Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Ülkemizde gıda üretimi ve perakende iş yerleri ile güzellik ve saç bakım hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlar için yapılan portör muayeneleri veya tetkikleri olarak bilinen uygulama yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu değişikle bu işlemlerin yerine Hijyen Eğitimi alınması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu yönetmelik 05 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazete'dde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu eğitimler Halk Eğitim Merkezlerince düzenlenmektedir.

Yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde hijyen eğitimi alması gereken doğrudan hizmet veren çalışanların, bizzat çalışıyor ise işyeri sahiplerinin ve işletenlerinin bizzat sözü edilen eğitim kurumuna başvurması gerekmektedir. 

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'nin 2. maddesindeki kapsam kısmında yer alan;

  • Gıda üretim ve perkakende işyerlerinde,
  • İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal minarelli suların üretimini yapan işyerlerinde,
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme pirsing yapılan yerlerde, masaj ve güzellik salonları vb. yerlerde,
  • Oteli motel, pansiyon ve misafirhane gib, yerlere bilfiil hizmet veren çalışanlar ile Perakende işyerleri olarak bilinen "Ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, dükkanlar, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dahil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri hizmelerin verildiği işyerleri"

nde doğrudan hizmetin içinde olan çalışanların, bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahiplerinin ve işletenlerinin 05/07/2014 tarihine kadar, Hijyen Eğitimi'ni almaları gerekmektedir.

İlgili yönetmeliğin 11.maddesi çerçevesinde yapılan denetimler sırasında, çalışanların hijyen eğitim belgelerine sahip olup olmadıkları sorulacak ve 05/07/2014 tarihine kadar çalışanlarına hijyen eğitim belgesi aldırmayıp bu tarihten sonra belgesiz kişileri çalıştıran işyerleri hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun 282'nci maddesine göre işlem yapılacaktır. Eğitim almamış her bir çalışan ayrı ayrı aykırılıklar olarak değerlendirilecek olup kişi başı 250-1000 TL arasında cezai müeyyide uygulanması öngörülmektedir.   

Yönetmelik kapsamında olan üyelerimizin mağdur olmamaları için belirtilen mevzuat hükümlerinin yerine getirilmesinde hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

 

 

Bu haber 1545 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.5.2014 13:28:04
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.