Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
ELAZIĞ TSO YÖNETİMİ TEKNOKENT’TE TOPLANTI

2009 yılında faaliyete gecen ve yüzde 20 Elazığ TSO’nun da ortağı olduğu Fırat Teknokent’te toplanan Elazığ TSO Yönetimi , Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Akın tarafından bilgilendirme yapıldı

Teknokent Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyelerine, Teknokentle ilgili bir sunu yaparak detaylı bilgilendirme yaptı.

Akın yaptığı açıklamada; “2007 yılının Mayıs ayında resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuştur. Şubat 2009 yılında şirket kurulumu yapılmış olup aynı yıl içerisinde Endost firması tarafından hibe edilen 280 m²'lik prefabrik bina ile Doğu Anadolu’nun ilk ve Türkiye’nin 21. faal Teknoloji Geliştirme Bölgesi olunmuştur. Baslangıç daki firma sayısı 5‘dir. 2010 yılı içerisinde Sanayi Bakanlığından alınan ödenek ile 1.000 m² çelik konstrüksiyon bir bina yaptırılmıştır. Aynı yıl 3.000 m²’lik bir bina ihale edilmiş ve yıl sonunda tamamlanmıştır. Bu binanın yatırım değeri 2.500.000 TL olup Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kaynaklıdır. Şu anda 280 m²’lik prefabrik bina protokol imzalanarak TEKMER‘e tahsis edilmiş durumdadır. Mevcutta bulunan firma sayımız degişkenlik göstermekle beraber Mayıs 2013 sonu itibariyle 39’dur. Büroların kira bedelleri 10 TL/m² + KDV olup, 2011 yılında 6 adet, 2012 yılında da 9 adet gelen Teknogirişim Sermaye Desteği kapsamında ki firmalara %50 indirim uygulanmıştır. Çoğunluktaki firmalarin faaliyet alanlari ağırlıklı olarak yazılım, bilişim, elektronik, mekatronik, biyomalzeme, enerji ve enformasyon üzerinedir.   

2008 yılından itibaren yürütülmekte olan ve tahmini olarak 7.500.000 € bütçeli IPA(Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Mali Yardım) Destek Projesi kapsamında ki bileşenlerden biri olan inşaat ihalesi tamamlanmış olup, 10.000 m² kapalı alana sahip ve tüm altyapılarıyla bir bina yapılmaya başlanılmış olup Temmuz 2013’de faaliyete geçilecektir.

Bölgemizde toplam 39 Ar-Ge Firması bulunmakta olup, bunun 4’ü yabancı firmadır. 77 ikişinin istihdam edildiği Fırat Teknokentte 47 proje devam etmekte olup, 29 proje ise tamamlanmıştır. Bölgenin gelişim sürece devam etmekte olup, Elazığ, bölge ve Ülke ekonomisine gelecekte çok daha etkin katkı sağlayacaktır” dedi.

Şekerdağ: Teknokent Elazığ Adına Önemli Bir Kazanımdır

Yapılan sunumun ardından bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Teknokent’in Elazığ adına çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek, “Elazığ TSO olarak Fırat Teknokent’in ilimize kazındırılması sürecine katılarak maddi ve manevi çok ciddi desteklerimiz olmuştur. Elazığ ilinin SWOT analizi yapılırken Teknokentin varlığı güçlü yön olarak değerlendirilmekte ve gerçekten ilimiz için çok önemli bir kazanımdır. Sayın Hocamın vermiş olduğu bilgilerde de çok kısa zamanda Fırat Teknokent’in çok önemli bir noktaya geldiğini görüyoruz. Kendilerine bu yoğun emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1804 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.4.2014 12:39:08
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.