Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 KOÇAK: YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKACAK

Elazığ TSO’nun ev sahipliğinde yapılan ‘Yatırım Destek Ofisi Hizmetlerinin Değerlendirilmesi’ toplantısında konuşan Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, yatırımların önündeki engellerin kaldırılması konusunda kararlı olduklarını belirtti. Toplantıda bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ’da, Elazığ’daki en önemli sorunun kurumlar arası işbirliği yetersizliği olduğunu ifade etti.

Hedef Elazığ’da Yatırımları Cazip Hale Getirmek…

Elazığ TSO’da yapılan toplantıya Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop, Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut, Elazığ TSO Yatırım Destek Ofisi ve FKA Uzmanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Koçak, ilki gerçekleştirilen toplantı ile FKA bünyesi altında bulunan Elazığ Yatırım Destek Ofisi’nin iş dünyasına katkılarının artırılarak bürokrasinin hızlandırılması gerektiğini belirtti. Koçak konuşmasında, “Bugün Elazığ TSO’nun ev sahipliğinde Elazığ Yatırım Destek Ofisi’nin iş dünyasının önündeki engelleri kaldırarak daha pratik hizmet vermesinin nasıl sağlanabileceğini bu anlamda FKA tarafından hazırlanan 10 ayrı yatırım konusunu değerlendirerek hangi aşamada işleri nasıl kolaylaştırabilirizi tartışacağız.

FKA tarafından hazırlanmış olan 10 ayrı yatırım konusu ilimizin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlayabilecek ve ilin potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması yönünde önem taşımaktadır. Siz değerli iş dünyasının temsilcilerinin bu konularda yaşamış oldukları zorluklar ve tecrübeler bizlerin bu noktadan sonra yeni bir strateji oluşturmamıza katı sağlayacaktır. Bu ilk toplantının ardından daha sonra ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileriyle de değerlendirme toplantılarına devam ederek daha pratik, sorun çözücü ve yatırımcının önündeki engelleri kaldırma hedefli bir vizyon ortaya koymayı hedefliyoruz. Elazığ için başlatmış olduğumuz kent bilgi sistemi çalışmasında da sona gelmiş durumdayız. Bu çalışma yatırımcılara her aşamada çok ciddi manada destek olacatır” dedi.

Şekerdağ, Bürokratik Engellere Dikkat Çekti…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da toplantıda yaptığı değerlendirmede, ilimizde en önemli sorunun bürokratik engeller olduğuna işaret ederek, “Sayın Valim, bugün sizlerin iyi niyetiyle gerçekleştirmiş olduğumuz bu toplantı inanıyorum ki, ilimizde yeni yatırımların başlaması adına bir dönüm noktasıdır. Zira ilimiz 1980’li yıllarda bölgenin en kalkınmış ili konumundayken bugün maalesef bulunduğu yeri koruyamamıştır.

İlimiz 80’li yıllardan sonra çok ciddi bir göç vermiş ve niteliksiz bir göç almıştır. Burada temel sorunlardan biri, bürokratik engeller ve ilde birlikteliğin sağlanamamasıdır.

Elazığ’a yatırım amaçlı gelen işadamlarına özellikle bedelsiz arsa tahsisi konusunda yardımcı olma ve yol gösterme anlamında ne bir çalışma ne de yol gösteren bir kurum var. Biz bu konuda gerekli hassasiyeti ve özeni göstermemize rağmen maalesef kurumları geçemiyoruz. Ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak işadamlarımızla birlikte Elazığ’a kazandırmayı düşündüğümüz 5 yıldızlı otel projesinde halen sorunlarla uğraşıyoruz. Bu acizlik değil. Ancak kurumların başındaki yöneticilerin Elazığ’a karşı tutumları ile mücadele etmek çok uzun süreli bir uğraş istiyor. Bir çok işadamımız da bu konuda muzdarip olarak yatırımdan vazgeçmiştir. Bu sorun yaşanmaya devam etmektedir. FKA tarafından hazırlanmış olan rapor mutlaka çok değerli. Ancak, biz Elazığ TSO olarak her sektöre yönelik raporlar, fizibilite raporları, saha araştırmaları, rekabet analizleri gibi çalışmaları zaten yapmış ve çok önemli bir bilgi havuzuna sahip bir kurumuz. Dolayısı ile Elazığ’ın sorunu sektörel bilgi birikiminden ziyade bürokraside yaşanan sorunlar ve mevzuatlardır. Bugün Elazığ yatırım teşviklerinde 4. Bölgede yer alıyor. Komşu illerimiz ise 6. Bölgede bulunuyorlar. Böyle bir ortamda zaten yatırımcı Elazığ’a psikolojik olarak negatif duygusu ile geliyor. Öncelikle Elazığ’ın 5 veya 6.bölge kapsamına alınması için bir girişim gerekiyor. Bu konuda bugüne kadar çok sayıda rapor ve görüş ilgili makamlara bildirmemize rağmen maalesef bugüne kadar bir sonuç elde edemedik.

Bu toplantı ile birlikte Elazığ adına yatırımlar anlamında yeni bir dönemin başlamasını umut eder, saygılar sunarım” dedi.

Yatırım Süreçleri Hakkında Bilgiler Verildi

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop tarafından FKA’nın hizmetleri ve destekleri hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından, FKA Uzmanlarınca hazırlanmış olan, sağlık sektörü yatırımları, turizm yatırımları, maden yatırımları, hayvancılık sektörü yatırımları, gıda sektörü yatırımları, imalat sanayi yatırımları, eğitim yatırımları, özel ağaçlandırma yatırımları, enerji yatırımları ve su ürünleri yatırımları konularında yatırım süreçleri hakkında detaylı bir sunum yapıldı.

Yapılan bilgilendirmede toplantıya katılan Elazığ TSO Meclis Üyeleri yatırım aşamasındaki süreçlerde karşılaşılan sorunlar hakkında Vali Koçak’a bilgiler verdiler. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda iş adamlarının görüş ve önerileri not alınırken, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak birçok prosedürün yerelde çözülebilecek konular olduğunun altını çizerek yatırımcıların önünün açılması noktasında toplantıların devam edeceğini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1642 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.3.2014 17:10:04
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.