Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
TEKNOPARK YÖNETİCİLERİ ELAZIĞ’DA TOPLANDI

Fırat Teknokent’in ev sahipliğiyle gerçekleştirilen, FIRASET Projesi’nin kapanış aşamasında elde edilen deneyimlerin paylaşıldığı, ulusal bazda 40’a yakın Teknopark yetkilisi ve yabancı uzmanların katıldığı, “Teknokentler Deneyimlerini Paylaşıyor” çalıştayı Elazığ’da geniş katılımla gerçekleştirildi.

ÇALIŞTAYA YOĞUN İLGİ…

Elazığ TSO - AB ve Dış İlişkiler Sorumlusu Oğuz Tanyıldızı tarafından koordine edilen çalıştayın ilk gününde düzenlenen toplantıya, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz,  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, ve  Fırat Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Yahya Alper Bektaş, 40’ı aşkın Teknokent Yöneticisi ve birçok akademisyen ve iş-adamı katıldı.

TEKNOPARKLAR KOBİ’LERİ GELECEĞE TAŞIYOR…

F.Ü. Rektörü Prof. Dr.Kutbeddin Demirdağ, Üniversite sanayi iş birliğinde teknoparkların arayüz rolü üstlendiğini ifade ederek ülkemizin orta gelir tuzağından çıkışında temel araçlardan birinin araştırma-geliştirme ve inovasyon olacağını belirtti. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, teknokentlerin şehirler için önemli olduğunu belirterek, Fırat Teknokent'e desteklerinin her zaman devam edeceğini söyledi. AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Özgür Altınoklar “Avrupa Birliği, Türkiye'nin İnovasyon ve Ar-Ge Destekleri”, daha sonrasında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Batum “Laboratuvardan Piyasaya Değer Yaratmak” konularında birer sunum yaparak katılımcılara bilgi verdi. Öğlen yemeğinin ardından, Dr. Amaia Bernarasİspanya’da Teknoparklara İlişkin İnovasyon Sistemleri” ve ardından Dr. Juan Antonio Bertolin “Kobilerin Rekabet Edebilirliğinin Güçlendirilmesi İçin Kilit Taşı Olarak İnovasyon Alanlarının, Bilim ve Teknoloji parklarının Uluslararası Ağları” konularında  sunum gerçekleştirdi. Harput’taki akşam yemeğinin ardından Çalıştayın 1. günü sona erdi.

ŞEKERDAĞ: ELAZIĞ’IN AR-GE MERKEZİNİ KURDUK…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Teknokent’in kuruluş sürecinde Elazığ TSO’nun aktif rol oynadığına işaret ederek, “Bugün baktığımızda ilimiz açısında son derece önemli bir merkezin kurulduğunu görmekten gerçekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Biz Elazığ’ın artık ar-ge odaklı bir büyüme ve gelişme göstermesini ve bu alanda markalaşmasını istiyoruz. Bu nedenle oda olarak Fırat Teknokent’in kuruluşunu maddi ve manevi olarak destekleyerek kurucu ortaklarından biri olarak bu süreçte yer almaktayız. Fırat Teknokent’te bugün 50’ye yakın işletmenin ar-ge temelli çalışması ve uluslar arası marka firmalarla işbirliği yapması bizleri son derece mutlu etmektedir. Önümüzdeki süreç içerisinde sadece bölgenin değil ülkemizin de en önemli teknoloji üssü olacağına inanmaktayız” dedi.

AKIN: FIRAT TEKNOKENT BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE İLGİ GÖRDÜ…

Çalıştayın 2. gününde Elazığ’a gelen Teknokent yöneticileri ve yabancı uzmanlar Fırat Teknokent’te yer alan firmaları ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. Teknokent’te Elazığ TSO tarafından hazırlanan Elazığ tanıtım filminin izlenmesinin ardından bir değerlendirme yapan Fırat Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın, bölgenin kuruluş süreci, yerel ve ulusal projelerle bölgede gerçekleştirilen yatırımlar ve hedefler hakkında bir değerlendirmede bulundu. Fırat Teknokent firmalarının katılımcılar tarafından ziyareti ve ardından yapılan durum değerlendirmesinde Fırat Teknokent’in beklentilerin üzerinde ilgi gördüğünü söyleyen Akın, “Kuruluşumuzun üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, bölgemizde ulusal ve uluslar arası marka firmalara yazılım ve ar-ge başta olmak üzere yeni üretim alanlarında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Burada ortaya çıkmış olan ürünler katılımcılar tarafından büyük memnuniyetle karşılanmış ve çok sayıda teknokent ile farklı alanlarda işbirliği yapılması fikri benimsenmiştir. Yazılım, led sistemleri, güneş enerji sistemleri, beton mukavemet test cihazları, tekstil, asansör motorları, tıp ve kimya alanında kullanılan cihazlar ve farlı sektörlerin ihtiyaç duydukları yazılımlar konusunda yürütülen üretimlerimiz yoğun ilgi görmüş ve bu alanlardaki deneyimlerimizden faydalanma talepleri gelmiştir. Fırat Teknokent artık ticarileşebilen ürünler ortaya çıkarma yeteneğine kavuşmuştur ve bu süreç çok hızlı bir şekilde devam edecektir. Bu bağlamda bizler Fırat Teknokent’in ilimiz için öne çıkan bir güçlü yön olduğunu ve yatırımcıların ilgi odağı olacağını düşünüyoruz. Bu merkezin bu günlere taşınmasına katkı sağlayan tüm kurum ve yöneticilerimize ve büyük başarılar gösteren tüm akademisyen ve iş dünyası temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1619 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.10.2014 14:02:00
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.