Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Kasım ayı Elazığ TSO Meclis toplantısının gündemini Kurultay oluşturdu 

29 KASIM ELAZIĞ İÇİN MİLAD OLSUN

2014 yılı Şubat ayında çalışmalarına başlanan ve final toplantısı 29 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan Elazığ Kalkınma Kurultayı için Elazığ TSO Meclisinde yapılan değerlendirme toplantıda ortak temenni, çalışmanın Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesinde milad olması oldu…

Meclis toplantısına geniş katılım…

Meclis toplantısına Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Meclis Üyeleri, STK Platformu dönem sözcüsü Prof.Dr. Mehmet Şekerci, Kalkınma Kurultayında görev alan sektör başkanı öğretim üyeleri, Fırat Kalkınma Ajansı uzmanları, Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Nafiz Koca, Gazeteciler ve Kurultay yüklenici firma temsilcisi katıldı.

Kaya: Elazığ adına umut verici bir çalışma

Kalkınma Kurultayının değerlendirilmesi gündemi ile toplanan Elazığ TSO Kasım Ayı Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya çalışmanın ilin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Kaya konuşmasında, “2014 yılı Şubat ayında başlatılmış olan ve halen süreci devam eden Elazığ Kalkınma Kurultayı’nın 29 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan 2. Birleşim toplantısı ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında ilimiz protokol üyeleri ve Kurultay komitesi tarafından bugün detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır.

İlimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini sağlamak, gelecek hedeflerini belirlemek amacıyla; Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız ile Fırat Üniversitesi’nin ortak koordinasyonunda bu çalışma Fırat Kalkınma Ajansının sekretaryasında çok sayıda bilim adamı, sektör temsilcisi ve ilgili kurumların katılımı ile devam etmektedir.

2014 yılı Şubat-Aralık dönemine yayılmış olan Kurultay süreci; ilin analizi, öncelikli sektörlerinin belirlenmesi ve bu sektörlere yönelik bütünleşik iş planlarının izleme alt süreci boyutu ile birlikte oluşturulması adımlarını kapsamaktadır. 

Sektörlere yönelik analizlerin Ağustos 2014 tarihinde tamamlanmasının ardından, 19-20 Eylül 2014 tarihlerinde, Elazığ ilinden ve dışından farklı kesimlerden 140 kişinin katılımlı bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çalıştay sonucunda; “Yeraltı Kaynakları”, “Su Ürünleri” ve “Turizm” odak sektörler olarak belirlenmiştir.

Odak sektörlerin belirlenmesinin ardından, sektörlerin paydaşlardan oluşturulan ekipler ile yürütülen çalışmalar ile sektörlerin stratejik planları oluşturulmuş, ilin önemli potansiyel kaynaklarını oluşturan diğer 11 sektörle birlikte gelecek hedefleri tanımlanmıştır.

29 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan 2. Birleşim toplantısında tartışmaya açılacak olan, eylem planı, hedefler, sorumlu kurumlar, çalışma takvimi gibi bütün yol haritaları hakkında bugün Kurultay Yüklenici Firması gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve Sayın Valimiz ile ilimiz yöneticileri süreç hakkında görüş ve önerilerini bizlerle paylaşacaklardır.

Elazığ adına çok büyük bir önem taşıyan ve tüm halkımızın heyecan ile beklemiş olduğu Kurultayın amacına ulaşması doğrultusunda biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum.

Ben bu düşüncelerle, Elazığ’ın aydınlık yarınlarına bugünden ışık tutmaya çalışan; Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Rektörümüze, çalışmaya çok büyük emek veren Öğretim Üyelerimize, Odamız Üyesi sektör temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarımıza, kurum temsilcilerine ve tem emeği geçenlere teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

Şekerdağ: Sürecin takibi ve sürekliliği önem taşıyor

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da toplantıda yaptığı değerlendirmede, bugüne kadar çalışmaya emek veren tüm kurum ve kişilere teşekkür ederek, “İlimiz açısından gerçekten çok önemli bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmaya Odamız çok ciddi manada destek vermekte ve hedeflenen başarıya ulaşılması noktasında elinden geleni yapmaya gayret göstermektedir. Bugüne kadar adı farklı da olsa ilin ekonomik geleceğinin şekillendirilmesi adına önemli girişimler ve çalışmalar ortaya konmuştur. Bu çalışmalar elbette yararlı olmuş ve bir sonraki çalışmaya temel teşkil etmiştir. Ancak bu kez biz istiyoruz ki, kalkınma kurultayı ile birlikte 29 Kasım 2014 tarihinden sonra ne yapacağını, nasıl yapacağını, kimle ve hangi zaman diliminde yapacağını bilen bir ortak akıl oluşturalım. Bunu başarabilirsek o zaman kurultay hedefine ulaşabilecektir. Bu noktada ben umutlu olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu düşüncelerle sizleri Odamızda ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Yanılmaz: Elazığ birlik ruhuyla hedefine ulaşacaktır

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da yaptığı konuşmada ilin çok önemli bir çalışma içerisinde olduğunu ve bu süreçte sağlanan birlik ve beraberliğin Elazığ’ı hedeflediği yere taşıyacağını ifade etti.

Yanılmaz konuşmasında, “Bugün ekonomik istikrarı sağlayacak, ilin kalkınma ve gelişmesine lokomotif olacak, yatırımların ve istihdamın temel direği olan Elazığ TSO ve işadamlarımızla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Elazığ’ın geleceği açısından ortak bir kanaat ve hedefe kilitlenme noktasında sağlanan bu birlik ve beraberlik şüphesiz ilimiz açısından önemli bir fırsat olmuştur. İş dünyası, yerel yönetimler, üniversitemiz, valiliğimiz, medyamız, meslek örgütlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla bir bütün olarak inşallah sağlanan bu birliktelikle hedefimize ulaşacağız. Şehirlerin, ülkelerin tarihlerinde dönüm noktaları vardır. Bir kıvılcım yada beklenmedik bir gelişme yada programlanmış bir strateji ile şehirlerin ve ülkelerin kaderi değişebilmektedir. Ben 29 Kasım’ı inşallah Elazığ’ın çok daha iyi bir noktaya ulaşması için milad olarak görüyor ve diliyorum” dedi.

Koçak:Plan ve strateji yüzde 80 başarıyı getiriyor

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, kurultay ile ilgili olarak toplantıda son konuşmayı yaparak tüm katılımcılara teşekkür etti. Vali Koçak konuşmasında, “Sayın Meclis Başkanımız, Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız ve Sayın Belediye Başkanımız aslında Kurultay hakkında söylenmesi gereken her şeyi söylediler. Dolayısı ile ben özellikle kurultay yüklenici firmamızın 29 Kasım için hazırlamış olduğu sunuyu değerlendirmenizi rica ediyorum. Daha önceki toplantılarda da belirttiğimiz gibi yönetişim kavramının uygulamaya geçirilmesi ancak doğru metodoloji ile mümkündür. Yönetişimin en önemli ayağı da hedeflerin bütün paydaşlarla oluşturulmasıdır. Hedef birliğini sağlayabilmek hedefe giden yolda beraber yürümeyi de kendiliğinden getirecektir. Bizim sizlerle olabildiğince ortak iradeyi oluşturarak güçlü uygulamaya geçmemiz lazım. 2023, 2040, 2050 yılında şehrimizi nasıl resmedeceğimizi ve buna ulaşmak için de neleri nasıl yapmamız gerektiğinin stratejilerini belirleyerek eylem planını da belirledikten sonrada projelerimizle hedefimize yürümeyi planlıyoruz. Dünyada yapılan bilimsel verilerde planlı bir şekilde uygulanan stratejilerin başarıya ulaşma şansının yüzde 80 olduğu, plansız ve stratejisiz kaynakların ise hedefe ulaşmada yüzde 20’lerde kaldığı görülmüştür. Bu nedenle bizler bu çalışmayı bu nedenle çok titiz bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Bu vesileyle Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Tanıtım filmi beğenildi…

Kurultayın tanıtımı için Elazığ TSO’nun görüntü ve senaryo üzerinde büyük katkı sağladığı tanıtım filmi toplantıya katılanlar tarafından beğeni gördü. Filmin öncelikle 22 Kasım 2014 tarihinde İstanbul ve Ankara’da yapılacak olan kurultay medya tanıtım toplantısında gösterileceği belirtilerek ilin tanıtımı ve kurultay amaçlarının etkili bir şekilde dile getirilmesinin amaçlandığı Vali Koçak tarafından dile getirildi. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda katılımcılar görüş ve önerilerini paylaştılar.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1442 defa okundu.
Ekleme Tarihi :14.11.2014 10:31:29
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.