Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ TSO Meclis Toplantısı MÜSİAD Elazığ Yönetim Kurulu’nun katılımı ile yapıldı...

 ‘SİVİL TOPLUM’ KALKINMANIN DİNAMİĞİDİR

Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasının, illerin kalkınma ve gelişmesinde büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Oda olarak ilimizdeki tüm meslek kuruluşları ve STK platformlarıyla ilimize hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi.

KURULTAY İÇİN HAZIRLIK YAPALIM…

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldıkları Eylül ayı Meclis Toplantısında bir değerlendirmede bulunan, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Kasım ayı içerisinde ikinci aşaması yapılacak olan Kalkınma Kurultayı için ilimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte bir hazırlık yapılmasının önemi üzerinde durdu.

Kaya konuşmasında, “Meclis Toplantılarımıza ilimiz yöneticileri, kurum ve kuruluş temsilcileri ile STK örgütlerinin katılım geleneğimiz doğrultusunda bugün MÜSİAD Elazığ Şubesi değerli Başkanı Sayın Avukat İbrahim Gök ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikteyiz. Kendilerine öncelikle davetimize icabet ettikleri için Meclisimiz adına teşekkür ediyorum.

Sivil Toplum Kuruluşlarının dayanışması ve birlikteliği şüphesiz illerin kalkınma ve gelişmesine aynı zamanda iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılmasında çok önemli bir güçtür. Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere demokratik tüm ülkelerde toplumun en önemli dinamiklerini sivil toplum kuruluşları oluşturmakta ve belirleyici bir güç olarak kabul görmektedirler. İlimizde de çok sayıda STK olmasına karşın maalesef birlikte hareket etme yeteneği noktasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle etkin bir güç olunamamaktadır. Oysa bugün toplumumuzu oluşturan hemen her katmanın mutlak suretle bağlı olduğu bir STK mevcuttur. Bu anlamda biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak bu güçlerin birleştirilerek ilimizin daha iyi bir noktaya taşınması noktasında elimizden geleni yapmaya gayret etmeye devam edeceğiz.

MÜSİAD Elazığ Şubemizin, Odamız tarafından hazırlanan “2023 Elazığ Manifestosu” çalışmalarına ve yapmış olduğumuz her girişime olumlu katkıları olmuş ve bu katkılar devam etmektedir. Kendilerinin birkaç ay önce ilimizde gerçekleştirdikleri ve ülke genelinde gündem yaratan GİK Toplantısına da yine Odamız gerekli tüm katkıları sağlamıştır. Bu paylaşımların daha sistematik, kurumsal ve sürdürülebilir hale gelmesi noktasında somut adamlar atılmasını da arzu ediyoruz.

Malumunuz olduğu üzere 19-20 Eylül tarihleri arasında ilimizde “Kalkınma Kurultayı” yapıldı. Çalışma ilimizin geleceği adına çok önemli bir faaliyettir. Kurultayın ilk aşaması olan sektörel analizler yapılarak mevcut durum raporu oluşturuldu. Ancak asıl olan, ilimiz kalkınma alternatiflerini oluşturan 14 sektörde ilin 2023 ve sonrasında nereye gideceği konusundur. Kasım ayı içerisinde yapılacak olan Kurultayın 2. Bölümü işte bu yol haritası ve eylem planının belirlenmesini kapsamaktadır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve MÜSİAD olarak ilimizdeki tüm STK ve kurum yetkilileriyle bu dönemi çok iyi değerlendirip Elazığ’ın geleceğini şekillendirebilecek bir yol haritası oluşturmak için gayret göstermemiz gerektiğinin önemle altını çizmek istiyorum. Aksi takdirde, akademisyen ve bürokratlarımızın günlük hayata uyumu zor olan bir rapor ile karşılaşabiliriz. Bugün eğer Elazığ’da yatırımlardan, istihdamdan, üretimden, ihracattan söz edecek isek öncelikle eli taşın altında olan iş dünyası temsilcilerinin fikri, sözü ve beklentisinin kayıtlara geçmesi gerekmektedir. Dolayısı ile, çalışmanın dışında kalarak yada davetiye bekleyerek sorumluluklarımızı yerine getirmiş sayılmayız. Önümüzde iki aydan daha kısa bir süre bulunduğunu dikkate alırsak, bu toplantıyı ilk bilgi paylaşımı olarak kabul edip, sonrasına da yine burada karar verelim. Elazığ TSO Meclisi  olarak bizim önerimiz çok ivedi olarak STK temsilcilerinden oluşan ve sayısını çalışmanın sağlıklı sürdürülmesi için sınırlı tutulacağı bir komisyon oluşturarak, komisyon marifetiyle raporumuzu hazırlayalım. Daha sonra hazırlanacak raporu, STK’ların geniş katılımı ile değerlendirilerek sonuçlandıralım ve raporumuzu 15 Kasım’a kadar Kurultay Sekretaryasına ulaştıralım. Bu çalışma ileriki dönemlerde her türlü eleştirinin de cevabı olacaktır.

Ekim ayı ilk haftası içerisinde Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Dolayısı ile bir sonraki toplantımız Ekim ayı sonuna kalacağı için, şimdiden sizlerin ve ailelerinizin bayramını tebrik eder, huzur, sağlık ve esinlik içerisinde nice bayramlar yaşamanızı dilerim” dedi.

GÖK: ELAZIĞ TSO ÖNCÜ BİR KURULUŞTUR

Toplantıda bir değerlendirme yapan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök’te Elazığ TSO’nun bir ağabey kuruluş olduğunu ifade ederek, “Sayın Meclis Başkanımızın yapmış olduğu tespiti yürekten destekliyoruz. Biz Elazığ TSO’yu ağabey ve öncü kuruluş olarak görüyoruz. Gerek ilimiz için yüklenmiş olduğu misyon, gerek tarihi birikimi, altyapı ve tecrübeleriyle ilimizdeki tüm STK’lara öncülük etmesini bekliyoruz. Sayın Başkanın ifade etmiş olduğu gibi ilimiz için yapılan çeşitli çalışmalara gerek Meclis Başkanımız, gerekse Yönetim Kurulu Başkanımızla bir çok kez istişare edilerek önemli çalışmalar yapılmıştır. Biz MÜSİAD olarak bunun elbette devamından yanayız. MÜSİAD olarak, Dost Meclisi Toplantılarımızı ilçelerimizde sürdürmekteyiz. Bu güne kadar 8 ilçe toplantımızı yaptık. 10 ilçe ile birlikte tespit etmiş olduğumuz sorunları bir rapor haline getirip bunların çözümü için gayret göstereceğiz. Kurultay elbette ilimiz için çok büyük önem taşıyor. Bu yıl yapılan çalışmanın içerisinde Elazığ TSO’nun da yer alması bizleri mutlu ediyor. Sayın Meclis Başkanımızın da ifade ettiği gibi tüm STK’ların sahip çıkması ile birlikte önemli bir yol haritası oluşturulacağına inanıyorum. Bu vesile ile bugün bizleri ağırlayan Elazığ TSO Meclisine teşekkür ediyorum, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.

ŞEKERDAĞ: İNSAN KAYNAĞI EN ÖNEMLİ SORUNUMUZDUR

Meclis Toplantısının son konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, MÜSİAD Başkanı ve Yönetim Kurulu’na toplantıya icabetlerinden dolayı teşekkür ederek, ilin kalkınma ve gelişmesinde en önemli ana unsurun insan kaynağı olduğunu söyledi.

Şekerdağ konuşmasında, “Elazığ TSO’nun en önemli misyonu tarihi süreç içerisinde temsil ettiği kitleleri mahcup edecek hiçbir çalışmanın ve eylemin içerisinde bulunmamasıdır. Odamız her dönemde ilin ve temsil ettiği kitlenin menfaatlerini korumak ve ilimizin gelişme ve kalkınması için söylenmesi gereken her şeyi açık yüreklilikle ifade etmiştir. Bu duruşunu bugünde devam ettirmektedir. Biz ilimizdeki tüm STK’ların da ilimiz için doğru buldukları her çalışmayı desteklemesi ve yanlışları da hiçbir korku ve endişe duymadan eleştirmeleri gerektiğini söylüyoruz. Bu yapılmadığı takdirde sorunların çözümü mümkün olmamaktadır. Bugün en önemli sorunumuz insan kaynağıdır. Nitelikli insanlarımız sürekli başka illere gitmiş ve ilimiz bugün gerek yatırımlar gerekse temsil noktasında sıkıntılar yaşamaktadır. Elazığ’ın bu sorunu ivedi olarak aşması gerekmektedir. Bu düşüncelerle bu toplantının ilimiz için hayırlı olmasını diler, teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

KAYA’YA TEŞEKKÜR

Yapılan değerlendirmelerin ardından Elazığ TSO Meclis Üyeleriyle, MÜSİAD Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, yapılacak çalışmalar ve ilimiz ekonomi ve sanayisi ile sorunlar hakkında yaklaşık 3 saat istişarede bulundular. Toplantı sonrasında MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av.İbrahim Gök, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya’ya MÜSİAD yayınları ve çalışmalarından oluşan set hediye etti.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

 

Bu haber 1581 defa okundu.
Ekleme Tarihi :25.9.2014 10:20:10
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.