Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Kalkınma Kurultayı 2. Birleşim Toplantısı Yapıldı

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Elazığ Kalkınma Kurultayı 2. bileşim toplantısı “Yeni Elazığ” yapıldı.

KURULTAYA HER KESİMDEN GENİŞ KATILIM

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen kalkınma kurultayı 2. bileşim toplantısına, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Vali Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Milletvekilleri Şuay Alyap, Zülfü Demirbağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları, kaymakamlar, iş adamları, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

3 SEKTÖR İÇİN 344 GÖSTERGE BELİRLENDİ

Ekim ayında yapılan 1. Birleşim toplantısında 140 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştayda Yer altı Kaynakları, Su Ürünleri ve Turizm 3 odak sektör olarak belirlenmişti. 2. Birleşim toplantısı önce yapılan çalışma ile, 3 odak sektörde 16 tane nihai hedef, 120 tane stratejik hedefi tespit edildiği, bunların takip edilmesi için 344 tane gösterge belirlenerek sadece bu 3 sektörde yapılacaklar için 344 gösterge altında yüzlerce değişik faaliyetin gerçekleştirileceği ve izleneceği açıklandı.

ŞEKERDAĞ: KALKINMA İÇİN YATIRIM DOSTU ALTYAPI GEREKİYOR

İlimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlamak, gelecek hedeflerini belirlemek amacıyla; Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız ile Fırat Üniversitesi’nin ortak koordinasyonunda 2014 yılının Şubat ayından beri yürütülen çalışmalar bugün 2. Birleşim toplantısı ile sonuçlandırılacaktır.

Kurultayın ilk toplantısında yapmış olduğum konuşmada, çalışmanın Elazığ için önemi üzerinde durarak, toplumun beklentileri ve gelecek nesillere bugünün yöneticileri olarak sorumluluklarımız olduğuna vurgu yapmıştım.

Malumunuz üzerine, Avrupa'da bir çok ülke geri kalmış bölgelerinin kalkınma ve gelişmesi için çok özel tedbirler uygulamış ve önemli başarılar elde etmişlerdir. Ülkemizde de bu çalışmalar son 30 yıldan beri devam etmesine rağmen, maalesef bölge insanı ve kurumların görüş ve beklentileri doğrultusunda gerekli adımlar atılmamıştır.

Devletimiz bu anlamda belki de en önemli adım olan güvenlik sorununu ortadan kaldırma noktasında önemli adımlar atmış ve devam etmektedir. Bölgenin güvenlik sorunu ile birlikte atılması gereken daha bir çok adım vardır. 2014 yılı başında Odamız tarafından ilan edilen ‘2023 Elazığ Manifestosunda’  ilimizin sosyo-ekonomik, kültürel ve her yönden kalkınma ve gelişmesini hedef alan bir çalışma yapılmıştır.

Devletin sağlaması gereken altyapıları içeren bu çalışmanın tamamlanması halinde Elazığ’ın 2023 yada 2050 yılında nereye ulaşacağını tahmin edebilirsiniz.

Manifestoda sıralamış olduğumuz her madde, sosyal devlet anlayışında sağlanması gereken altyapıyı oluşturmakta ve yatırım dostu bir ortam sunmaktadır.

Bugün burada bir ilin geleceğini konuşuyoruz. Sayın Bakanımız, Sayın Milletvekilleri, İlimiz Yöneticileri, Akademisyenler yüzlerce kişi ve kurum bugünkü Elazığ’ı daha iyi bir noktaya taşımak için zaman ayırarak bu çalışmanın amacına ulaşması için gayret gösteriyorlar.

2012 yılının Haziran ayında yayınlanan yeni Teşvik Yasası sonrası, Ekonomi Bakanlığı verilerine göre ilimizde yatırımlar yüzde 60 oranında azalma göstermiştir. Sadece bir maddenin Elazığ’a yansıması böyle olmuştur. Biz bugün burada Elazığ'da Bitkisel Üretim, Hayvancılık, Yer altı kaynakları, Turizm, Ticaret-Finans, Su Ürünleri, Sanayi ya da ilin diğer kalkınma alternatiflerini istediğimiz kadar konuşalım altyapıyı kurmadan amacımıza ulaşmamız mümkün değil.

Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak yatırımların canlanması noktasında yaşanan sıkıntıları her gün bizzat yaşayarak test ediyoruz. Yani, damdan düşmüş insanlar olarak, ilin ekonomi ve sanayisinin nasıl canlandırabiliriz sorusunun cevabını teoriden çok pratikte yaşıyoruz.

Hızla değişen Dünya ekonomisi ve buna paralel gelişen Türkiye ekonomisi içerisinde bugün yüzde 2 gibi bir payı bulunan bölgemizde bahsetmiş olduğum radikal değişimler devlet eliyle yapılmaz ise bölgenin huzurundan yada kalkınmasından söz edemeyiz.

İlimiz başta olmak üzere Bölgemizden çok ciddi manada nitelikli insan kaynağı göçü verilmekte ve bu durum bölgenin, yatırımlar başta olmak üzere temsili noktasında da sıkıntılara neden olmaktadır.

Bu göçün durdurulması ve tersine çevrilmesi bölgenin her anlamda kalkınma ve gelişmesine çok önemli katkı sağlayacaktır.

Altyapısı yetersiz, sosyal yaşam alanı neredeyse yok olan, nitelikli elemanın mumla arandığı, bürokrasinin en ağır ve hantal çalıştığı ve bugün 6. bölgede yer alan bir çok il, Teşvik Yasasından 1. bölge kadar istifade edememiştir.

İş dünyası olarak, bu topraklarda yaşayan her vatandaşımız adına tek talebimiz var o da maddeler halinde sıralamış olduğumuz altyapının hazırlanmasıdır.

Sözlerime son verirken emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

BAKAN YILMAZ: ELAZIĞ’IN MORALE İHTİYACI VAR

Toplantıya katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, amaçlarının ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla kalkınmayı gerçekleştirmek, daha müreffeh, yaşam kalitesi yüksek bir Elazığ'a ulaşmak olduğunu belirterek, “Kalkınma 3 saç ayağından oluşuyor. Ekonomik, sosyal ve çevresel boyut. Her 3’ünü de gerçekleştirmek zorundayız. Yine moral verici bazı göstergeler görüyoruz Elazığ’da. Elazığ’da internet abonesi 7 yılda yüzde 95 artmış 37 bine ulaşmış. Hekim sayısı 2012-13 döneminde 2,5 kat artmış. İhracat 10 kat artarak, 24 milyon dolardan, 261 milyon dolara ulaşmış. Bu önemli bir performans. Hızlı bir şekilde gelişme olduğunu gösteriyor bu durum. Yenilikçilik anlamında önemli gösterge olan patente 2013 yılında 81 il arasında 28. olmuş. Demek ki Elazığ'da bilgi, teknoloji tabanlı bir altyapı var. Sosyo, ekonomik gelişmişlik dediğimiz bir eksenimiz var bizim. Şimdi onunla  objektif 61 tane veri ile ölçüm yapıyoruz. Orada Elazığ, 81 il içerisinde 39. gözüküyor. Örneğin Malatya’nın biraz daha önünde görünüyor.  Rakamlar bunu söylüyor bize. Fakat Elazığ’ın sosyo, ekonomik gelişmişlikteki sırasındaki bir morale sahip değil bence. Bunun sebepleri üzerinde birlikte düşünmemiz lazım. Daha fazla heyecan ve morale ihtiyacı var Elazığ’ın. Kurultay ile ortaya konan çalışmanın bölge ve merkezi planlama ile örtüştüğünü görmekteyiz. Bu nedenle 3 yapılacak olan çalışmalara Bakanlık olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Yeter ki, anlamlı, kaliteli projeler olsun, hazırlıklar olsun. Biz de Elazığ’la birlikte bu yolu yürüyeceğiz.”  diye konuştu.

VALİ KOCAK: KURULTAY’I ELAZIĞ SAHİPLENMİŞTİR

Üniversitenin, sivil toplum kuruluşlarının önemli katkılarının olduğuna vurgu yapan Vali Ömer Faruk Koçak da konuşmasında “Biz bu kurultayı kararlaştırırken de hazırlıklarını yaparken de birinci ve ikini oturumunu gerçekleştirirken de bir üslup belirledik. Bu usul şehrin bütün yerel dinamiklerinin ortak kararıyla bütün işlerin gerçekleşmesiydi. Hamd olsun bunu gerçekleştirdik. Bu katkıyı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.  Bu çalışma şehrin geleceği için önemli bir çalışmaydı. Şehrin geleceğine, şehrin kendisi sahip çıkmış oldu. Bize düşen suyun yolunu bulması için gereken hazırlıkları yapmaktı. Bununda en etkin şekilde gerçekleştiğini görmek beni mutlu ediyor. Kalkınma kurultayı hazırlıklarına başlarken, teme hedefimizi şehrin gelişme yönünü, odağını belirlemekti. Biliyorsunuz gelişmiş bütün şehirler, belli özellikleriyle anılırlar. Bu şu anlama gelir. Bu şehirler enerjilerini tasarruflu kullanmışlar, iyi odaklanmışlar ve odaklandıkları sektör ile alanlar diğer sektörleri de sürükleyecek lokomotifler haline gelmiş. Birinci aşamada bu kararı hep beraber vermiş olduk. İkinci aşamada da bunların nasıl gerçekleştireceğimizi ortaya koydu. 3 odak sektör ortaya koyduk. Bu 3 odak sektörde 16 tane nihai hedef koyduk. 120 tane stratejik hedefi var. Bunların takip edilmesi için 344 tane gösterge belirlendi. Sadece bu 3 sektörde yapılacaklar için 344 gösterge altında yüzlerce değişik faaliyet, gerçekleştirilecek ve izlenecek” diye konuştu.

YANILMAZ: ELAZIĞ’IN KALKINMASI İÇİN GÖVDEMİZİ KOYDUK

Elazığ’ın 2023, 2050 ve 2071 planlarının yapıldığını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Bu şehrin geleceği, gelişmesi için elbette bütün kurum ve kuruluşlar, bu şehirde yaşayan insanlar, bu şehrin dışında yaşamasına rağmen kalbi bu şehirde atanlar inanıyorum ki kalkınmanın altına bütün gövdelerini koyacaklardır. Gövdemizi koymaya da değer. Bu şehrin geleceği, gelişmesi elbette bütün kurum, kuruluşlar, bu şehirde yaşayan insanlar, bu şehrin dışında yaşamasına rağmen  kalbi bu şehirde atanlar inanıyorum ki kalkınmanın altına bütün gövdelerini koyacaklardır. Bu şehrin potansiyeli var. İnsan potansiyeli var. Türkiye’de şehirlerarası  bir anket yapılsa,  insan potansiyeli en yüksek illerden biriyiz. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz var. Dünyada hiçbir yerde bulunmayan nimetleri Rabbim, bu şehre nasip etmiş. Geriye bir şey kalıyor. Bütün bu nimetleri iyi organize ederek güzel bir müzik haline dönüştürmek var. Elazığ’da bu imkanlar var. Bu imkan çerçevesinde inanıyorum ki Kalkınma Kurultayının 2. Birleşimi ile güzel bir orkestra oluşacak ve bu orkestranın yapmış olduğu her çalışma Elazığ’ın kalkınmasında bir değer ifade edecektir " şeklinde konuştu.

DEMİRDAĞ: BİLGİNİN TİCARİLEŞMESİNE KATKI SAĞLIYORUZ

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, üçüncü nesil üniversite kavramının içini doldurarak bilginin ticarileştirilmesi konusunda çalışmalarını sürdüren Fırat Üniversitesi’nin araştırmalarını teorik ve uygulamalı olarak sürdürmekte olduğunu belirterek, bu amaçla bölgemize hizmet veren modern bir merkezi araştırma laboratuvarı kurduklarını söyledi. Demirdağ, Fırat Teknokent, TÜBİTAK Projeleri ve Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi ile Üniversitesi’nin ilin ekonomi ve sanayisini geliştirme ve destekleme noktasında önemli bir altyapı kurduğunu ifade etti.

Elazığ Milletvekilleri Şuay Alpay ile Zülfü Demirdağ ise, Elazığ’ın ilerleme kaydetmesi ve teşvik kapsamının gereken seviyeye getirilmesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettiklerini ve bununla ilgili yeni bir değerlendirme yapılacağını kaydettiler.

        Konuşmaların ardından katılımcılara Kalkınma Kurultayı’nın hazırlık çalışmaları anlatılırken, Ar-Ge Danışmanları tarafından su ürünleri, yer altı kaynakları, turizm sektörlerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Bu haber 1211 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.12.2014 13:24:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.