Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

KUYAP PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile aralarında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu 5 Oda tarafından finanse edilen, Çalışanların ve İşverenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi’nin (KUYAP), tanıtım toplantısı, Elazığ TSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Elazığ Akgün otelde düzenlenen tanıtım toplantısına Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclisi üyeleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, proje illerinden yetkililer, KOBİ temsilcileri ve çalışanlar, ilgili diğer paydaşlar ile projeyi yürüten Teknik Destek Ekibi uzmanları ve basın mensupları katıldı.

Toplantı Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında, eğitimin önemine değinen Başkan Şekerdağ, kısa adı KUYAP olan projenin, başta Elazığ olmak üzere, Türkiye’nin doğusunda yer alan 15 ilde firmaların çalışan ve işverenlerinin uyum yeteneğini artırmayı hedefleyen bir eğitim projesi olduğunu ifade ederek, tüm işletmelerin projeye sahip çıkması çağrısında bulundu.


BAŞKAN ŞEKERDAĞ; “KOBİ’LER BİLGİ VE EĞİTİMLE AYAKTA KALABİLİR”

Başkan Şekerdağ yaptığı konuşmada, projenin işletmelere getireceği avantajlara vurgu yaparak, bilgi ve eğitimin önemi üzerinde durdu. Şekerdağ konuşmasında, “Avrupa Birliği  ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile aralarında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bulunduğu 5 Oda tarafından finanse edilen ve kısa adı KUYAP olan, “Çalışanların ve İşverenlerin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi”nin Elazığ açılış toplantısına hoş geldiniz.

Daha sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma adına, insan kaynaklarına yatırımda bulunarak, işveren ve çalışanların küresel ekonomideki değişimlere uyum yeteneğini artırmayı hedefleyen projenin, İlimize kazandırılmasında çok ciddi bir emek verdik. 24 aylık bir uygulama süreci olan Projenin bundan sonraki başarısı ancak işletmelerimizin göstereceği ilgiyle ortaya çıkacaktır. 

Tüm bunları yapmamızdaki asıl amacımız; şehrimizin gelişip kalkınması, bölgeler arası gelişmişlik farkının en aza indirilmesi için güçlü bir ekonomiye sahip, işsizliği olmayan ve kaynaklarını ekonomiye kazandırmış bir kent inşa etmektir.

Oda olarak, Ülkemiz gibi, İlimizin de 2023 hedefleri olması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, tüm kurum ve kuruluşlarımızla müşterek hedef ve aynı vizyon doğrultusunda geleceğin planlanmasının şart olduğunu düşünmekteyiz.

Bu noktada KUYAP’ın işletmeler ve çalışanlar açısından önemli bir fırsat olduğunu görmekteyiz. KOBİ’lerimizin yönetici ve çalışanlarının ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmetleri alabilmesi için Oda olarak gereğini yapıyoruz. KOBİ’lerimizden de aynı heyecan ve istekle bu projelere sahip çıkmasını bekliyoruz.

Bilgi ve eğitime herkesin ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, KOBİ’lerin ayaklarına kadar gelen bu fırsatı iyi değerlendirmesi, yeniliğe ve gelişmelere ayak uyduramayan işletmelerin ise, ayakta kalmalarının mümkün olmadığı günümüz ekonomisinde, işletmelerimizin bu tür organizasyonlara sahip çıkmaları büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu bakış açısı firmalarımızı daha profesyonel ve daha kurumsal bir yapıya kavuşturacaktır.

Bu düşüncelerle;

Başta Elazığ olmak üzere, Türkiye’nin doğusunda yer alan 15 ilde firmaların çalışan ve işverenlerinin uyum yeteneğini artırmayı hedefleyen bir eğitim projesi olan KUYAP’ın, yararlı olmasını diler, tüm katılımcılara ve destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

ÖZDEMİR: “PROJE İŞLETMELER İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Başkan Şekerdağ’ın konuşmasının ardından proje hakkında bilgiler veren  TOBB AB Daire Başkanlığından Dr. Esin Özdemir, projenin işletmeler açısında büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “İşletmelerimizin uygulamada uyum yeteneklerinin artırılması ve farkındalık oluşturmayı hedefleyen bu projeye TOBB ve Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 5 il destek vererek hayata geçirilmesine öncülük etmişlerdir. Bu vesile ile öncelikle Elazığ’a çok ciddi bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu projeye destelerinden ötürü Sayın Başkan şahsında tüm Elazığ TSO Yönetimini kutluyorum. Elazığ’a ve Elazığ’a bağlı olarak bu projeden faydalanacak tüm illere hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KUYAP’IN TANITIMINI CARLO PENCO YAPTI

Toplantıda daha sonra KUYAP Teknik Destek Ekip Lider Vekili Carlo Penco’yu projenin tanıtım sunumunu yaptı. Konuşmasında, “Uyum Yeteneği”nin tanıtımı yapan Carlo Penco, yeni koşullara uyum sağlamak için, değişimin hayatın gerçeği olduğu bilinciyle davranış biçimlerinin de yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

KUYAP’IN uygulandığı illerde, işletmeleri küresel iş ortamına hazırlamayı amaçladığını anlatan Penco, bu kapsamda, hem işveren ve çalışanlara genel ve mesleki alanlarda eğitimler verileceğini, hem de Ticaret ve Sanayi Odaları’nın eğitim alanında kurumsallaşmaları ve birer eğitim üssü haline gelmeleri yönünde önemli bir adım atılmış olacağını ifade etti. Geleneksel yaklaşımda küçük işletme stratejilerinin oldukça istikrarlı bir dünya görüşü üzerine kurulu olduğunu, işletme sahiplerinin gidişata ve anlık ihtiyaca göre iş planı yaptığını kaydeden Penco konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Küreselleşme, yeni teknolojiler ve bilgiye kolay erişim gibi faktörler küçük işletmelerin çalışma koşullarını değiştirmektedir. Sürdürülebilir rekabet gücü için yalnızca pazarda konumlanma veya kaynaklara erişim yeterli değildir. Niş veya kısıtlı bir pazara sahip olmak, iş gücü maliyetini düşük seviyede tutmak küçük işletmeleri zorlu rekabet ortamından koruyan bir üstünlük olmaktan çıkmıştır. Dünyada düşük maliyetli üretim yapan işletmelerin çok olduğu düşünüldüğünde, asıl sorunun üretim olmadığı net olarak görülmektedir. İşletme bilgisi, üretimden daha önemli hale gelmiştir.”

Sunumunda, KOBİ’ler için uyum yeteneği modellerine de değinen Penco bu modellerin bir birini tamamlayan 3 düzeyden oluştuğunu belirterek, bunları; “İşletme sahiplerinin ya da yöneticilerin yeni işletme modelleri hakkında düşünme ve uygulama kapasitesi”, “Yeni işletme modelinin uygulanmasına ve mesleklerin zenginleştirilmesine imkan sağlayan yeniden yapılanma” ve “Geliştirilmiş beceri ve sorumluluk sahibi çalışanlar” olarak sıraladı.

AKIN: “ELAZIĞ’A POZİTİF BİR YAKLAŞIMLA BAKALIM”

Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Erhan Akın’da yaptığı konuşmada, Elazığ’a farklı bir bakış açısı ile bakılmasını isteyerek, “Bugün bu salonda bulunan bir çok kişiye sorsanız Elazığ’ın mevcut durumundan hoşnut olmadığını dile getirecektir. Yada, ‘bu şehirden bir şey olmaz’ diyebilecektir. Oysa bir başka bakış açısıyla gelin hep birlikte şehrimize yeniden bakalım. Bir kere Türkiye’de 12 kentin süper ligde ekibi var. Bunlardan biri Elazığ. Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine baktığımızda Elazığ 12. Şehir konumunda. İhracatta 32. Sıradayız. 10 yıl öncesinde OSB’de 40 civarında üretim yapan işletmemiz varken bugün imalatçı KOBİ sayımız binler seviyesinde. Malatya’nın kayısı ihracatının yüzde 35’inin üretimini biz yapıyoruz. Türkiye’nin en başarılı ilk 10 Teknokentinden biri Elazığ’da bulunuyor. Ülkemizdeki örnek İŞGEM’lerden biri yine Elazığ’da yer alıyor. Kurumlarımızın proje kapasiteleri ve eğitime olan inançları artmaya başladı. Türkiye’de 15 ilde kurulacak şehir hastaneleri projesi kapsamında Elazığ’da yer alıyor. Elazığ sağlık alanında kümelenmeye doğru gidiyor. Şehrimize birde bu yönüyle bakalım. İnsanlarımıza, çevremize, dışarıya hep pozitif olalım. İlimiz tarihi birikimi, kaynakları, potansiyeli ve jeopolitik konumu ile fırsatları olan bir şehir. Bu tür projelerin insanlarımızın motivasyonlarının artırılmasına, kalkınma ve gelişmemize ve katma değer yaratmamıza katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

ARSLAN: “PAZARLAMA ÜRETİMİN ÖNÜNE GEÇTİ”

Alacakaya Mermer A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Arslan’da yaptığı değerlendirmede, günümüzde üretimden ziyade işletmeler için asıl sorunun pazarlama olduğuna dikkat çekti. Arslan konuşmasında, “Biz bir aile şirketiyiz. Büyüklerimiz yöremize özgü bir taşı işledikleri için aslında çok Pazar sorunu yaşamadık. Ancak zaman içerisinde, üretim miktarı ve çeşidinin artması ile birlikte kendimizi bir Pazar mücadelesinin içinde bulduk. Bunu yaparken, öncelikle, kaliteye birinci derecede önem verdik. Yine aynı şekilde yurt içi ve yurtdışı olmak üzere yılda ortalama 10 ayrı fuara katılarak ürünlerimizi tanıtıyoruz. Ürün kalitesi ile birlikte eleman kalitesine de önem veriyoruz. Tüm çalışanlarımızı sürekli eğitim programlarına dahil ediyoruz. Bu nedenle projenin ilimiz KOBİ’leri için büyük fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu vesile ile, başta Sayın Başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.


Tanıtım toplantısı soru-cevap bölümünün ardından katılımcılara verilen öğle yemeği ile son buldu.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 2351 defa okundu.
Ekleme Tarihi :19.12.2013 15:17:59
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.