Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

GÜNEŞ ENERJİSİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

 

Elazığ TSO ile GPC Photovoltaik Solar Systems firması işbirliğinde Elazığ TSO Yeni Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına iş dünyası yoğun ilgi gösterdi.

 

 

GPC Photovoltaik Solar Systems firması Genel Müdürü Celallettin Bozkurt ile firmanın fizik mühendisi Dr. Ertan Arıkan Ülkemiz için yeni sayılabilecek olan güneşten enerji üretimi konusunda detaylı bilgiler verilerek konu hakkında sorular cevaplandırıldı.

 

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Firmanın Genel Müdürü Celalettin Bozkurt, Ülkemizde yeni sayılabilecek Güneş Enerjisi Çatı ve Arazi uygulamaları konusunda firma deneyimlerini aktararak, Elazığ ilinin yatırım konusunda Ülkemizin avantajlı illerinden biri olduğunu belirtti. Bozkurt konuşmasında, “Güneş enerjisi, son yıllarda yenilenebilen enerji kaynakları içerisinde, üzerinde en çok konuşulan ve çalışılan sektör olmuştur. Tükenmeyen bir enerji kaynağı olması, temiz olması, mahalli uygulamalara elverişli oluşu, İşletme masraflarının az oluşu, gaz, duman, kükürt veya radyasyon gibi zararlı atıklarının olmayışı nedeniyle önemli avantaj sağlamasıyla Güneş Enerjisi ön plana çıkmaktadır” dedi.

Güneş enerjisinin tüm dünya ülkeleri tarafından kabul görüldüğünün altını çizen Bozkurt, "300 günden fazla güneşli bir ülkede yaşayan bizler, güneş enerjisinden yararlanabilme olanağını yeterince elde ettiğimizi söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

 

Yatırım yaklaşık 4 yılda geri dönüyor…

Firmanın fizik mühendisi Dr. Ertan Arıkan ise yaptığı sunum ile dünya ve Türkiye’deki güneş enerjisi sistemleri ve kullanımlarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Elazığ’ın bölgemizde önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Arıkan, kendi üretimleri olan güneş panelleri hakkında bilgiler vererek avantajlarını sıraladı. Arıkan, lisanssız olarak yapılacak 1MW yatırım için yaklaşık 20 dönüm bir araziye ihtiyaç olduğunu, söz konusu araziye 3.700 panel konularak yılda 1.510 Mwh enerji elde edildiğini söyleyerek, kurulacak tesisin maliyetinin 1.748,250 $ olduğunu ifade etti. Arıkan tesisin yıllık 232.671 $ enerjiden gelir elde edeceğini ve bunun tesise yapılan yatırımın yaklaşık 8 yılda geri dönmesi anlamı taşıdığını söyledi.

Yapılan sunumların ardından bilgilendirme toplantısına katılan işadamı, stk temsilcileri ve kurum yetkilileri yatırımla ilgili çeşitli sorular yönelterek bilgiler aldılar.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1761 defa okundu.
Ekleme Tarihi :18.9.2014 15:48:21
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.