Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 HİJYEN EĞİTİMİ ARTIK ZORUNLU

05  Temmuz 2014 Tarihe Kadar Eğitimlerin Alınması Gerekiyor 

Elazığ Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Odamıza gönderilen, Türkiye Halk Sağlığı Başkanlığı yazısına atıfta bulunularak, “Hijyen Eğitimi Alması” zorunlu sektörler ve süre belirlenmiştir.

İlgili Yazı;

05 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliğince; 

a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri. (Ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, dükkânlar, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dâhil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri hizmetlerin verildiği iş yerleri)

b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.

c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.

ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.

d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları    

e) İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışan tüm personeller Hijyen Eğitimi almak zorundadır.

Bu yönetmelik kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan komisyonca hazırlanan programlar

http://hbogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_11/12050545_hijyen_egitimi_yazi.pdf

adresinde yayınlanmıştır.                                                                                 

Bu kapsamda uygulanacak eğitim programları sonunda e-yaygın sistemi üzerinden kurs bitirme belgeleri düzenlenmesi, bunun dışında hiçbir kurum ve kuruluşun vereceği belgenin geçerli olmayacağı, Yönetmeliğin kapsadığı işyerlerinde ve mesleklerde söz konusu kurs bitirme belgesi olmayan personelin çalıştırılmaması ile ilgili hususa hassasiyet göstermenizi  veİşyerlerindeki personellere eğitim verilmesini isteyen işyeri sahiplerinin ELAZIĞ İl Milli Eğitim Müdürlüğü / Halk Eğitim Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Yönetmeliğin  11. Maddesine göre  Her iş kolunun izin, onay, kayıt, ruhsatlandırma ve benzeri hizmetlerini yürüten Bakanlık veya mahalli idare, bu Yönetmelikte belirtilen iş yerlerinin, 5 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirip getirmediğini denetler. Bu maddelerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında, durumu bu maddelere uygun bulunmayan çalışanların her biri ayrı ayrı aykırılıklar olarak değerlendirilir ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesine göre işlem yapılır. Maddesine dayanarak siz üyelerimizin mağdur duruma düşmemeleri için yapılacak bu eğitimlere katılmalarını kendileri açısından büyük önem taşımaktadır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1595 defa okundu.
Ekleme Tarihi :29.1.2014 10:16:26
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.