Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Elazığ TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

KAYA: Demokratikleşme Paketini Destekliyoruz 

Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya Eylül ayı Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan tarafından açıklanan ‘demokratikleşme paketi’ni Oda olarak desteklediklerini ifade ederek, "Demokraki ve insan haklarının olmadığı hiç bir ortamda ekonomik gelişmeden söz edilemez. Bu paketin ekonomi ve sanayiyi destekleyecek şekilde genişletilmesini bekliyoruz..." dedi.

Ekonomi ve sanayinin desteklenmesini bekliyoruz…

Kaya yaptığı açılış konuşmasında, demokratikleşme paketinin önemli olduğununu belirterek, ekonomi ve sanayinin de yeni açılımlara ihtiyaç duyduğunu bu alanlarla ilgili de paket açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya yaptığı konuşmada, “Eylül Ayı Meclis Toplantımızın açılışını yaparken hepinize en derin saygılarımı sunuyorum.

Değerli Arkadaşlar, yaz sıcakları ve  Ramazan Ayına rağmen, Odamız Yönetim Kurulu tarafından üyelerimize ve ilimize yönelik bir çok çalışma yapılmış olup, bu çalışmalar faaliyet raporunda bilgilerinize sunulacaktır. Yönetim Kurulumuzun bu dönem içerisinde gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar içerisinden en fazla önemsediğimiz konular içerisinde yapılan Meslek Komiteleri toplantılarında elde edilen rapor doğrultusunda çalışmaların başlatılmasıdır.Bu çalışmayı sektörel anlamda genişletip, önümüzdeki günler içerisinde çok daha detaylı ve çözüm üretici bir anlayışla tüm üyelerimizle paylaşacağız.

Odamız bünyesinde kuruluşu gerçekleştirilen KUYAP merkezinden üyelerimizin en üst düzeyde istifade etmesi hususunda tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımızın sektörel anlamda gerekli bilgilendirme çalışmalarına katılmalarını önemle rica ediyoruz.

Yine İş-Kur tarafından sağlanan istihdam destekleri, KOSGEB Destekleri, Kırsal Kalkınma Destekleri, UMEM projesi gibi iş dünyasına sağlanan devlet yardımlarından tüm üyelerimizin en iyi şekilde yararlanması için bu konularla ilgili meslek gruplarına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine bu dönemde ağırlık vereceğiz.

Sayın Başbakanımız tarafından bugün uzun süreden beri kamuoyunda merakla beklenen ‘demokratikleşme paketi’ açıklanmıştır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak, ülkemizi AB düzeyinde çağdaş bir demokrasiye ulaştıracak tüm adımları ve girişimleri sonuna kadar desteklediğimizi ifade etmek istiyorum.

Açıklanmış olan paketin içeriğine baktığımızda uzun yıllardan beri ülkemizde konuşulan başta siyasi partiler yasası olmak üzere, temel hak ve özgürlükler anlamında bir çok düzenleme ve yenilik içerdiğini görmekteyiz.

İş dünyası olarak, günün koşullarını karşılamayan ve çağın gerisinde kalan tüm anlayış ve kısıtlamalar ekonomimizi de olumsuz yönde etkilemekte ve ağır bürokratik engeller, iş dünyasının önünü tıkamaktadır.

Bu nedenle Sayın Başbakanımızın ifade etmiş olduğu gibi, demokratikleşme anlamında eşik anlamı taşıyan bu adımın devamını iş dünyası olarak beklemekte ve kısa bir süre zarfında başta bölgeler arası eşitsizlikleri ortadan kaldıracak, üretimi, istihdamı, ihracatı ve tüm kaynakları ekonomiye kazandıracak yeni bir paketin açılmasını beklediğimizi  ifade etmek istiyorum” dedi.

 Özlü, Faaliyet Raporunu okudu

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü tarafından okundu. Faaliyetler hakkında Meclis Üyelerine Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da detaylı bilgiler vererek, meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

 Ağustos-Eylül dönemi Elazığ TSO Faaliyetleri:

-          14 Meslek Grubumuzla ‘Meslek Gurupları İstişare Toplantıları” yapılmıştır.

-          TOBB Sigortacılık Müdürü’nün katılımı ile Elazığ’da sektör temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmış ve tespit edilen sorunlar TOBB Sigortacılık Meclisine ulaştırılmıştır.

-          İş-Kur İl Müdürlüğü ile Odamızda yapılan bilgilendirme toplantısında İş-Kur’un sağlamış olduğu destekler tanıtılmıştır.

-          Başbakanın İstanbul’da düzenlemiş olduğu Kent Hastaneleri protokol törenine katılım sağlanmış ve ilimiz temsil edilmiştir.

-          Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurulu tarafından ilana çıkılan 11. Teklif Çağrısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

-          Sigorta sektörünün en fazla sorun yaşadığı kurumlar ziyaret edilerek, beklentiler dile getirilmiştir.

-          MHP Genel Başkan Yardımcıları ile Odamızda yapılan toplantıda, ilimizin çeşitli sorunları dile getirilerek çözüm talebinde bulunulmuştur.

-          Odamız ve TOBB işbirliğinde ülke genelinde 5 ilde açılan KUYAP ofisi Odamız bünyesinde kurulmuş ve tüm tefrişatı Odalar birliği tarafından gönderilmiştir. Proje kapsamında TOBB tarafından iki personel alımı da ulusal ilan ile yapılmış ve önümüzdeki günlerde Elazığ’a gelerek görevlerine başlayacaklardır. Proje kapsamında işveren, işçi ve kurumlara yönelik AB süreçleri hususlarında eğitimler ve programlar uygulanacaktır.

-          Elazığ TSO Kupası koşusunun 7.si gerçekleştirilmiştir.

-          Ulusal Ekonomi kanalı Bloomberg TV’de İlimizin canlı yayınla tanıtımı sağlanmıştır.

-          69. TOBB Genel Kurulu’na katılım sağlanmış ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliğinde Odamız temsil edilmeye hak kazanmıştır.

-          K Türü Yetki Belgeleri hususunda Diyarbakır 8. Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak ilimize davet edilen ilgili uzmanlar tarafından Odamızda bilgilendirme yapılmıştır.

-          Odamızın girişimleriyle Maden İlçesinde 50 kişiye iş imkanı sağlayan UMEM Projesi başlatılmış ve Odamız üyesi bir işletme sayacılık kursu başlatmıştır.

-          Odamız ile KOSGEB İşbirliğinde yapılan Girişimcilik eğitimi kapsamında 30 yeni girişimciye eğitim verilerek KOSGEB imkanlarından yararlanmalarına imkan sağlanmıştır.

                ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

Bu haber 1736 defa okundu.
Ekleme Tarihi :1.10.2013 17:41:40
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.