Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 İŞKUR DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

 Elazığ TSO ile İşkur Elazığ İl Müdürlüğü işbirliğinde, işletmelere sağlanan İşkur Destekleri bilgilendirme toplantısı 26 Eylül 2013 Perşembe günü saat:14.00’da Elazığ TSO’da yapılacaktır. Özellikle istihdam noktasında işletmelere önemli destekler sağlayan İşkur’un desteklerinden istifade etmek isteyen tüm firma temsilcilerinin toplantıya katılmaları büyük yarar sağlayacaktır.

 

İşkur’un işdünyasına sağlamış olduğu bazı destekler:

 

İşbaşı Eğitimi Desteği

1, 11 ve üzerinde sigortalı çalışanı bulunan işyerleri mevcut sigortalı çalışan sayısının 10’da biri kadar kişi için işbaşı eğitimi düzenleyebiliyor. İşbaşı eğitim programları herhangi bir vasıf gerektirmeyen alanlar hariç (beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi) her meslekte ve alanda uygulanabiliyor. Destek kapsamında 6 ay boyunca eğiteme alınan kişilere günlük 25 TL ücret ve sigortası İşkur tarafından karşılanıyor. Destek, işletmenin kursa aldığı kişileri istihdam etmesinin ardından 18 ay boyunca ise SGK desteği ile devam ediyor.

 

Kısa Çalışma Ödeneği

Genel ekonomik kriz ya da zorlayıcı sebeplerle işyerinde geçici olarak işin en az 4 hafta durması veya kısa çalışma halinde, işçilere çalıştırılmadıkları süre için en fazla 3 ay işsizlik sigortası kapsamında kısa çalışma ödeneği verilmektedir.

 

Ücret Garanti Fonu Ödemesi

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre sigortalı sayılan kişileri hizmet akdine tabi olarak çalıştıran işverenin, konkordato ilan etmesi, işveren için aciz vesikası alması, iflasın ertelenmesi nedenleri ile işverenin ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde ge çerli olmak üzere, işçilerin iş ilişkilerinden kaynaklanan üç aylık ücret alacakları İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

 

18-29 Yaş Arası İlave İstihdam

5763 sayılı yasa ile uygulanan teşvik ile yeni işe alınan 18-29 yaş arasındaki gençler ve her yaştaki kadınların işveren primlerinin ilk yıl tümünün, ikinci yıl %80, üçüncü yıl %60, dördüncü yıl %40 ve beşinci yıl %20’sinin İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanması düzenlemiştir.


Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası

Bu haber 1502 defa okundu.
Ekleme Tarihi :23.9.2013 12:19:58
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.