Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
              

Elazığ TSO Ocak Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

KAYA: TÜRKİYE İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANIDIR

Elazığ TSO Meclis Toplantısı A.Hamit Kaya başkanlığında yapıldı. Kaya Meclis Toplantısının açılışında yaptığı değerlendirmede ülkemizde son dönemlerde gelişen olaylara dikkat çekerek, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Kaya yaptığı konuşmada, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızın Çok Değerli Meclis Üyeleri, 2014 yılının ilk Meclis Toplantısını açarken, hepinize en derin saygılarımı sunuyorum.

Malumunuz olduğu üzere, 2013 yılının son ayında başlayan ve halen ülke gündeminin birinci maddesini oluşturan yolsuzluk, paralel devlet, HSYK düzenlemesi ve benzeri konularla ilgili olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile birlikte bir bildiri yayınlayarak, yaşanan bu gelişmelerden kaygılarını dile getirmişler ve ekonomimizin kırılganlığına dikkat çekmişlerdir.

TOBB’nin bu açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra Merkez Bankası’nın müdahalesine rağmen faizler ve döviz kurları çok ciddi bir dalgalanma göstermiş ve bunun maliyeti iş dünyasına çok pahalıya mal olmuştur.

Dünyadaki tüm ekonomik daralmalara rağmen üst üste büyüme rekorları kıran, dünya genelinde en güvenilir ve istikrarlı yatırım limanı olarak gösterilen Türkiye, 2023 hedefleri ve vizyonuna rağmen halkın ve kamuoyunun beklentileri dışında gündem maddelerine kilitlenmiş durumdadır.

Tüm göstergeler itibarı ile ülkemizin en geri kalmış bölgesi olan Doğu Anadolu Bölgesi illeri olarak, bizim öncelikli beklentimiz de, gelişmişlik makasının daraltılması ve gerçek gündemimiz olan ekonomiye odaklanmamız olduğunu düşünmekteyim.

Ülkemizde tüm siyasi aktörlerin de, geleceğimiz için; istikrardan, demokrasiden ve insan haklarından taviz vermeden aynı duruşu sergilemelerini beklemekteyiz.

Tüm bunlarla birlikte, Odamız tarafından uygulanmasına başlanmış olan KUYAP projesi kapsamında Batman ve Diyarbakır’daki tanıtım toplantılarına katılmış bulunmaktayım. Proje bölge illeri ve Odalar açısından işbirlikleri ve müşterek organizasyonlar açısından önemli bir fırsat sunuyor. Bugüne kadar neredeyse yok denecek kadar az olan iletişime rağmen proje ile birlikte yeni bir dönemi başlatma şansımız var. Gerek iller arasındaki ticari ilişkilerin artması, gerekse benzer projeler ile illerimize katkı sağlamamız mümkün. Bu konuda Odamız ve Meclisimize öncü görevi düştüğüne inanmaktayım.

Değerli Arkadaşlar;

İlimizde yeni yatırım alanlarının oluşması ve girişimciler için çok önemli iki destek programı yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından açıklanan KOBİ’lere yönelik destek programı için son müracaat tarihi 14 Mart olarak ilan edilmiştir.

Bununla birlikte Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da 12. Teklif çağrısı ilan edilmiştir. 500 bin Avroya kadar hibe destek sağlanan bu programa son müracaat tarihi ise 10 Mart 2014’tür.

Yeni yatırım yapacak veya kapasite artımına gidecek olan arkadaşlarımızın ve yakın çevresinde yeni iş kurma fikri olan girişimcilerin programlar hakkında bilgilendirilmesi ve Odamıza yönlendirilmesinin faydalı olacağına inanmaktayım.

Bu düşüncelerle toplantımıza iştirak eden tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

Yılmaz Faaliyet Raporunu Okudu

Meclis Başkanının açılış konuşmasının ardından Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi F.Ahmet Yılmaz Ocak ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu. Faaliyetler hakkında Meclis Üyelerinin çeşitli soruları Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından cevaplandırıldı. 

OCAK 2014 YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ

-          TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), AB ve aralarında Elazığ TSO’nun da bulunduğu 5 ilin odaları tarafından desteklenen ve kısa adı KUYAP olan, Çalışanların ve KOBİ’lerin Küresel Ekonomiye Uyumu Projesinin Odamız bünyesinde ofisi oluşturulmuş, ulusal ilan ile bir personel alımı yapılmış, Elazığ açılış toplantısı gerçekleştirilmiştir.

-          KUYAP Projesi kapsamında Elazığ’a bağlı olan illerden Batman ve Diyarbakır tanıtım toplantıları adı geçen illerde organize edilmiş ve bu toplantılara Meclis Başkanı düzeyinde Odamızdan katılım sağlanmıştır.

-          07 Şubat 2014 tarihinde Malatya’da yapılacak olan KUYAP Projesi tanıtım toplantısı hazırlıkları ise devam etmektedir.

-          Yerel seçimler öncesi odamızı ziyaret eden siyasi parti temsilcilerine Odamızın yerel yönetimlerden beklentileri hususunda hazırlanan dosya takdim edilmektedir. Söz konusu dosya içeriği Elazığ’ı 2023 yılına taşıyacak Odamız manifestosunu içermektedir.

-          Elazığ Dernekler Federasyonu ile Odamız müşterekliğinde hazırlanan “Girişimci Kente Doğru” projesi İçişleri Bakanlığınca onaylanmış olup, Dernek ve Proje ortağı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de katılımı ile Odamızda bir tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.

-          Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İtalya’ya yapmış oldukları gezi programı kapsamında TOBB ve DEİK tarafından organize edilen “İtalya-Türkiye İş Formu”na Odamız Yönetim Kurulu Başkanı katılarak İlimizi ve Odamızı temsil etmiştir.

-          Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ve 2014 yılının ilk ulusal etkinliği olan “JCI Türkiye Kış Zirvesi” etkinliği kapsamında Odamızın destek ve işbirliğinde Üyelerimize yönelik iki önemli eğitim düzenlenmiştir.

-          Odamız ve Türkiye Ekonomi Bankası işbirliğinde Odamızda Üyelerimize yönelik olarak “Satış Teknikleri” hususunda bir eğitim düzenlenmiştir.

-                TOBB başta olmak üzere, ulusal ve yerel çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ve mevzuatlarla ilgili duyurular Odamız tarafından üyelerimizle Basın Bültenleri, Web sitesi, e-posta ve GSM yolu ile paylaşılmıştır.

-      Odamız, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından geçilmesi zorunlu olan Belge Yönetim Sistemi uygulamasına ülkemizdeki odalar içerisinde öncü olarak başlamıştır. BYS kapsamında Odamızdaki tüm yazışmalar elektronik imzalı olarak hazırlanmakta ve Odamıza kayıtlı tüm üyelerimizin dosya bilgileri elektronik ortama uyumlu hale getirilmektedir.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1493 defa okundu.
Ekleme Tarihi :3.2.2014 16:57:13
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.