Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 “KALKINMA KURULTAYI” TOPLANTISI ELAZIĞ TSO’DA YAPILDI

2014 yılı Haziran ayı içerisinde, Elazığ Valiliği, Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılması planlanan “Elazığ Kalkınma Kurultayı” değerlendirme toplantısı Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak başkanlığında Elazığ TSO Meclis Salonunda yapıldı.

 

 

Şekerdağ: Kurultayın Elazığ’ı 2023’e Hazırlamasını Bekliyoruz

Elazığ Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, FKA Genel Sekreter V. Mesut Öztop ile EMMAD Başkanı Ali Seyran’ın katıldıkları değerlendirme toplantısında mermer sektörü geniş boyutlarıyla ele alınırken kurultayın il ekonomi ve gelişim sürecine katkı sağlaması hususunda görüş alışverişi yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ; Kurultayın Elazığ’ı 2023’e taşıyacak bir vizyon içermesi gerektiğini belirterek, “Sayın Valimizin başkanlığında çok ciddi bir şekilde çalışmalar yapılmakta ve konuyla ilgili bugün olduğu gibi geniş katılımlarla görüş alış verişleri yapılmaktadır. Ancak, Elazığ’ın gelişimiyle ilgili olarak 1970’li yıllarda yapılan DPT çalışmaları, ardından DAP raporu, Kalkınma Bakanlığı Cazibe Kentler raporu, Elazığ Buluşuyor çalışmaları ve benzeri çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Ancak sadece raflarda kalan öngörülerden ibaret olan bu çalışmalar yerine yapılacak kurultay ile somut bir şekilde Elazığ’ı 2023’e taşıyacak ve tüm sektörleri kapsayacak, ilin kültürel, ekonomik, sanayileşme, spor, turizm, sağlık, kentleşme, ulaşım, ağaçlandırma vb. çok geniş bir perspektifle değerlendirilmesi gerekiyor. Seçilmişlerin, il yöneticilerinin, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarımızın birlikte hareket ederek müştereklik sağlaması bu noktada önem taşıyor. Oda olarak hazırlamış olduğumuz 2023 Elazığ Manifestosu bu anlamda ilimizin gelişim sürecine önemli bir katkı sağlayacaktır dile düşünmekteyiz. Oda olarak tüm kurullarımızla birlikte kurultay çalışmalarına tam desteğimiz devam etmektedir. Çalışmanın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Kocak: Hedefimiz Elazığ’ı Geleceğe Hazırlamaktır

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak’ta Başkan Şekerdağ’ın değerlendirmesinin ardından bir konuşma yaparak Kurultayın düzenleme ve yürütme kurullarının oluşturularak, çalışma konusu sektörlerin belirlendiğini hedefin Elazığ’ı geleceğe hazırlamak olduğunu söyledi.

Koçak değerlendirmesinde, “İlimiz ekonomisini ciddi bir incelemeye tabi tutmak, ekonomik potansiyelini, sorun ve ihtiyaçlarını tespit etmek, özellikle de girişimcileri bilgilendirip, yönlendirmek bu yolla İl ekonomisine ivme kazandırmak amacıyla ilki 2001 yılında yapılan Ekonomik Kurultay benzeri bir çalıştay 2014 yılı içerisinde düzenlenecektir.  Ekonominin yanı sıra kalkınmanın vazgeçilmez bileşenleri olan sosyal ve kültürel yapıyı da içine alan “Elazığ Kalkınma Kurultayı” adı verilen çalışmayla ilgili olarak farklı gruplarla değerlendirme toplantıları yapmaktayız. Bugün Elazığ TSO Yönetim organlarıyla bir araya geldik. Sayın Başkanın ifade ettiği gibi geçmiş yıllarda da çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Biz bu çalışmaların hepsinin bir değer olduğuna ve her birinin sonucundan çıkartılabilecek dersler olduğuna inanıyoruz. Ancak bugün yaptığımız çalışma raflarda kalması adına bir uğraştan ziyade Elazığ’ı 2023, 2040 hatta 2050’lere hazırlamaktır. Bunun için modern sehirleşmeden, ağaçlandırmaya, sanayileşmeden ulaşıma, ekonomiden girişimciliğe, eğitimden sağlığa kadar çok geniş bir yelpazede mevcut durumumuzu ortaya koymak ve bu fotoğrafı yorumlayıp geleceğe hazırlık yapmak istiyoruz. Bugün Elazığ’ın istenilen yerde olmayışının nedenlerini aslında sorguluyoruz. Ve nerede olmak istediğimize hep birlikte karar verip buna göre çalışmalarımızı şekillendireceğiz. Bu çalışmaya toplumun tüm kesimlerinin katkısını bekliyoruz” dedi.

Mermer Sektörü Değerlendirildi

Yapılan değerlendirmelerin ardından Elazığ mermer sektörünün mevcut durumu ve gelecekte nerede olması gerektiği üzerine EMMAD Başkanı Ali Seyran’ında katıldığı geniş kapsamlı bir değerlendirme ve görüş alışverişi yapılarak toplantıya son verildi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1836 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.6.2014 13:59:25
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.