Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 TOBB 70. Mali Genel Kurulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 70. Mali Genel Kurulu TOBB Üniversitesi’nde yapıldı. Genel Kurula Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. TOBB Genel Kurulu’na Elazığ TSO’yu TOBB Üst Kurul Delegeleri Ali Şekerdağ, Adem Akbulut, Bilal Akpolat, Kasım Çelik ve Süleyman Şeker ile birlikte Elazığ TSO Yönetim Kurulu temsil ettiler.

TOBB 70. Genel Kurulu’nda ilk konuşmayı yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin toplumsal mutabakata vesile olmasını diliyoruz. İhtiyaç bekleyen yapısal reformlar var. Vergi reformu, cari açığı azaltacak sanayi stratejisi, reel sektörün bankalarla çalışma ortamının iyileştirilmesi. Vergi reformu ile herkesten daha adil vergi toplayan bir sistem kurmalıyız. Vergi reformu sadece devlet gelirleri artırmak için düşünülmemeli. Vergisini düzgün ödeyene pozitif ayrımcılık yapalım ki herkes vergisini düzenli ödemeye teşvik edilsin. Cari açığın azalması daha istikrarlı büyüme için şart” dedi.

“BÖYLE DEVAM EDERSEK ANADOLU'dan YARININ KOBİ'LERİ ÇIKMAZ ”

 “Gelin vergisini aksatmadan ödeyenleri ödüllendirelim” diyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; “İhracatımız içinde orta teknoloji ürünlerin payı artıyor ama ileri teknoloji içeren ürünlerin payı azalıyor. Ürün bazında yatırım teşviki verilebilmeli. Sadece Türkiye’yi değil bölge ülkedeki fırsatları da göz önünde bulundurmalıyız. Komşu bölgelerde içinde Türkçe konuşulan kapısında Türk bayrağı dalgalanan yerler hayal ediyoruz. Bunun ilk adımınıFilistin Cenin bölgesinde atıyoruz. Bu tür sanayi bölgelerinin sayısını arttırmalıyız. Dünya için üretip katma değeri Türkiye'ye getirmek hedefimiz olmalı. Müteşebbisler en çok yüksek girdi fiyatlarından çekiniyor. Enerji ile ilgili yüksek vergileri kademeli olarak azaltalım. Demiryollarını Osb'lere, limanlara mutlaka ulaştıralım. İhtiyaç duyulan önemli bir konu da KOBİ’lere pozitif ayrımcılık. İhracatımızın yüzde 63’ünü ithalatın yüzde 39’unu KOBİ’ler yapıyor. Biz kamu alımlarında yabancı ülkelere kucak açtığımızda yabancı ülkelerin şirketlerini desteklemiş oluyoruz. Böyle devam edersek Anadolu'nun şirketlerinden yarının KOBİ’leri çıkmaz. Kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması kararı alındı ama bürokrasi bunu dikkate almadı. Belediyeler bile yerliyi değil ithali kullanıyor. Hükümetimiz de bunu gördü. Yerli üretime fiyat avantajı sağlayan yeni bir düzenleme getirdi.”

“BU VİCDANSIZLIĞI, ‘HEP BANA’ ANLAYIŞINI BIRAKIN”

Hisarcıklıoğlu, “Bankaların bize yüklediği maliyetler de son dönemde canımızı yakıyor. Reel sektör bankalara farklı isim altında harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıktı. Bu dönemde reel sektör hapşırsa bankacılık sektörü grip olur. Bankalara sesleniyorum: Bu vicdansızlığı, hep bana anlayışını bırakın. Unutmayın KOBİ varsa siz varsınız” dedi.

“SERMAYENİZ YOKSA ORTAKLIK KURUN”

Hisarcıklıoğlu, “Biz hala küçük olsun benim olsun anlayışını terk etmiyoruz. Ortaklı kurmuyoruz. Şirketlerimiz artık güçlerini harekete geçirsin. Sermayeniz yoksa ortaklık kurun, birleşin ve halka açılın” diye konuştu.

BAŞBAKAN VE KILIÇDAROĞLU’NDAN DEĞERLENDİRMELER

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ardından Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da birer konuşma yaparak gündem ve ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundular.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 900 defa okundu.
Ekleme Tarihi :23.5.2014 13:38:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.