Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 İlin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yönelik stratejileri oluşturmak ve ilde izlenebilir bir kalkınma modeli planlamak amacıyla gerçekleştirilen ve 2 gün süren “Elazığ Kalkınma Kurultayı” Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

“KALKINMA KURULTAYI”NIN BİRİNCİ AŞAMASI YAPILDI

 

·          Kurultay’da aralarında akademisyenler, STK, iş dünyası ve kamu kurumu temsilcilerinin bulunduğu çalışma komisyonlarınca Bitkisel Üretim, Su Ürünleri, Hayvancılık, Turizm, Finans/Ticaret, Yer altı Kaynakları, İmalat Sanayi ve Kentleşme sektörleri masaya yatırıldı.

·                 17 ayrı masada karma sektör temsilcilerinin katılımı ile yapılan çalıştay sonucunda Elazığ’ın Su Ürünleri, Yer altı Kaynakları ve Turizm sektörlerine odaklanması ve bu üç sektörde projeksiyonlar oluşturması sonucuna ulaşıldı.

·              Değerlendirmeye tabi tutulan sektörler ile birlikte sağlık ve eğitim başta olmak üzere diğer sektörlerin de Elazığ için önemi üzerinde durularak, karlılık, kazanç ve sürdürebilirlik açısından yatırımcılar açısından cazip görülen bu sektörlerin de desteklenerek geliştirilmesi üzerinde duruldu.

·                 Kurultayı değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, başta AB ülkeleri olmak üzere dünyanın gelişmiş bir ülkesi geri kalmış yörelerini özel destek programları ile kalkındırdıklarını söyledi. Başkan Şekerdağ, bölge illerinin gelişmesi ve kalkınması noktasında altyapının devlet eliyle mutlaka oluşturulmasının şart olduğunun altını çizdi.

·         Kurultay’da söz alan işadamı ve STK temsilcileri Elazığ’ın öncelikle Teşvik Yasası kapsamında yeni bir düzenlemeye tabi tutularak mağduriyetinin önlenmesi gerektiğinin altını çizerek Bakan Yılmaz’dan destek talebinde bulundular.

·                Talepleri değerlendiren Kalkınma Bakanı Yılmaz, önümüzdeki günlerde yeni bir düzenleme ile Elazığ’ın bu talebinin değerlendirilebileceğini ancak, Elazığ’ın Genel Teşvikler ve Büyük Ölçekli Yatırımlara yönelmesi gerektiğini bunun için altyapı ve kaynaklarının olduğunu söyledi.

 

KURULTAYA GENİŞ KATILIM

 “Elazığ Kalkınma Kurultayı”na Vali Ömer Faruk Koçak, Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudbettin Demirdağ Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, bakanlıkların uzmanları ve daire başkanları, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, öğretim görevlileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve üyeleri, oda başkanları, gazeteci ve yazarlar, Elazığ ve Elazığ dışından gelen iş adamları, üniversite öğrencileri, ilk ve orta dereceli okul öğrencileri, ev hanımları, engelliler, kamu kumru niteliğindeki mesleki kuruluş temsilcileri, kalkınma kurultayı hazırlıkları kapsamında oluşturulan 14 sektörün temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, özel eğitim kurumu temsilcileri ve  finans kurumlarının temsilcileri katıldı.

 

14 AYRI SEKTÖR DEĞERLENDİRİLDİ

Elazığ Kalkınma Kurultayı; Bitkisel üretim, Hayvancılık, Su Ürünleri, Yer Altı Kaynakları, Sanayi ve Teknoloji, Altyapı-Ulaştırma-Kentleşme, Eğitim-Bilişim, Kültür ve Turizm, Spor, Sağlık, Çevre, Ticaret-Finans, Göç, İstihdam-Girişimcilik konularından oluşan toplam 14 başlık altında ele alınmış olup, kurultay yönetici firması tarafından 8 ana sektör ve 8 dolaylı sektör olarak konular değerlendirmeye tabi tutuldu.

 

 

 

 

ÜÇ SEKTÖR ÖNE ÇIKTI

İki gün süren kurultayda oluşturulan 17 ayrı masada toplam 150 kişilik çalışma gruplarının hazırlanan standart form üzerindeki puanlama ve gelecek projeksiyonlarına göre Elazığ ilinde Su Ürünleri, Yer Altı Kaynakları ve Turizm sektörlerinin öne çıktığı kurultay yüklenici firmasınca kurultay sonuç bildirgesinde açıklandı. Bu üç sektörle birlikte, bitkisel üretim, hayvancılık, sanayi ve teknoloji, eğitim ve sağlık sektörlerinin de Elazığ açısından gelecek vaat ettiği belirtildi

 

KURULTAYIN İKİNCİ AŞAMASI KASIM’DA

Kurultay sonuç bildirgesinin okunması ile birlikte sektörler olarak yol haritalarının oluşturulması, yatırımların önündeki engeller ve bunların nasıl ortadan kaldırılacağına yönelik eylem planları, sorumlu kuruluşlar ve çalışmanın şekli gibi konular için 2014 Kasım ayı sonuna kadar kurultayın ikinci aşama çalışmalarının devam edeceği ve Kasım ayında yapılacak geniş katılımlı toplantı iye eylem planının oluşturularak fiilen hayata geçirileceği Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak tarafından ifade edildi.

 

YILMAZ: ELAZIĞ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN İSTİYORUZ

Kurultayın ikinci günkü oturumuna katılan ve kurultay sonuç raporu ile ilgili sunuyu izleyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 gibi hedefleri ve projeksiyonları olduğunu belirterek, “Türkiye olarak iddialı hedeflerimiz var. Bunlarla ilgili olarak 25 kritik alanda yol haritaları oluşturduk. Yakın bir zamanda bunları kamuoyu ile paylaşacağız. Son 12 yılda ülkemizi her alanda çok önemli yerlere taşıdık. Türkiye’nin bu gelişimine paralel olarak Elazığ’ın böyle bir kurultay ile toplanması ve geleceğini sorgulaması çok önemli. Keşke Elazığ’da örnek bir çalışma ortaya koysak bunu diğer illerimize de yaygınlaştırsak. Bizim için, Ülkemiz için, bölgemiz yöremiz için çok anlamlı olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Elazığ’ın kalkınma ve gelişme noktasında çok önemli avantajları, birikimi ve potansiyelleri de olduğunu belirten Bakan Yılmaz her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğinin altını çizerek, özellikle Elazığ dışında bilgi birikimi, sermaye ve tecrübeleriyle çok önemli bir beşeri sermayenin olduğunu söyleyerek, “Elazığ dışında gerçekten gıpta ile baktığımız bir Elazığ birikimi var. Burada tüm kamu, özel, sivil toplum kuruluşları ve yöneticiler olarak Elazığ dışındaki bu birikimi nasıl Elazığ’a taşırız konusunu değerlendirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın bugün en önemli avantajı ve potansiyellerinin başında bu beşeri sermayenin geldiğine inanıyorum. Elazığ bugün Türkiye’ye örnek bir çalışma ortaya koyuyor. Bunun sonuçlarının alınması noktasında en kritik ve önemli soru ‘kim’ sorusudur. Yani tespit etmiş olduğumuz her alandaki muhatabımızın iyi tespit edilerek takibinin yapılması gerekiyor” dedi.

 

 

 

 

KOÇAK: ELAZIĞ’IN GELECEĞİNİ BİRLİKTE KURACAĞIZ

Programda konuşan Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Elazığ’ın geleceğine karar vermek, Elazığ’ın gerçek sahiplerinin hakkıdır diyerek,  “Bugünkü sloganımız , ‘Geleceğimize Birlikte Karar Veriyoruz’.  Bu çok önemli bir şey. Birliktelik beraber karar verme ve geleceğin birlikte oluşturulmasındaki irade son derece önemli.  Beraber karar verme sadece lafla olmaz, beraber karar vermek, herkesin sabırla birbirini dinlemesi, beraber çalışması, sabırla farklı görüşleri değerlendirmesi ve sonuçta da büyük bir hoşgörü  ve tahammülle aynı hedefe beraberce yürüyebilme iradesini göstermektir.

Elazığ’ın geleceğine karar vermek, Elazığ’ın gerçek sahiplerinin hakkıdır diye düşünüyorum. Elazığ’ın gerçek sahipleri Elazığ halkıdır, Elazığ da yaşayan, Elazığ’a hizmet eden ve kalbi Elazığ için atan herkestir. Dolayısıyla buna karar vermek ve geleceğini beraber kararlaştırmak bu unsurların tamamının hakkıdır. Bu unsurların beraber çalışabilmesini sağlamak ise başta bu ilde Valilik yapan  ben olmak üzere buraya hizmet yapmak üzere görevlendirilen seçilmiş ve anmış çalışma arkadaşlarımızdır. Elazığ kalkınma kurultayının hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Elazığ’ın kalkınması adına bir şeyler yapılacaksa elimizi değil gövdemizi taşın altına koymaya hazırız.

Geleceğimize karar vermek şehrin markasını belirlemek anlamına geliyor. Şehrin ne ile anılacağını ve odak noktasını belirlemek anlamına geliyor. Bu odağı belirlediğimizde hedeflediğimiz yerlere gelmiş olacak ve öncülük edecek sektörleri belirlemiş olacağız ve 2023, 2050 ve 2071 hedeflerini ortaya koyacağız ve oraya nasıl gideceğimizin stratejilerini beraber tarif edeceğiz. Buna ulaşabilmek için bilimsel tabanlı çalışmalar bugüne kadar gerçekleşti, bunların bir sentezi bugün sizlere sunulacak  ve arkasından da hep beraber odak noktamızı belirleyeceğiz.  Bu odağın belirlenmesi Elazığ’ın çoğulculukla buraya kadar geldiği ancak bundan sonra birik ve beraberlik içerisinde hareket ettiği bir Elazığ’ı ifade edecek. Bundan sonra herkes aynı hedefe güçlerini birleştirerek, kaynaklarını birleştirerek ve en önemlisi heyecanlarını birleştirerek bir sinerji oluşturup en süratli şekilde belirlenen hedeflere doğru gidecek.”dedi.

 

ŞEKERDAĞ: KALKINMA İÇİN ÖNCE ALTYAPI OLUŞTURULMALIDIR

Elazığ Kalkınma Kurultayı’nı değerlendiren Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın geleceği adına birliktelik ortaya konması ve ortak bir hedef için odaklanmanın önemine işaret etti. Şekerdağ değerlendirmesinde, “Benzer çalışmalar önceki yıllarda da yapılmış ve her çalışma şüphesiz bir sonraki çalışmaya kaynak olmuştur. Bu çalışma da şüphesiz Elazığ için yararlı olacaktır. Kasım ayına kadar yapılacak olan hazırlıklarla Elazığ için bir projeksiyon bir yol haritası oluşturulacaktır. Biz her fırsatta şunun altını önemli çiziyoruz. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri geri kalmış yörelerini özel destek programları ile kalkındırmıştır. Yani devlet altyapıyı hazırlamadan o yörenin kaynaklarının ekonomiye kazandırılması yada işsizliğin ortadan kaldırılması çok zordur. Bakınız 2012 yılı Haziran ayında yayınlanan ve ülkemizin en geri kalmış yörelerinin 6. Bölgeye alındığı Teşvik Yasası bu bölgeler için gerek yatırımlar gerekse istihdam anlamında çok şey ifade etmemiştir. Yatırım ve istihdam yine en az desteğin verildiği 1. Bölgeye kaymıştır. Bunun başlıca nedeni 1. Bölgenin altyapısının her anlamı ile hazır oluşudur. Bu nedenle biz yöreye özgü hatta yöredeki illerin potansiyellerine özgü teşvikler ve destekler talep ediyoruz. Yoksa buralarda istediğimiz kadar toplantı düzenleyelim, rapor oluşturalım çok anlam ifade etmeyecektir. Dolayısı ile bugün itibarı ile Elazığ’ın her anlamı ile kalkınma ve gelişmesi noktasında ortak bir irade ortaya konmuştur. Bu önemli bir gelişmedir. Biz Kasım ayı sonunda yapılacak olan kurultayın ikinci toplantısı için eylem planı ve yol haritası oluşturulması çalışmalarında yatırımların önündeki engellerin daha iyi sorgulanarak bunların ortadan kaldırılmasına yönelik her alanda bir çalışma başlatılmasını ısrarla talep edecek ve takip edeceğiz. Kurultayın bu aşamaya kadar ki bölümüne emek veren tüm kurumlarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür eder, ilimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 

ALTYAPI NOKTASINDA TALEP VE BEKLENTİLER

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesi noktasında ilin olmazsa olmazları olduğunu belirterek, altyapının sağlanması için ana başlıklar itibarı ile şu bilgileri verdi:

 

·    Yeni yatırımlardan ve kaynakların ekonomiye kazandırılmasından söz edecek isek, mutlak suretle Teşvik Yasasında Elazığ’ın 6. Bölgede değerlendirilmesi,

·      Bedelsiz arsa tahsislerinde bürokratik engellerin azaltılarak sürecin hızlandırılması noktasında, müracaatların yerelde oluşturulacak komisyonca değerlendirilmesi,

·      Bölgeye hizmet verebilecek şekilde Elazığ’da Serbest Bölge kurulması,

·      9. Kalkınma Planı Çerçevesinde ‘Cazibe Merkezi’ konumunda olan Elazığ’a gerekli ödenek ve desteklerin ivedilikle sağlanması,

·       Bölgede işveren üzerindeki yüklerin azaltılması,

·      Bankacılık sektörünün bölgemizdeki iş dünyasına yönelik uygulamalarında yaşanan sorunların çözümü,

·      Demiryolu hattının iyileştirilerek Gar’ın İl merkezi dışına taşınması,

·    Kuzova başta olmak üzere 7 ayrı sulama projesinin günün şartlarına göre  iyileştirilerek İl tarımına kazandırılması,

·      Elazığ Sağlık Kampusu projesinin bir an önce hayata geçirilmesi,

·      Hayvancılık ve Su Ürünleri Sektörlerinin sorunlarının çözümü,

·      Fırat Teknokentin kaynaklarının artırılması,

·      Kalkınma Ajansı desteklerinin beklentileri karşılayacak şekilde artırılması.

·  TKDK tarafında verilen destekler yatırımlar açısından büyük önem taşımasına rağmen prosedürlerdeki ağırlıklar çok sayıda girişimciyi caydırmaktadır. Bu durumun iyileştirilmesi,

·     İlimizde kentsel dönüşümün başlatılması,

·     Kamu kurumlarının il merkezi dışına taşınması,

·     Sektörel sanayi sitelerinin kurulması ve fuar alanı sorununun çözümü,

·     Harput’un Safranbolu ve Beypazarı modeli ile turizme kazandırılması,

·     Bünyesinde batık kenti barındıran hazar Gölü’nün turizme kazandırılması,

·     Çimento fabrikası başta olmak üzere, il merkezinde kalmış olan ve insan sağlığını tehdit eden, çevre ve gürültü kirliliğine neden olan tesislerin il merkezi dışına taşınması,

·      Elazığ’da UEFA kriterlerini sağlayan modern bir şehir stadyumu yapılması,

·      Özel sektör girişimleriyle, Elazığ'da özel üniversite kurulması çalışmaları,

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1652 defa okundu.
Ekleme Tarihi :22.9.2014 12:47:42
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.