Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ÇÖZÜM SÜRECİ VE TERÖR’ İSTİŞARE TOPLANTISI

13 Ekim 2014 tarihinde TOBB öncülüğünde Ankara’da Başbakan Davutoğlu, Bakanlar ve ilgili bürokratların katılımı ile ‘güvenlik istişare toplantısı’ yapıldı. Toplantıya Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda Başkanları, çok sayıda STK ve sendika başkanları da katıldı.

Toplantıda ülkemizde yaşanan son gelişmeler hakkında çeşitli değerlendirmeler yapılırken Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Oda olarak hazırlanan raporu Başbakan, İlgili Bakanlar ve TOBB Başkanı’na takdim etti.

 

Şekerdağ: Hedefimiz Kardeşçe Yaşamayı Teşvik Etmektir

Yapılan toplantıyı değerlendiren Başkan Şekerdağ, “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu iş dünyası olarak beklentilerimiz ve son dönemlerde ülke genelinde yaşanan sokak olaylarının vermiş olduğu rahatsızlığı dile getirmiştir. Bizler de Oda olarak hazırlamış olduğumuz ve tüm hassasiyetleri içeren raporumuzu Sayın Başbakanımız, ilgili bakanlar ve TOBB Başkanımıza takdim ettik. Raporumuz da Anadolu’nun çok sayıda medeniyet ve kültürlerin karışımı ile bir mozaik olduğu ve bölge insanının yaşabilecekleri başka bir Türkiye olmadığına vurgu yaparak kardeşçe yaşamanın ve tüm kesimlerin birbirlerini hoşgörü ve tahammül sınırlar içerisinde kabul etmesi gerektiğine vurgu yaptık. Çözüm süreciyle ilgili olarak, hükümetin iyi niyetle süreci tüm vatandaşların beklentilerine uygun şekilde sonuçlandırmak istemesinin terör örgütü tarafından suistimal edilerek, oluşan boşluktan çok iyi yararlandığı ve bu sürecin bugün tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çektik. Bölgemizin bugün en önemli sorunu güvenliktir. Güvenlik olmadan ne yatırım, ne istihdam oluyor. Bunlar da gerçekleşmeden huzur ve sosyal yaşam maalesef sıkıntıya düşmektedir. Raporumuzun bu anlamda ilgili tüm mercilerin dikkatini çekmesini umut ediyor ve son derece olumlu bir havada geçen istişare toplantısının bu zor günlerin bitmesine vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Başbakan'a Takdim Edilen, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası dosyası:

ÇÖZÜM SÜRECİ:

Ülkemizde  30 yılını aşan süre içerisinde hiç değişmeden birinci gündem maddesi ve ülkemizin en büyük sorunu terör olmuştur. Terörün yıkıcı etkileri nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi çok ciddi manada bir yoksullaşma yaşamış ve bu süre zarfı içerisinde bölgeden çok ciddi manada sermaye ve beyin göçü yaşanmıştır.

Hükümetimizin ‘Çözüm Süreci’ ile başlatmış olduğu yeni dönem bölge insanı açısından umut olmuş ve bu süre içerisinde kısmi de olsa yeni yatırımların bölgede başladığı görülmüştür.

Kardeş kanı dökülmesini istemeyen bölge halkı bu süreci büyük bir umut ve heyecan ile olumlu bir şekilde sonuçlanmasını beklerken, radikal terör örgütleri komşu ülkelerde yaşanan gelişmeleri Türkiye’nin iç meselesiymiş gibi ülkemizin tüm illerine yayma çabasına gitmiştir.

Bu süreçte PKK’nın, Suriye ve Irak’ta Türkiye’yi savaşa sokmak istediği ve gelecek planları yaptığı görülmektedir. PKK, Türkiye ve Suriye sınırını kaldırıp buradan fiili bir Kürdistan çıkarmaya çalışmaktadır. Çözüm süreci nedeniyle güvenlik önlemlerinde bölgede oluşan zafiyetleri terör örgütü çok iyi değerlendirip bugün tarihinin beklide en güçlü dönemine ulaşmıştır. Yapılan uzman yorumlarında, şu anki eylemleri yöneten ve organize edenlerin ise serbest bırakılan KCK’nın kilit isimleri olduğu iddia edilmektedir.

Terör örgütü kendi çıkarları için, Suriye’deki olayları Türkiye’ye taşımaya çalışılıyor ve bunu yaparken etnik mezhepsel unsurlarını kullanıyor. Sokakta PKK yanlısı Kürtler ile vatan ve bayrak sevdalısı tüm halkın çarpışması isteniyor. Dolayısı ile Mezhepsel anlamda çatışmalar çıkarılmak isteniyor. IŞİD yanlısı radikal dinci gruplar ile laikçi din karşıtı grupların çatıştırılması öncelikli hedef olarak görülüyor.

PKK’nın sınır içinde militanlarını ikiye katladığı, silahlar dağıttığı, mahalle mahalle örgütlendiği Kobani olmasa yarın başka bir gerekçe ile aynı şeyi yapacağı ve her an bağımsızlığını ilan edilebilecek güce ulaştığı iddia edilmekte ve tartışılmaktadır.

Terör örgütü yanlıları ve örgütün tüm siyasi uzantılarının TV ekranlarında ülkemizi tehdit eden açıklamalarına şahit olmaktayız. Bunu yaparken sürekli olarak ‘Çözüm Süreci’ çerçevesinde kendilerine verilen sözlerden yada kamuoyu ile paylaşılmayan adımlardan söz edilmektedir. Çözüm sürecinde verilen sözlerin ne olduğu yada atılacak adımların neyi kapsadığı artık kamuoyu ile paylaşılmalı ve bu sürecin tüm yol haritaları tüm vatandaşlar tarafından bilinmelidir. Bölge halkı başta olmak üzere konunun tüm tarafları sürecin içeriğini bilmesi halinde bu tür olayların daha yıkıcı boyutlara ulaşması da engellenebilecektir. Çünkü radikal bu yıkıcı unsurlar kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını bahane ederek ve bunu ısrarla savunarak sade vatandaşların da sokağa çıkmasını teşvik etmektedirler.

Bölgemizdeki yerel yönetimlerin de bu anlamda iyi sorgulanması çok büyük önem taşıyor. Bu yönetimler terör örgütü mensuplarını kendi bünyelerinde istihdam etmekle birlikte çok önemli lojistik destek sağlayarak yıkıma katkı sağlamaktadırlar.

Dolayısı ile Çözüm Sürecini kapsayan yol haritasının tüm ayrıntı ve detayları ile eylem planı takviminin ivedilikle açıklanması beklenmektedir.

TAMPON BÖLGE OLUŞTURULMASI:

Biz ülkemizin en sıkıntılı bölgesinde ticaret yapan, istihdam sağlayan ve büyük bir kitleyi temsil eden iş dünyası temsilcileri olarak Hükümetimiz tarafından önerilen Tampon Bölge konusunda hemfikiriz.

Suriye ve Irak topraklarında oluşturulacak olan bir tampon bölge şu an soykırım tehdidi ile karşı karşıya kalmış olan bölge halkını kurtaracak hem de ülkemize son derece kontrolsüz ve yarın ne getireceği belli olmayan göçü önleyecektir. Bu nedenle tampon bölge oluşturulması önerisini desteklemekteyiz.

GÖÇ KONUSU:

Ülkemize gelen göçmen sayısı 1.5 milyon kişiyi aşmış durumdadır. Bu kadar büyük bir göç kitlesini bugün dünyada hiçbir ülke tek başına karşılayabilecek güce sahip değildir. Dolayısı ile, ülkemizde bu büyük göç çok önemli sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik sorunlara yol açabilecektir. Ülkemize giriş yapan tüm göçmenlerin mutlak suretle, kimlik kayıtları yapılmalı, silahsız bir şekilde giriş yapmaları sağlanmalı ve zamanı geldiğinde ise yeniden kendi ülkelerine dönmeleri sağlanmalıdır.

Ülkemizin bugün en önemli sorunlarının başında gelen işsizliğin 2015 yılı itibarı ile çok önemli noktalara ulaşması da yaşanan göçler sebebiyle muhtemeldir. Çünkü bu göçlerle ülkemizde çok cüzi bütçe ve SGK gibi herhangi bir sosyal güvenlik ödemesi yapmadan işgücünü buradan karşılamak isteyen işletmeler ve tarım başta olmak üzere, madencilik ve diğer işkolları ön plana çıkabilecektir.

Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için öncelikle, ülkemizdeki göçmenlerin oluşturulacak olan tampon bölgeye yerleştirilmesine mutlak suretle öncülük edilmelidir.

BÖLGEDE YATIRIM VE İSTİHDAM OLUMSUZ YÖNDE ETKİLENMEKTEDİR:

Bizler; devletimize, milletimize ve demokratik, laik, sosyal hukuk devlet yapımıza karşı girişilen her türlü hukuksuz ve şiddet içeren eylemin karşısındayız. Sınırlarımız dışında yaşanan olaylar bahane edilerek bazı şehirlerimizde sergilenen şiddet eylemlerini açık bir şekilde lanetliyoruz. Vandalizm ve eşkıyalık, hiçbir şekilde mazur gösterilemez, meşru kabul edilemez; hak arama metodu olamaz. Sıkıntılar ve talepler, sokak barbarlığıyla değil, demokratik usullere göre ifade edilmelidir. Sokak terörü, sadece ülkemizdeki istikrara ve huzura zarar vermekle kalmaz, ekonomiyi de olumsuz etkiler. Özellikle de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde son yıllarda canlanan yatırımlar zarar görür. Bundan da en büyük zararı bölge insanımız ve ülkemiz görür. Huzur ve istikrar, herkesin kendi işine odaklanabilmesinin ön koşuludur. Milletimizin daha müreffeh ve huzurlu olmasının yolu da buradan geçer.

Bu düşüncelerle tek hedefi bölgedeki yatırımları artırmak suretiyle istihdam sağlamak ve bölgemizi yaşanabilir cennet köşesi haline getirmek olan iş dünyamız son zamanlarda bölgemizdeki gelişmelerden son derece rahatsız ve huzursuzdur. Bu sorunların çözümü noktasında Hükümetimizin alacağı her kararı desteklediğimizi bir kez daha ifade ederek, saygılar sunuyorum.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1445 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.10.2014 14:17:34
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.