Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile aralarında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu 5 Oda tarafından finanse edilen, Çalışanların ve İşverenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi (KUYAP) kapsamında bölgemizdeki KOBİ’lere eğitim verecek eğitmenlerin eğitimi Elazığ TSO’nun ev sahipliğinde 02-06 Haziran 2014 tarihleri arasında yapıldı.

     KUYAP Eğitim Koordinatörü Carlo Penco başkanlığında verilen eğitimlere, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Batman gibi bir çok ilden gelen eğitmen katılarak 5 gün süren “Eğiticilerin Eğitimi”ne katıldı.

PENCO: Bölge İçin Önemli Bir Projeye Uygulanıyor

Eğiticilerin Eğitimi’ne katılarak bilgiler veren KUYAP Teknik Destek Ekip Lider Vekili ve Eğitim Koordinatörü Carlo Penco Elazığ TSO’nun destekleriyle bölgede KOBİ’lere yönelik çok önemli bir proje uygulandığını belirterek, yeni koşullara uyum sağlamak için, değişimin hayatın gerçeği olduğu bilinciyle davranış biçimlerinin de yenilenmesi gerektiğini ifade etti. Penco, bu amaçla KOBİ’lerin ayakta kalabilmesi ve çalışanların da kendilerini yenileyebilmeleri için eğitmenlere büyük önem düştüğünü söyledi.

KUYAP’IN uygulandığı illerde, işletmelerin küresel iş ortamına hazırlamayı amaçlandığını anlatan Penco, bu kapsamda, hem işveren ve çalışanlara genel ve mesleki alanlarda eğitimler verileceğini, hem de Ticaret ve Sanayi Odaları’nın eğitim alanında kurumsallaşmaları ve birer eğitim üssü haline gelmeleri yönünde önemli bir adım atılmış olacağını ifade etti. Geleneksel yaklaşımda küçük işletme stratejilerinin oldukça istikrarlı bir dünya görüşü üzerine kurulu olduğunu, işletme sahiplerinin gidişata ve anlık ihtiyaca göre iş planı yaptığını kaydeden Penco konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Küreselleşme, yeni teknolojiler ve bilgiye kolay erişim gibi faktörler küçük işletmelerin çalışma koşullarını değiştirmektedir. Sürdürülebilir rekabet gücü için yalnızca pazarda konumlanma veya kaynaklara erişim yeterli değildir. Niş veya kısıtlı bir pazara sahip olmak, iş gücü maliyetini düşük seviyede tutmak küçük işletmeleri zorlu rekabet ortamından koruyan bir üstünlük olmaktan çıkmıştır. Dünyada düşük maliyetli üretim yapan işletmelerin çok olduğu düşünüldüğünde, asıl sorunun üretim olmadığı net olarak görülmektedir. İşletme bilgisi, üretimden daha önemli hale gelmiştir.”

Sunumunda, KOBİ’ler için uyum yeteneği modellerine de değinen Penco bu modellerin bir birini tamamlayan 3 düzeyden oluştuğunu belirterek, bunları; “İşletme sahiplerinin ya da yöneticilerin yeni işletme modelleri hakkında düşünme ve uygulama kapasitesi”, “Yeni işletme modelinin uygulanmasına ve mesleklerin zenginleştirilmesine imkan sağlayan yeniden yapılanma” ve “Geliştirilmiş beceri ve sorumluluk sahibi çalışanlar” olarak sıraladı.

Carlo Penco ile birlikte KUYAP Elazığ Ofisi Uzmanları Emine Yüksel Şimdivar ve Buğra Barlas tarafından verilen “Eğiticilerin Eğitimi” programı sonrasında katılımcılara sertifikaları verilerek, önümüzdeki  süreç içerisinde başlatılacak olan eğitimlerde yer alacak eğitmenlerle değerlendirmeler yapıldı.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1535 defa okundu.
Ekleme Tarihi :6.6.2014 11:37:09
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.