Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Kasım ayı Elazığ TSO Meclis Toplantısı’ndan önemli mesaj:

DERSHANELERLE İLGİLİ DÜZENLEME İSTİHDAMI OLUMSUZ ETKİLEMEMELİ

Elazığ TSO Kasım ayı meclis toplantısı A.Hamit Kaya Başkanlığında yapıldı. Meclis Başkanı Kaya ülkemizin önemli gündem maddelerinden biri olan dershanelerle ilgili yeni düzenlemenin öncelikli olarak istihdamı olumsuz etkilememesi yönünde dikkatli olunması hususunda Elazığ TSO Meclis Üyelerinin görüş birliğinde olduğunu söyledi.

120 Bin İstihdam Tehlikeye Atılmamalı…

Kaya açıklamasında, “Malumunuz olduğu üzere ülkemizin son dönemlerdeki önemli gündem maddelerinden biri dershanelerle ilgili yeni düzenleme oluşturmaktadır. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda özellikle düzenlemenin istihdam boyutu ile ilgilenmekteyiz. Yapılan çalışmanın eğitim kalitesini nasıl etkileyeceği elbette uzman eğitmenlerin konusudur ancak, bugün itibarı ile ülke genelinde 60 bin öğretmen ve bir o kadar da ilgili personeller dershanelerde çalışmaktadırlar. Yaklaşık 120 bin insanın bir anda işsiz kalacak bir düzenlemeye gidilmesini Elazığ TSO Meclisi olarak tasvip etmemekteyiz. Konunun tüm yönleri ile aceleye getirilmeden yeniden değerlendirilmesinin yararlı olacağı kanaatindeyiz”dedi.

Teşvikle İlgili Yeni Düzenlemeye İhtiyaç Var…

Elazığ TSO Meclis Başkanı konuşmasında, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni teşvik yasasının ili son iki yılda geriye götürdüğünü belirterek konuyla ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaya değerlendirmesinde, “2012 yılının Haziran ayında yayınlanan ve Elazığ’ın 4. Bölgede yer aldığı Yeni Teşvik Yasası ile birlikte bir anda yatırım ve istihdamda bir önceki dönenme göre yüzde ellinin altında ilimiz geriye gitmiştir. 2010-2011 döneminde 133 teşvik belgesi alınmış, ön görülen istihdam 2211 kişi ve toplam yatırım tutarı ise 1 milyar 776 milyon TL olmuştur. Yeni Teşvik Yasasının yürürlükte olduğu 2012-2013 döneminde ise, toplam 57 teşvik belgesi alınmış, ön görülen istihdam 475 kişi ve toplam yatırım tutarı ise 1 milyar 318 milyon ile sınırlı kalmıştır.

Bu tablo Teşvik Yasası’nın Elazığ’ı geriye götürdüğünü ve ülkenin 2023 hedefleriyle uyumlu olmadığını göstermekte, dolayısı ile yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.”

Başbakana Sunulacak Dosya…

Kaya, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından bir çalışma başlatıldığını ve ilimizin yerel anlamda çözüm bekleyen bir çok sorunun bir dosya halinde Sayın Başbakan’a sunulması hususunda kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden görüş istendiğini söyledi.

Kaya konuşmasında, “Odamız tarafından başlatılan bu çalışma ile gelen görüşler derlenmekte ve Odamızın tespitleriyle karşılaştırılmaktadır. Aralık veya Ocak ayında Sayın Başbakanımıza dosyamızı takdim etmek istiyoruz. Sayın Başbakanımızın bizlere vereceği randevu doğrultusunda ilimizden bir heyet ile bu görüşmeyi sağlayarak 2014 yılında, ülkemizin 2023 hedeflerine uygun bir şekilde yeniden bir başlangıç takvimi yapmak istiyoruz. Burada destek sağlayan tüm kurumlara ve sivil toplum örgütlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Okundu…

Meclis Toplantısında, Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü tarafından Kasım ayı yönetim kurulu faaliyetleri okundu. Başkan şekerdağ faaliyetlerle ilgili olarak Meclis Üyelerini bilgilendirirken gelen soruları da cevaplandırdı.

    Elazığ TSO Kasım Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu:

-           Odamız üyelerinin ihracat kapasitelerini artırmak için KOSGEB destekli olarak ÇİN ticaret heyet programı Odamız tarafından yapılmış ve 40 kişilik bir heyet ile Çin ticaret programı gerçekleştirilmiştir. Program kapsamında Çin Teknoloji ve Elektronikçiler Odası ile protokol imzalanmıştır. Elazığ heyetinin Çin programı, Çin Ekonomi Bakanlığı Web sitesinde geniş yer bulmuştur.

-          Odamızın Sosyal Sorumluluk Projesi olan “Huzur Akademisi Projesi” kapsamında Odamız Kadın Girişimciler Kurulu tarafından İlimiz Çatalçeşme İlköğretim Okulunda mahalle sakini bayanlara yönelik eğitim ve bilgilendire yapılmıştır.

-          Marmara Bölgesi Kadın Girişimciler Kurul Başkanları İlimizde ağırlanmış ve Elazığ Kadın Girişimciler Kurulu ile müşterek çalışmalar yapılması hususunda fikir birliği sağlanmıştır.

-          CHP ve MHP üst düzey parti yöneticileri Odamız Meclisinde kabul edilmiş, yapılan istişare toplantılarında ekonomi ve sanayinin içinde bulunduğu mevcut durum değerlendirilmesi yapılarak, 2012 yılında yayınlanan teşvik uygulamasının Elazığ’a son iki yılda yarar getirmediği rakamlarla anlatılarak, bu konuda Mecliste bir çalışma yapılması talep edilmiştir.

-          İlimiz İş-Kur İl Müdürlüğü ile müşterek bir organizasyon yapılarak İş-Kur’un işletmelere sağlamış olduğu istihdam destekleri hakkında üyelerimize yönelik bilgilendirme yapılmıştır.

-          TOBB, Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi tarafından desteklenen “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Konferansı” Odamız ve Ticaret Borsası’nın işbirliğinde çok sayıda uzman konuşmacının katılımı ile Odamız eski konferans salonunda yapılmıştır. 

-          Borajet Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ata ile Odamız’da bir görüşme yapılarak Elazığ seferlerinin başlatılmasına destek sağlanmıştır.

-          60 Kişiden oluşan iki ayrı gruba yönelik olarak KOSGEB destekli girişimcilik eğitimleri verilmiş ve eğitime katılan 60 girişimcinin KOSGEB desteklerinden istifade ederek kendi işlerini kurmaları için fırsat sağlanmıştır.

-          TSE tetkikimiz Kasım ayı içerisinde gerçekleşmiş olup, Odamız 7. Tetkikten de başarı ile çıkarak belgesini korumuştur.

-          TOBB Sigorta Sektör Müdürü Mevlüt Söylemez ile Odamızda, Sigorta Temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı yapılmış ve tespit edilen sorunlar TOBB Sigortacılık Sektörüne iletilmiştir.

-          Odamız ile Turktrust Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında sağlanan işbirliği ile Odamızda Elektronik İmza kullanımı hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

-          Odamızı ziyaret eden THK Genel Sekreteri Ahmet Alp ile bir görüşme yapılmış ve Elazığ’ın menfaatlerine yönelik yapılacak her türlü projeye destek sağlanacağı ifade edilmiştir.

-          TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katılım sağlanmış ve ekonomide yaşanan sorunlar dile getirilmiştir.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1400 defa okundu.
Ekleme Tarihi :29.11.2013 11:48:10
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.