Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

 YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER DEĞERLENDİRİLİYOR

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 2014-2015 dönemine ilişkin eylem planı çalışması başlattı. Çalışma kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan ve 5 madde de özetlenmesi istenen sorunlar, çözüm önerileri ve ilgili kurum formları Türkiye genelindeki tüm Odalara gönderildi.

Şekerdağ: Yatırım Ortamı İyileşmeden Gelişme Beklenemez

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, yaptığı açıklamada, YOİKK tarafından yapılan çalışmanın amacının, Türkiye’deki yatırımlarla ilgili düzenlemeleri rasyonel hale getirmek, yatırım ortamının rekabet gücünü artıracak gerekli düzenlemeleri tespit ederek politika önerileri geliştirmek, yatırımın her safhasında, ulusal ve uluslararası yatırımcıların karşılaştığı idari engellere çözüm üretmek acı taşıdığını ifade etti.

Şekerdağ değerlendirmesinde, “Bu amaç doğrultusunda Türkiye genelinde yapılan anket çalışması Odamız tarafından da değerlendirilmiş olup, görüş ve önerilerimiz TOBB aracılığı ile YOİKK’ye sunulmuştur. İlimiz için yeni yatırımların önünün açılması ve mevcut KOBİ’lerin mevcudiyetini sürdürmesi ve istihdama katkı sağlaması öngörüsü ile beklentilerimiz 5 madde olarak özetlenmiştir. Bu beklentilerimizin 2014 yılı içerisinde hayata geçirilmesi ile birlikte başta yeni yatırımlar olmak üzere mevcut işletmelerimizin bir çok sorunun ortadan kalkacağına inanmaktayız” dedi.

 

Elazığ TSO tarafından YOİKK’ye sunulan sorunlar:

1-   Bürokratik Engeller ve Eşgüdüm Yetersizliği: Yeni yatırım yapacak olan girişimciler özellikle bedelsiz arsa bulma konusunda ciddi sorunlar yaşamakta ve bu konuda bir koordinasyonsuzluk söz konusudur. Kurumlar arası bir eşgüdüm, pratik sorun çözme ve yol göstermede maalesef sorunlar bulunmaktadır.

2-   Yen Teşvik Düzenlemesi: 2012 yılında yayınlanan Yeni Teşvik Yasasında 4. Bölgede yer alan Elazığ’da yeni yatırımlar 2012 öncesine göre yüzde 60 azalmıştır. Çok ivedi olarak yeni bir teşvik düzenlemesine ihtiyaç bulunmaktadır.

3-   Kalkanıma Ajansları ve TKDK Destekleri: Bölgeler arası kalkınmışlık makasının azaltılması ve yeni yatırımların önünün açılması hususunda çok önemli olan bu iki kurum için toplumun beklentileri söz konusudur. Kalkınma Ajanslarının başta mali yapısı olmak üzere yeniden bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu, TKDK’da ise destek başvurularında prosedürlerin çok ağır olduğu görülmektedir.

4-   Kaynakların Ekonomiye Kazandırılması: Elazığ için yapılan tüm araştırma ve bilimsel çalışmalarda, Üzüm, Maden, Mermer, Turizm, İmalat Sanayi, Hayvancılık, Su Ürünleri ve Hizmetler gibi sektör ve ürünlerde ilin önemli bir potansiyeli olduğu görülmektedir. Bu kaynakların üretime, istihdama ve katma değere dönüşmesi hususunda yeni bir destek politikasının geliştirilmesi gerekmektedir.

5-   KOSGEB Destekleri: KOSGEB tarafından geçmişte uygulanan ve işletmeler açısından çok önemli bir destek olarak yoğun ilgi gören ‘can suyu kredileri’nin yeniden aktifleştirilerek KOBİ’lere destek sağlanması önem taşımaktadır.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1674 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.3.2014 10:16:46
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.