Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Elazığ Mobilya Sektorü Yol Haritasını Çiziyor!

“KUYAP MOBİLYA SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın da aralarında bulunduğu 5 oda tarafından finanse edilen, KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi’nin (KUYAP) Elazığ’daki faaliyetleri sürüyor.

Elazığ TSO’da faaliyetlerinin sürdüren KUYAP Eğitim ve Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen “Mobilya Sektörü Çalıştayı” geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Elazığ’ın da içinde bulunduğu 15 ilde işletmelerin çalışan ve işverenlerinin, insan kaynaklarına yatırım yoluyla küresel ekonomideki değişimlere uyum yeteneklerinin arttırılmasını hedefleyen proje kapsamında düzenlenen çalıştayda, Elazığ’da  mobilya sektörünün değer zincirine dahil olan üreticilerin, perakendecilerin ve küçük  sanayi firmalarının katılımları ile sektörün durumu, yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları masaya yatırıldı.

Elazığ Mobilya Sektörü çalıştayına;  Elazığ TSO yetkilileri, TOBB temsilcileri, İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS), EMOSDER, ilgili kamu kurum ve kuruluşu  temsilcileri  ile Kuyap uzmanlarının yanısıra, sektörün değer zincirinde faaliyet gösteren firmaların yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Şekerdağ, KUYAP’ın Elazığ, Diyarbakır Malatya ve Batman’da sürdürdüğü faaliyetler hakkında bilgi aktarıp KUYAP Elazığ Eğitim ve Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen Mobilya Sektörü Çalıştayı’nda da, Elazığ’da büyük bir gelişme kapasitesine sahip olan mobilya sektörünün durumunun ele alınacağını sözlerine ekledi.

Çalıştayda daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) AB Daire Başkanlığı Proje Koordinasyonu’ndan Sorumlu Uzman Merih Güney, TOBB’un projeye bakış açısı ve uygulandığı illerdeki katkılarından söz etti. KUYAP uzmanlarından Selvet Mergen ise proje kapsamında sürdürülmekte olan çalışmalar ile ilgili bilgi aktardı.

Çalıştaya davetli olarak katılan İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Sayın Bilal Peker İnegöl’de Mobilya Sektörü ile ilgili bilgilendirme ve Drenek çalışmaları ile ilgili sunumunu yaptıktan sonra Elazığ Mobilyacılar Derneği Başkanı Sayın Cemil Platin geleceğe ilişkin projelerini ve Elazığ’da Mobilya Sektörü'nün durumunu ana hatları ile paylaştı.

Çalıştayın yuvarlak masa toplantıları bölümünde ise Strateji Geliştirme uzmanı Sayın Yeliz Çuvalcı’nın sunumunun ardından Elazığ Mobilya Sektör’ünün rekabet koşullarının ve değer zincirinin değerlendirilmesi, Elazığ Mobilya Sektörü için vizyon önerisi ve stratejik segmentlerin değerlendirilmesi ile Elazığ Mobilya Sektörü için stratejik eylem alanlarının belirlenmesi başlıkları altında grup çalışmaları gerçekleştirild. 

Grup çalışmalarının sonuçlarının paylaşılmasının ardından; KUYAP Projesi’ni yürüten konsorsiyum adına Planet S.A. Türkiye ve Makro Danışmanlık Yönetici Ortağı Sayın Doğan İncesulu, KUYAP faaliyetlerinin sürdürüldüğü illerde proje kapsamında gerçekleştirilmesi beklenilen hedeflerin büyük bölümünün projenin bitmesine aylar kala tamamlandığını vurgulayarak, hayat boyu eğitimi destekleyen bu tür projeler ile KOBİ’lerde insan kaynaklarına yapılan yatırımın şirketlerin küresel pazarlarda yer alabilmesi için önemini vurguladı. 

Elazığ Valiliği adına Sayın Murat Atıcı kapanış konuşmasını yaparken yapılan çalışmanın Elazığ Mobilya Sektörü’nün Yol Haritası’nın Çizilmesi için ilk adım olduğunu, bir sonraki çalışma öncesinde sektör için öncelikli adımların belirlendiğini vurguladı. Bu çalışmaların ardından ortaya çıkacak yol haritasının sektörün Elazığ ilindeki geleceğine katkıda bulunacağını belirterek çalıştaya katılımları ile destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

KUYAP’IN AMACI;

KUYAP, uygulandığı illerde, işletmeleri küresel iş ortamına hazırlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda, hem işveren ve çalışanlara genel ve mesleki alanlard1a eğitimler verilecek, hem de Ticaret ve/veya Sanayi Odaları’nın eğitim alanında kurumsallaşmaları ve birer eğitim üssü haline gelmeleri yönünde önemli bir adım atılmış olacak.

Projenin sözleşme makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) – Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı – İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (İKG-PRO)’dir. Projenin uygulanmasında teknik destek PLANET (Yunanistan), IDI (İrlanda), EURECNA (İtalya), DIALOGOS (Yunanistan) ve MAKRO (Türkiye) konsorsiyumu tarafından sağlanıyor.

  KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere  Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi  (KUYAP) Elazığ TSO Ofisi 

Emine Yüksel Şimdivar - Koordinatör  

Tel:  +90 541 831 58 28     E-Posta: simdivar@kuyap.org 

Buğra Barlas - Koordinatör    

Tel:  +90 535 044 74 68     E-Posta: barlas@kuyap.org

Bu haber 1981 defa okundu.
Ekleme Tarihi :4.12.2014 15:20:42
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.