Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISININ KONUĞU ERDOĞAN OLDU

Elazığ TSO Mayıs alı Meclis Toplantısı A.Hamit Kaya başkanlığında yapıldı. Toplantıya konuk olan Elazığ KOSGEB Müdürü Ömer Erdoğan KOSGEB destekleri ve Elazığ’daki çalışmalar hakkında bilgiler vererek Meclis Üyelerinin çeşitli sorularını cevaplandırdı.

Kaya: KOSGEB İşdünyası İçin Önem Taşıyor

Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya Meclis Toplantısının açılış konuşmasında KOSGEB’in işdünyası adına önem taşıdığını belirterek, “Nisan ayı toplantımızda başlatmış olduğumuz işdünyasının işbirliği içerisinde olduğu ve aslında bizler için kurulmuş olan kurum ve kuruluşlarımızla daha etkili iletişim ve işbirliği sağlanması için bir araya gelme girişimlerimiz kapsamında bugün KOSGEB Elazığ İl Müdürümüz Sayın Ömer Erdoğan ve kurum uzmanları aramızdalar. Kendilerine davetimize icabet ettikleri için teşekkür ediyoruz.

Yapılan araştırmalarda, Ülkemizde kurulan her yüz işletmenin yüzde 80’i ilk 4 yıl içerisinde maalesef kapanmakta bu durum çok ciddi maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. İşte bu sürecin en iyi şekilde atlatılması ve işletmelerin kendi ayakları üzerinde durabilecek noktaya gelmesinde KOSGEB çok önemli destekler sunmaktadır.

8 ana başlıkta toplanan KOSGEB Desteklerine baktığımızda;

·      Genel Destek Programı

·      AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı

·      KOBİ Proje Destek Programı

·      Girişimcilik Destek Programı

·      Tematik Proje Destek Programı

·      İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı

·      Kredi Faiz Desteği

·      Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, gibi KOSGEB tarafından iş dünyasına çok önemli destekler sunulmaktadır. Bu destekler, küçük ve ortaboy tüm işletmelere açık olup, çok az prosedürle kullandırılmaktadır.

Odamız üyelerinin bu desteklerden istifade ederek işletmelerini büyütmeleri, yada yeni kurulan işletmelerin ilk 4 yılda piyasalara tutunmalarını kolaylaştıracak tüm destek unsurlarından istifade etmeleri için bugüne kadar yapılan başarılı çalışmaların devam ettirilerek çok kapsamlı bilgilendirme faaliyetlerine ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim.

Özellikle bazı sektörlerde işletmelerimizin bir araya gelerek İşbirliği Güçbirliği Desteğinden yararlanarak ilimize yeni tesisler kazandırılması istihdam anlamında bugün önemli sorunlar yaşayan İlimiz için çok önemli bir girişim olacaktır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak 2014 yılı içerisinde ilimizde bu alanda 4-5 yeni işletme kurulması noktasında KOSGEB İl Müdürlüğümüzün de destek ve önerilerine ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

KOSGEB Desteklerinden daha fazla bilgi sahibi olma noktasında sözü Sayın KOSGEB İl Müdürümüz Ömer Erdoğan ve KOSGEB Uzmanlarına bırakırken, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi adına kendilerine katılımları için bir kez daha teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

Erdoğan: İşdünyasının KOSGEB’ten Daha Fazla Yararlanmasını İstiyoruz

Toplantıda KOSGEB Destekleriyle ilgili bir sunu yaparak detaylı bilgiler veren KOSGEB Elazığ Müdürü Ömer Erdoğan, 2013 yılında Elazığ’a 5 milyon TL. destek sağlandığını belirterek, “Sayın Meclis Başkanımızın ifade etmiş olduğu gibi KOSGEB tarafından iş dünyasına 8 başlıkta sunulan destekler gerçekten büyük önem taşıyor. Bu desteklerden işletmelerimizin tamamının yararlanması için yoğun gayret gösteriyoruz. Veritabanımızda halen 5837 işletmemiz bulunuyor. Bu işletmelerimizin büyük çoğunluğu KOSGEB destekleriyle yakından ilgilenmiyor. Elazığ TSO tarafından geçen yıl bir Çin dış Pazar araştırılması yapıldı. Bunun yaygınlaştırılarak sayısının artırılmasını bekliyoruz. Yine Elazığ TSO tarafından bugüne kadar çok sayıda girişimcilik kursları düzenlendi. Bu kurslara katılanlardan 336 kişi kendi işletmesini kurdu. Kurulan işletmelerden bugüne kadar sadece 10 işletme çeşitli nedenlerle kapandı. Burada doğru bir iş yaptığımızı görüyoruz. Bugün bu imkanı bize sağlayan Sayın Kaya ve Elazığ TSO Yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Mayıs Ayı Faaliyet Raporu Okundu

Yapılan konuşmaların ardından Elazığ TSO Yönetim Kurulu Mayıs ayı faaliyet raporu okunarak Meclis Üyelerine bilgiler verildi. 

2014 MAYIS AYI YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ

-          Odamızın da ortağı olduğu “Girişimci Kente Doğru” Projesi kapsamında Elazığ Dernekler Federasyonu ile birlikte Lise öğrencilerine yönelik “Kariyer Günleri” etkinlikleri kapsamında iki önemli etkinlik gerçekleştirilmiş olup, işadamları Mehmet Ali Aydınlar, İbrahim Taşel, Süleyman Orakçıoğlu ve Dr. Fatih Anıl konuşmacı olarak ilimizde ağırlanmıştır.

-          Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Odamızın da aralarında bulunduğu 5 Oda tarafından yürütülmekte olan KUYAP Projesi kapsamında “Bilgi Paylaşımı” etkinliği ilk olarak Elazığ’da Odamız Yönetim organlarına yönelik olarak yapılmıştır.

-          Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 70. Genel Kurulu’na Odamız TOBB Üst Kurul Delegeleri ve Yönetim kurulu olarak katılım sağlanmıştır.

-          Odamızın her yıl olduğu gibi bu yıl da destek olduğu kültürel etkinliklerden “Hıdırellez Kutlamaları”na katılım sağlanmıştır.

-          Sigorta Sektörü Bölge Toplantısı Odamızın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş olup, geniş bir katılımla yapılan toplantıda sektörel sorunlar dile getirilmiştir.

-          TOBB tarafından organize edilen ve TV24 ile Star Gazetesi’nde yayınlanan “Konuşan Kentler” programının çekimi Elazığ’da yapılmış olup, Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından ilimiz sorunları, fırsatlar ve yatırım imkanları değerlendirilmiştir.

-          Kısa adı UMEM olan Uzmanlaşmış Meslek Edinme Projesi kapsamında, İşkur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Odamız tarafından bir toplantı yapılarak, Sigorta sektöründen sonra açılabilecek yeni kurslar üzerinde bir değerlendirme yapılarak sektör tespiti çalışması başlatılmıştır.

-          Elazığ Valiliği öncülüğünde, Fırat Üniversitesi ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından hazırlıkları yapılan ve Haziran ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan “Elazığ Ekonomi Kurultayı” çalışmalarına komisyonlar bazında Odamız temsilcileri katılım sağlarken, ELFED tarafından İstanbul’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına Odamız Yönetim Kurulu Başkanı katılım sağlayarak kurultayla ilgili beklentilerini dile getirmiştir.

-          TOBB başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlardan Odamıza intikal eden tüm konular Üyelerimizle SMS, E-Posta, Odamız Web Sitesi ve Basın aracılığı ile paylaşılmıştır.

 

 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1527 defa okundu.
Ekleme Tarihi :28.5.2014 10:50:14
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.