Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

Elazığ TSO Haziran Ayı Meclis Toplantısına Elazığ Belediye Meclis Üyeleri de katıldı…

ELAZIĞ TSO MECLİSİNDE İLKLER YAŞANDI…

 

A.Hamit Kaya Başkanlığında toplanan Elazığ TSO Haziran ayı meclis toplantısı ilklere sahne oldu. Elazığ TSO ile Elazığ Belediye Meclis Üyeleri ilk kez bir meclis toplantısında bir araya gelirken, yine ilk kez Elazığ TSO Meclis toplantısı canlı yayınlandı.

Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi olarak kaldırım, temizlik ve park yapma dışında asli görevlerinin ilin kalkınma ve gelişmesi olduğunu ifade etti.

 

 

Kaya’dan Önemli Talepler…

Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Belediye Başkanı Yanılmaz’dan iş dünyası olarak beklentilerini sıraladı.

Kaya konuşmasında;

“Haziran ayı Meclis Toplantımızı açarken, öncelikle hepinize katılımınız için teşekkür eder, saygılar sunarım.

Meclis Toplantılarımızı; ilimiz yöneticileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri ve kanaat önderlerinin katılımı ile yapma geleneğimiz kapsamında, bugün Sayın Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ aramızdalar.

Öncelikle, çok değerli zamanlarını ayırarak davetimize icabet ettikleri için, Odamız Meclisi adına, kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Seçimlerin ardından Meclis Üyelerimizle birlikte zatıâlinizi ziyaret etmiş ve hayırlı olsun temennimizi ve birlikte çalışma talebimizi iletmiştik.

O ziyarette, bizleri çok sıcak karşılamış ve yapmış olduğunuz konuşma ile tüm Meclisimizin ilimizin geleceğine güvenle bakmasına vesile olacak bir sinerji yaratmıştınız.

Söz konusu ziyarette, talep gelmesi halinde, Oda Meclis Toplantısına da seve seve katılacağınızı ifade ederek, hislerimize ve beklentilerimize tercüman olmuştunuz. Dolayısı ile bugün gerçekleştirmiş olduğumuz toplantımızın ilk adımı Belediye Meclisinde atılmıştı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, iş dünyasının ve genel manada bizlere ulaşan, toplumun Yerel Yönetimlerden beklentileri hususunda, müsaadenizle kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Bu talep ve beklentilerimizin sadece yerel yönetimlerin sorumluluğunda olmadığını ve tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin de ortak bir kanaat ile sizlere yardımcı olması gerektiğinin de bilinci içerisindeyiz.

Ancak, sizlerinde sıklıkla ifade ettiği gibi, Yerel Yönetimler toplumun lokomotifidir. Sizlerin öncülüğünde ve girişiminde atılacak her adımda ve yapılacak çalışmalarda her zaman yanınızda olacağımızı ifade etmek istiyorum.

Sizlerden bu dönemde beklentilerimiz ana başlıklar itibarı ile şunlardır:

-  KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

-  YENİ TOPLU KONUT ALANLARI OLUŞTURULMASI

-  KAMU KURUMLARININ İL MERKEZİ DIŞINA TAŞINMASI

-  KENT İÇİ ULAŞIM VE PARK SORUNUN ÇÖZÜMÜ

-  KAPALI ÇARŞI, BUĞDAY MEYDANI VE ÇEVRESİNİN RESTORASYONU

-  SEKTÖREL SANAYİ SİTELERİ(Mobilyacılar Sitesi, İnşaat Malzemecileri Sitesi, Kuru Gıdacılar Toptancılar Sitesi, Matbaacılar Sitesi, Tır Garajı, Oto Galericiler Sitesi)

-  FUAR ALANI KONUSU

-  İLİMİZE YENİ YATIRIMLAR KAZANDIRILMASI ÇALIŞMALARI

-  HARPUT’UN ve SİVRİCE’NİN TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN ALTYAPI ÇALIŞMALARININ TAMAMLANMASI

-  KALDIRIM İŞGALLERİ, SEYYAR SATICILAR VE İŞPORTACILARLA MÜCADELE

-  KANALİZASYON VE İÇME SULARI ALTAPISININ İYİLEŞTİRİLMESİ

-  ŞEHİR MERKEZİNDE YEŞİL ALAN MİKTARININ ARTIRILMASI

 

Bu ana başlıklar içerisinde yer alan konulardan, bir kısmına çok süratli bir şekilde başladığınızı, bir kısmının da, zaten seçimler öncesi yaptığınız değerlendirme ve projeleriniz arasında olduğunu biliyoruz.

Malumunuz olduğu üzere, uzun yıllardan beri, ilimiz kamuoyunun gündeminde bulunan ve bir çok kurumun dosyaları arasında raflarda yer alan bu konuların, sizin döneminizde çözümü için, adım atılması ve atılacak her adımda, sizlerle birlikte olmak, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinin ortak arzusudur.

Bu anlamda; kısa süre önce medyaya yansıyan bazı önemli çalışma ve girişimlerinizi takdirle karşıladığımızı ve Oda Meclisi olarak tam destek olduğumuzu burada ifade etmek istiyorum. Özellikle Çimento Fabrikası, Demiryolu güzergahı, yeni kent meydanı ile ilgili girişimleriniz her türlü takdirin üzerinde ve tüm halkımızın heyecan duyduğu çalışmalardır.

Elazığ adına başlamış bu yeni dönemde, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile örnek olacak çalışmaların yapıldığı ve bir ilin 5 yılda nasıl değiştiği hikâyesinin, Ülke genelinde konuşulması ve ilimizin örnek alınması öncelikle ve tek beklentimizdir.

Bu düşüncelerle, sizlerin, Meclis Üyesi arkadaşlarımın ve tüm halkımızın Ramazan-ı Şeriflerini şimdiden kutlar, Meclisimize katılımınız nedeniyle duyduğumuz büyük memnuniyeti ve teşekkürlerimi arz eder, saygılar sunarım” dedi.

 

Şekerdağ: Tek önceliğimiz ilimizin kalkınması

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da yaptığı konuşmada Oda olarak tek önceliklerinin ilin kalkınma ve gelişmesi olduğunu belirterek, “Sayın Başkanım, bugün gerçekten Oda olarak ilkleri yaşıyoruz. Belediyemizin çok değerli Meclis üyelerini, Odamız Meclisinde sizlerle birlikte ağırlamaktan duyduğumuz büyük memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Odamız 1920 yılında kurulmuş ve gerçekten toplum içerisinde hep saygın bir yer edinerek bugünlere gelmiştir. İlimizde TÜİK verilerine göre 23 bin civarında işletme bulunmakta bunların yaklaşık 6 bin 500’ü Odamız üyesi olarak faaliyet göstermektedir. Elazığ TSO ilimiz meslek örgütü ve iş dünyasının çatı örgütü olarak bu şehre hizmet vermekte ve ilimiz kalkınma ve gelişmesini kendine vazife edinmiştir. Bu anlamda biz ilin hak ettiği noktaya gelmesi için topu sadece Belediyemize atmak yerine sizlerle bu süreçte birlikte hareket etme azminde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İlimizin biraz önce izlemiş olduğumuz tanıtım filminde olduğu gibi gerçekten çok önemli potansiyelleri ve avantajları var. Biz bu avantajları ilimiz istihdamına, ihracatına ve kalkınmışlığına yönlendirmek istiyoruz. Halen ihracatımız 250 milyon dolar seviyesinde. İşsizlikte ülke genelinde ilk sıralardayız. Bunu tersine döndürmek için sizlerle birlikte ne gerekiyorsa yapma kararlılığı içerisinde tüm meclisimizle birlikte hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu düşüncelerle şahsınızda tüm Belediye meclis üyelerine katılımları için teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

 

Yanılmaz: Elazığ’ı hep birlikte kalkındıracağız…

Elazığ TSO Meclis toplantına katılmakla çok büyük bir heyecan yaşadığını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Elazığ adına hep ilklerden bahsettik. Bugün benim için gerçekten çok güzel ve anlamlı bir gün. 30 Mart seçimlerinden önce hep ifade etmiştim. Biz seçilirsek sadece kaldırım, temizlik, park yapmayacağız ilin kalkınma ve gelişmesi de bizim asli işimizdir demiştik. Bugün kalkınma ve istihdamın gerçekleştirildiği bir merkezde değerli işadamlarıyla birlikte olmak beni ziyadesiyle mutlu etmiş ve heyecanlandırmıştır. İlin kalkınma ve gelişmesine yön veren bir kurum olarak, sizlerin gece gündüz bu ilin kalkınma sürecine nasıl ivme kazandırırım düşüncesinde ve fikir tealisinde olduğunuzu biliyorum. Ama inanın bizler de sizler gibi düşünüyoruz. Kurumlarımız ve görevlerimiz ayrı olabilir ancak kalplerimiz aynı ortak payda için atıyor. Bu nedenle bugün bütün Türkiye, Avrupa, Asya ve yayının ulaştığı tüm coğrafya örnek bir toplantıya şahitlik ediyor. Bu toplantının en büyük özelliklerinden biri işte budur. Yani ilin kalkınma ve gelişmesi noktasında oluşmuş olan ortak kanaat ve iradenin bir araya gelmesidir. İzlemiş olduğumuz tanıtım filminde ilimizin gerçekten çok büyük avantajları var. Bir başka avantajımız ise beşeri sermayemiz. Nedir bu derseniz. Elazığlılar birbirlerine çok tutkundur. Birbirimiz için canımızı verebiliriz. Bunu yapabilecek çok az şehir vardır. Ancak baktığımız zaman bu büyük gücü ekonomik işbirliklerinde yeterince yansıtamadığımıza şahit oluyoruz. İşte bu toplantı belki bir ilk olarak bu müşterekliklerinde oluşmasına ilk adım olacaktır. Bugün il dışından gelen yaklaşık 20 kişilik işadamı heyetini ağırladım. Elazığ’ın her köşesini gezdirerek il hakkında detaylı bilgiler ve sunular yaptım. Ve kendilerine ilimize yatırım yapmaya değil burada kazanmaya davet ettim. Belediye olarak, Sayın Valimiz, Sayın Ticaret Odası başkanımızla ilimiz adın her platformda bir araya gelmekte ve koşturmaktayız. İlimizde bu anlamda önemli bir birliktelik ve ortak kanaat oluştu. Elazığ Kalkınma Kurultayı bu anlamda ilimiz adına çok önem taşıyor. Ankara, İstanbul ve Elazığ’da iş dünyası ile kurultay vesilesiyle bir araya geliyoruz. İlimiz adına bu sürecin çok iyi sonuçlar vereceğine inanıyorum.

Sayın Meclis üyeleri, Elazığ Belediyesini 4 duvar arasında idare etmeyeceğimizi her zaman söyledim. İşte bu nedenle burada sizlerleyiz. İş dünyasının önünde hangi kurumda, hangi bürokratik engel var ise gücümüz yettiğince ortadan kaldırmaya kararlıyız. Siz işadamlarımızın bu anlamda her zaman yanınızdayız. Bizlerden randevu alarak zaman kaybı kesinlikle yaşamayınız. Çünkü iş dünyasının zaman kaybına tahammülü yoktur. Kapımız her zaman sizlere randevusuz açıktır. Sizlerin vasıtasıyla kaldırım işgallerini bitiren ve bunu kararlıkla sürdüren tüm esnaf kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum ve yine bu toplantı vesilesiyle tüm halkımıza bir çağır yapmak istiyorum. Öncelikle ilimizi temiz tutalım. İkinci olarak da bu şehirde yaşıyorum, bu şehirde harcıyorum ve bu şehirde kazanıyorum sloganlarına sahip çıkalım. Bizleri ekranları başlarında izleyen yurt içi yurt dışı tüm vatandaşlarımızı da ilimize yatırıma davet ediyorum. Belediye olarak, Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte her zaman yanlarındayız. Bu vesile ile, sizlerin ve tüm halkımızın yaklaşmakta olan Ramazan ayını tebrik ediyor, Bayramlara erişmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Elazığ TSO ve Belediye Meclis Üyeleri görüş ve önerilerini paylaştılar.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1840 defa okundu.
Ekleme Tarihi :21.6.2014 20:28:09
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.