Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Başkan Şekerdağ Ahilik Törenine Katılmak Üzere Kırşehir’e Gitti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kırşehir’de yapımı tamamlanan Ahilik Külliyesi’nin açılışı Başbakan R.Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, çok sayıda bakan, Oda ve Borsa başkanlarının katılımı ile 28 Eylül 2013 Cumartesi günü yapılacak. Törene Elazığ TSO Yönetim Kuru Başkanı Ali Şekerdağ’da katılıyor.

Kırşehir’e giden Başkan Şekerdağ, Ahilik Kültürü’nün tarihimizde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, Türkiye genelinde yapılan kutlamalar çerçevesinde TOBB tarafından Kırşehir’de yapımı tamamlanan “Ahilik Külleyesi”nin açılışını geniş bir katılımla yapacaklarını söyledi.

Başkan Şekerdan tüm üyelerimizin Ahilik Haftası’nı kutladıklarını belirterek, “Tarihimizde, dinî ve millî birliğin muhafazasında, insanımızın yetişmesi ve terbiyesinde büyük hizmetler gören ve sosyal bir teşkilat olan Ahilik, bugün modern dünyanın ayıplı hizmet ve mal üretimini engelleme hususunda oluşturmaya çalıştığı standartların temelini yüz yıllar önce atan bir teşkilattır.

Elazığ tarihi bilindiği gibi Harput tarihi ile başlamaktadır. Harput binlerce yıllık geçmişi ile bölgemizin en önemli, kültür, sanat ve ticaret merkezi olmuştur.

Öyle ki, halen Harput’ta bulunan Ahi Musa Mescidi bize Harput’ta ticaret yapan esnafın Ahilik Kültürüne sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Ahilik kültüründe, vatandaşı aldatmak, eksik tartmak ve hileli iş yapmak yoktur. Ahilik kültürü almış bir esnaf toplum tarafından en güvenilir kişi olarak değerlendirilmiştir.

Öyleki, Harput’un bu ticaret kültürü ile yetişmiş olan Elazığlı esnaf, sanatkar ve tacirler batı illerinde çek, senet yada başka bir teminat vermeden istedikleri kadar ürünü Elazığ’a getirerek yıllarca ticaret yapmışlardır.

Sebat eden, kendisi siftah yapmış ise gelen müşteriyi komşusuna yönlendiren, haramsız ve hilesiz iş yapan, sözüne ve eline güvenilen esnaf Ahilik teşkilatına dahil olmuştur.

Günümüzün zor ekonomik koşullarında, büyük sıkıntılar yaşayan esnafımızın Ahilik kültürü ile dayanışması aslında birçok problemi de ortadan kaldıracaktır. Bu düşüncelerle, tüm Üyelerimizin Ahilik Haftasını kutlar, yapılan külliyenin bu kültürü yüzyıllara taşıması dileklerimle, tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1741 defa okundu.
Ekleme Tarihi :27.9.2013 16:29:46
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.