Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
AKARYAKIT SEKTÖRÜ SORUNLARI TARTIŞILDI
 
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Merkezi, Elazığ TSO, PÜİS Batman Şubesi ve PÜİS Elazığ Temsilciliği tarafından “Elazığ Bölgesi Akaryakıt Bayileri Toplantısı” Elazığ TSO eski hizmet binası Toplantı Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 
 
Akaryakıt Sektörünün ve bayilerin sorunlarının geniş bir şekilde tartışılacağı toplantıya, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, PÜİS Genel Başkanı Muhsin Alkan, PÜİS Batman Şube Başkanı Aydın Sarı, PÜİS Elazığ Baş temsilcisi Mehmet Karamazı ile akaryakıt sektöründe yer alan çok sayıda Elazığ TSO üyesi katıldı.
 
Sorunların Çözümü İçin Önemli Bir Adım
Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, düzenlenen toplantı ile sektörün sorunlarının masaya yatırılacağını ve ilgili makamlara taşınacağını söyledi.
Kaya konuşmasında; “Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası tarafından İlimiz ev sahipliğinde düzenlenen “Elazığ Bölgesi Akaryakıt Bayileri” toplantısına katılımınız için öncelikle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Baba mesleği olarak, çok uzun yıllardan beri bu sektörün içerisinde olan bir kişi olarak, sektörün en üst düzey temsilcilerinin katılımı ile, bu istişare toplantısından önemli sonuçlar ve kararlar çıkacağına ve sektörün sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağına inanıyorum. Burada çok uzun bir konuşma yaparak herkesin bildiği sorunları tekrarlayarak zaman kaybı yaşanmasını istemiyorum.
Ancak önemli gördüğüm birkaç hususun altını önemle çizmek istiyorum:
- 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çerçevesinde petrol istasyonlarında iş güvenliği uzmanı ve iş güvenliği hekimi çalıştırma zorunluluğu bayileri maddi gider kalemi açısından oldukça mağdur etmektedir.
- Bir diğer önemli sorun kaçak akaryakıt hususudur. Bu konu yıllardır ülkemizin kanayan yarası olarak çok ciddi manada vergi kayıplarına neden olduğu gibi haksız rekabeti de beraberinde getirmektedir.
- Akaryakıt bayilerimize kesilen idari para cezaları konusu hepinizin malumu olduğu üzere çok ciddi haksızlıklara neden olmaktadır.
- Bir başka konu bayilerin promosyonlarla haksız rekabete ve zaten düşük olan kar marjının azalmasına neden olmalarıdır.
- Ayrıca ham petrol fiyatlarının yükselişi ile Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarındaki vergilerin yüksek oluşu nedeniyle vatandaşın alım gücünü düşürmekte ve bu durum bayilerin gelirlerini azalmasına neden olmaktadır.
- Tüm bunlarla birlikte ruhsatlandırma konusunda da yerel yönetimlerle ciddi manada bilgilendirme ihtiyacı bulunmaktadır. Yerleşim ve güzergah anlamında bayi sayısındaki artışlar sektörde yer alan firmaları zor durumda bırakmaktadır.
Bu düşüncelerle, başta il dışından teşrif ederek bugün aramızda bulunan Sayın Genel Başkanımız ve diğer konuklar olmak üzere, tüm katılımcılara teşekkür eder, toplantının sektöre katkı sağlaması dileklerimle, saygılar sunarım” dedi.
 
Alkan: Sorunların Çözümü İçin Yoğun Çaba Gösteriyoruz
PÜİS Genel Başkanı Muhsin Alkan’da daha sonra, sektör temsilcilerine yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Alkan değerlendirmesinde Meclis Başkanı A.Hamit Kaya’nın dile getirdiği sorunların bugün sektörü en fazla sıkıntıya sokan konular olduğunu belirterek, bu sorunların çözümü için Başbakan ve ilgili Bakanlıklar ile tüm kurumlarla görüşmeler yaptıklarını ve bu çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Toplantı, sektör temsilcilerinin görüş ve önerileri alınarak tamamlandı.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1792 defa okundu.
Ekleme Tarihi :12.6.2014 11:44:43
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.