Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Konferansı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi (UNDP) tarafından yürütülen “Türkiye'de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Uygulamasının Geliştirilmesine Destek Projesi” kapsamında organize edilen “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Konulu Farkındalık Artırma Toplantısı”nın ikincisi Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası işbirliğinde, Elazığ TSO eski binası konferans salonunda yapıldı.

Özlü: İş dünyasına önemli katkı sağlayacaktır

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, uyuşmazlıklarda en fazla mağdur olan kesimin ticaret erbabı olduğuna işaret ederek “Arabuluculuk sisteminde zaman kavramı hızlı işlediğinden mağduriyet karşılıklı olarak en aza inmekte ve taraflar aslında kazanarak uzlaşmaktadır” dedi.

 Özlü açıklamasında “Hepimizin malumu olduğu üzere, ülkemiz gündeminde bulunan yeni anayasa ve hukuk sistemi tartışmaları ile ilgili çalışmalar devam ederken, iş dünyası olarak öncelikli beklentimiz tüm vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek ve kısa sürede sonuçlanan bir adalet sistemidir.

İnsanın olduğu her yerde anlaşmazlık, uyuşmazlık, çatışma olacaktır. Her toplum, İnsani bir durum olduğu ve çoğu zaman bunun önüne geçmek de mümkün olmadığı için, anlaşmazlıkları ve uyuşmazlıkları çözmek amacıyla değişik yöntemler ve araçlar geliştirmiştir.

Her toplumun kendi dinamiklerine ve kültürel yapısına göre değişiklik gösteren bu yöntem ve araçları; müzakere, arabuluculuk, tahkim ve mahkeme biçiminde adlandırılmıştır. Dolayısı ile günümüzde alternatif uyuşmazlık çözümü ola­rak kullanılan müzakere ve arabuluculuk yöntemlerinin her ikisi de yeni keşfedilmiş şeyler değildir. Anlaşmazlıkların çözüme bağlanmasında, en evrensel, en eşitlikçi, en barışçı yöntem olan müzakere yönteminin tarihi insanlık tarihi kadar eski olup, bir çok örneği mevcuttur.

Anlaşmazlığın tarafı olanların dışında üçüncü bir kişiye ge­reksinim duymayan müzakere yöntemi başarılı sonuç verdiğin­de, yani taraflar aralarındaki anlaşmazlığı müzakere ederek bir çözüme bağladıklarında, bu durum tarafla­rın ortak ürünü olur.

Hukuk sisteminde ve iş hayatında arabuluculuk hususlarını Sayın Baria Ahmed detayları ile anlatacak ve uluslar arası arabuluculuk ile ilgili örneklerle bizleri bilgilendireceklerdir.

İş dünyası açısından son derece önemli bir konuda destek ve işbirliğini bizlerden esirgemeyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür eder, konferansın ilimiz iş dünyasına yararlı olması temennisiyle saygılar sunarım” dedi.

Çatal: Sistem yargının yükünü hafifletecektir…

Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal’da konferansın açılış konuşmasında arabuluculuk ve müzakerenin hukuk sistemindeki yığılmayı ve gecikmeleri önlemesi açısından önemli olduğuna değinerek, “ Yargının yükünü hafifletecek bu sistem, günümüzde dostane yollarla uyuşmazlık çözümü için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bir uyuşmazlığın ya da davanın çözümünde arabuluculuğun tercih edilmesinin nedeni ihtilaflı taraflara sunduğu yararlar olup hem zamandan hem de masraflardan tasarruf ettirmesidir. Diğer yandan tarafları tatmin edecek sonuçlar çıkması bakımından da önemlidir” dedi.

Hız: Bakanlık olarak konuyu önemsiyoruz…

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hız’da yaptığı değerlendirmede Bakanlık olarak sistemin işlemesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Hız konuşmasında, “Dünyada ve ülkemizde giderek artan rekabet; iş hayatında hukuki uyuşmazlıkları artırmış, Türkiye’de ticaret mahkemelerinin son on yılda dava sayısı  %35 artış göstererek bunun en önemli kanıtı olmuştur.  Diğer taraftan, iş mahkemelerine baktığımızda; yine son on yıllık süreçte dava sayısının 355 bine yükselmesi, işçi-işveren uyuşmazlıklarının ciddi şekilde artığını göstermektedir. Tüm hukuk mahkemeleri itibariyle alacak davaları en çok açılan davalarda ilk üçe girmektedir.  İcra davaları ise çok ciddi sayılara yükselmiştir. Dolayısı ile  İş dünyasındaki hukuki uyuşmazlıklar Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer almaktadır.  Bu önemli sorunun çözümüne yönelik,  Bakanlığımızın Stratejik hedeflerine uygun olarak, arabuluculuk kurumunun, ilgili paydaşlar ve toplum nezdinde tanıtımına, farkındalık ve toplumsal bir bilinç ile duyarlılık oluşturulmasına çalışılmıştır. Yapılması planlanmış ve önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan bölgesel tanıtım ve eğitim seminerleriyle de; Ülkemizin siz çalışkan ve değerli sanayicilerine, tacir ve esnaflarına arabuluculuk ve arabuluculuğun pratikteki faydalarına ilişkin bilgiler verilmek suretiyle; arabuluculuk hakkında daha özel bir farkındalık ve bilinç oluşturulması hedeflenmektedir.  Böylece ülkemizde arabuluculuk sisteminin daha iyi tanıtılarak,  gerekli teorik ve pratik alt yapının oluşturulması ve kullanılmasının teşvik edilmesi düşünülmektedir.

Bizim millet olarak kadim geleneğimizde de anlaşmazlıkların çözümünde akil insanlara sorulması, hatırlı kişilerin araya girerek tarafları yatıştırmaları hep uygulana gelmiştir. Yargı süreci sonunda hakim tarafından verilen karar sadece taraflardan birini tatmin etmekte bazen de verilen karar her iki tarafı da memnun etmekten uzak olmaktadır. Oysa arabulucuya gidilmesi halinde taraflar birlikte kendi çözümlerini oluşturmakta, her iki tarafın da kabul edebileceği sonuç elde edilmektedir. Bu bakımdan arabuluculuk oldukça önemlidir. Elazığ’da gerçekleştirilen bu bilgilendirme toplantısının yararlı olmasını temini ediyorum” dedi.

Baria Ahmed sistemi tanıttı…

Uluslararası Arabulucu Baria Ahmed, sistemin tüm Avrupa ve ABD tarafından etkin şekilde kullanıldığını belirterek, “Arabuluculuk, günümüzde dostane yollarla uyuşmazlık çözümü için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bir uyuşmazlığın ya da davanın çözümünde arabuluculuğun tercih edilmesinin nedeni ihtilaflı taraflara sunduğu yararlar olup hem zamandan hem de masraflardan tasarruf ettirmesidir. Diğer yandan tarafları tatmin edecek sonuçlar çıkması bakımından da önemlidir” dedi.

Baria Ahmed’in yaklaşık 45 dakika süren sunumu similtune tercüme ile anında tüm katılımcılara Türkçe olarak dinletildi. Sunumda örneklerle gösterilen kısa filmler sistemin daha iyi tanıtımına katkı sağlarken katılımcıların ilgisini gördü.

Demirkapı: Sistem mahkeme yolunu kapamamaktadır…

Baria Ahmed’in verdiği konferansın ardından  bir sunu gerçekleştiren Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ertan Demirkapı, sistemin mahkeme yolunu kapamadığını bilakis, mahkeme süreci ile birlikte taraflara alternatif bir çözüm yolu daha sunduğunu belirtti. Demirkapı konuşmasında, sistemin yararları hakkında detaylı bilgiler verdi

Toplantıya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hız, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Sezgin, Baro Başkanı Adnan Demir, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, Elazığ TSO ve Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Uluslar arası Arabulucu Baria Ahmed,  MÜSİAD Elazığ Başkanı Av. İbrahim Gök, TOBB Mali ve Sasyal Politikalar Müdürlüğü Uzman Yrd. Göksu Sevinel işdünyası temsilcileri ve avukatlar katıldı.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 2338 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.11.2013 13:13:06
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.