesi ile bugüne kadar sanayi siciline kayıt yaptırmayan sanayi işletmeleri hakkında 31.12.2014 tarihine kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmadan kayıt yaptırma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca 25 Ekim 2014 tarih ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/11 nolu Sanayi Sicil Tebliği’ne göre mikro ölçekli (10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri (bir) milyon Türk Lirası’nı aşmayan) işletmeler için kapasite raporu alma zorunluluğu kaldırılmış olup, yerine ekspertiz raporu nüshası veya onaylı firma beyanı verme seçeneği sunulmuştur.

Sanayi Sicili’ne kayıt için; Kanun kapsamına giren işletmelerin http://sanayisicil.sanayi gov.tr adresinden kullanıcı adı ve şifre alarak elektronik ortamda başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan işletme;içeriği Bakanlık tarafından belirlenen beyannameyi, müracaat tarihinden bir önceki yılda faaliyette bulunmuş ise yıllık işletme cetvelini ve anket formunu elektronik ortamda eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra; Mikro (10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 1 (bir) milyon Türk Lirası’nı aşmayan işletmeler; ekspertiz raporu nüshası veya onaylı firma beyanı, Ticaret Sicil Gazetesi veya esnaf sicil gazetesi nüshasını; Küçük, orta ve büyük işletmeler ise, kapasite raporu, Ticaret Sicil Gazetesi veya esnaf sicil gazetesi nüshasını bir dilekçe ekinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne vermeleri gerekmektedir.

Bu nedenle, Sanayi Sicili’ne kayıt yaptırmayan sanayi işletmelerinin, idari para cezasına maruz kalmamaları için 31.12.2014 tarihine kadar, http://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinde kullanıcı adı ve şifre alarak elektronik ortamda başvuru yaptıktan sonra gerekli belgeler ile birlikte İl Müdürlüğümüze müracaat ederek kayıt yaptırmaları zorunludur.

Bu tarihten sonra da Sanayi Sicili’ne kayıt yaptırmak zorunlu olup, 6948 sayılı Kanun gereği idari para cezası da kesilerek Sanayi Sicili’ne kayıt yapılacaktır. Elazığ Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nde Sanayi Sicil Belgesi almak için müracaat eden firmaların iş ve işlemlerini tamamlamak üzere 29-30-31 Aralık günlerinde aksam 18:30’a kadar mesai yapılacaktır” dendi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1063 defa okundu.
Ekleme Tarihi :31.12.2014 08:44:30
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.