Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 E-İMZA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile TurkTrust Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. işbirliğinde Elektronik imza (e-imza) uygulamaları hakkında üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. TurkTrust Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. Müşteri Temsilcisi Halil Erkoç tarafından yapılan bilgilendirmede, MERSİS uygulamasının Türkiye genelinde başladığını ve tüm işletmelerin elektronik imza almakla yükümlü olduğunu söyledi.

01 Kasım 2013 tarihi itibarı ile MERSİS uygulamalarına başlayan Elazığ TSO’nun, Elazığ’da ki tüm mükelleflerin mağduriyet yaşamaması hususunda önemli bir çalışma başlattığını belirten Erkoç, “Bilindiği gibi bundan sonra artık başta kuruluş işlemleri olmak üzere, tescil, tadil ve terkin işlemleri e-imza kullanımı ile MERSİS üzerinden yapılmaktadır. Elazığ TSO’nun daveti üzerine bugün Elazığ’da konuyu tüm detayları ile paylaşacak ve sorularınızı cevaplandıracağız” dedi.

Ekroç konuşmasında, “5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, kağıt ortamında yürütülen işlemlerin elektronik ortamda güvenli ve hukuki sonuç doğuracak biçimde yürütülebilmesi için büyük bir olanak sağlamıştır. E-İmza kullanımı ile zamandan, paradan ve iş gücünden tasarruf edilerek; kişisel veya kurumsal işlerin elektronik ortamda yürütülebilmesi sağlanmış  olacaktır.

E-imza ile;

·         MERSİS uygulamaları (Şirket kuruluşu, Şirket birleşmesi, Tadil, Terkin vb. İşlemler)

·         Bankacılık işlemleri ile diğer finansal uygulamalarda,

·         Kamu kuruluşlarına yapılan çeşitli başvurular ve yürütülen işlemlerde,

·         Elektronik yazışma ve sözleşmelerde,

·         Elektronik haberleşmelerde,

·         Sigortacılık işlemlerinde,

·         Hukuki işlemlerde,

·         Kurumsal kaynak planlama uygulamalarında,

·         E-devlet, e-ticaret, e-iş uygulamalarında büyük kolaylık sağlanmaktadır.

MERSİS kapsamında yeni şirket kurulumu, bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları, genel kurul bildirimlerinin yapılması, onaylanması, arşivlenmesi, çeşitli lisans başvuruları, mali destek ve teşvik başvuruları, çalışan SGK kayıtları vergi beyan ve ödemeleri online ortamda yapılabilecektir.

Ayrıca, şirketlerin yaşam süreçleri içinde faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından aldıkları veya almaları muhtemel tescil, izin, patent ve belge işlemleri de kapsama dahil edilecektir. Bu işlemlerin, mersis.gumrukticaret.gov.tr üzerinden elektronik ortamda yapılabilmesi için işlem yapacak kişi veya kişilerin (bu kişi gerçek kişi ise kendisinin, şirket ise temsil yetkisine haiz kişilerin) elektronik imzaya sahip olmaları gerekmektedir” dedi.

Bu haber 2592 defa okundu.
Ekleme Tarihi :11.11.2013 12:05:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.