Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 
BANKACILIK SEKTÖRÜNDEN BEKLENTİLER DİLE GETİRİLDİ
 
İş Bankası ile Dünya Gazetesi işbirliğinde Elazığ’da 33.sü gerçekleştirilen “İŞ’le Buluşmalar” Elazığ Toplantısında bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, iş dünyasının bankacılık sektöründen beklentilerini dile getirerek, komisyon adı altında yapılan kesintiler, sicil affı ve diğer bankacılık hizmetlerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.
 
Ekonomik Gelişmelere Dikkat Çekildi
Programın açılış konuşmalarını İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Alarko Holding  Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ile Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak yaptılar.
Yapılan konuşmalarda ülkemizdeki son 10 yıldaki ekonomik gelişmeler ve dünya ekonomisi değerlendirilirken, Türkiye’nin büyüme çıtasının yükseltilmesi ve yatırım yapılabilir ülke konumunun mutlak suretle korunması gerektiğine işaret edildi. Yapılan konuşmalarda orta gelir seviyesi tuzağına da dikkat çekilerek Türkiye ekonomisinde kişibaşı 10 bin dolar sırının tehlikeli olduğu ve bu sınırdan yukarı çıkmak için mutlak suretle eğitime ve inovasyona ağırlık verilerek değişimin yakalanması gerektiği vurgulandı.
 
 
Şekerdağ’dan Bankacılık Hizmetlerine Vurgu
Elazığ ekonomi ve sanayisinin gelişim süreci ve ilin potansiyeli hakkında bir değerlendirme yapan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, iş dünyasını bankacılık sektöründen kaynaklanan sorunlarını dile getirerek çözüm talebinde bulundu.
Başkan Şekerdağ konuşmasında, “1950 yılında yani yarım yüzyılı aşkın bir süre önce ilimizde ilk şubesini açan İş Bankası 64 yıldır ilimizde iş dünyası ile et ve tırnak gibi çalışmış ve bu süre içerisinde ilimizin ekonomik kalkınma ve gelişmesine önemli bir katkı sağlamıştır.
Bu anlamda bankacılık ve finans sektöründe İş bankası çok önemli bir yerde ve en fazla güven duyulan bankalar arasında yer almaktadır. Ancak burada iş dünyası olarak bankacılık ve finans sektörüyle ilgili yaşanan sorunlarımızı da ifade etmeden geçemeyeceğim. Bankaların iş dünyasına yüklediği maliyetler tüm üyelerimizin tepkisini çekmekte ve bu durum kimi zaman sözlü kimi zaman ise yazılı olarak tarafımıza iletilmektedir. Reel sektör, bankalara farklı isim altında harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıkmıştır. TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun deyimi ile bu dönemde reel sektör hapşırsa bankacılık sektörü grip olmaktadır. Bankalar yüzde 70’ler seviyesindeki karını kurumsal çalışmalardan sağlamaktadır. Yani et ve tırnak gibi iç içe olan Bankacılık sektörü ve KOBİ’lerin karşılıklı olarak birbirlerini anlamalarını ve buna göre davranmalarını bekliyoruz.
Bununla birlikte bölgelerarası farklı bankacılık uygulamaları da özellikle yöremizde KOBİ’lere sıkıntıya sokmaktadır. Batı illerinde gayrimenkul ipoteklerinde değerine yakın eksper değeri biçilirken bölgemiz illerinde değerinin dörtte birine değer biçilmektedir. Yine firmaların geçmiş yıllardan kalan sicil affı ile ilgili sorunları ne hikmetse bir türlü veritabanlarından silinmemekte 10 yıl önce bir sorun yaşamış firma halen mağdur durumda beklemektedir. Konuyu ilettiğimizde ilgili banka Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na topu atmakta, BDDK ise sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını güncellemenin 5 yılı kapsadığını ifade etmektedir. Kısaca sicilinde küçük bir pürüz bulunan firma bir türlü bankacılık hizmetlerinden istifade edememektedir. Sicil Affı hususunun gerçek manada uygulanmasını tüm işletmelerimiz adına bekliyoruz” dedi. 
 
İş Dünyasında Öne Çıkan Potansiyeller ve Elazığ
İŞ’le Buluşmalar toplantısı kapsamında Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldal moderatörlüğünde “İş Dünyasında Öne Çıkan Potansiyeller ve Elazığ” paneline Ege Jeoteknik Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çalapkulu, Okan Üniversitesi İİBF Dekanı Taner Berksoy ile Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldılar.
 
        ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
Bu haber 1698 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.6.2014 16:47:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.