Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ’IN DESTEK KAPSAMINA ALINMASINI BEKLİYORUZ

 Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, 12 Cazibe Merkezi arasında yer alan Elazığ’ın, destek kapsamına alınması için Başbakan, Kalkınma Bakanı ve Elazığ Milletvekillerine taleplerini yazılı olarak iletti. Başkan Şekerdağ, konunun sürekli olarak takipçisi olacaklarını ve Elazığ’ın 2013 programına dahil olması için konuyu sürekli gündemde tutacaklarını söyledi.

 Başkan Şekerdağ’ın Başbakan, Kalkınma Bakanı ve Milletvekillerine gönderdiği talep yazısı:

“Cazibe merkezleri yaklaşımı,  2007 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından 9. Kalkınma Planı çerçevesinde geliştirilmiş ve 10. Kalkınma Planında da mevcudiyetini muhafaza etmiştir.

 Bu yaklaşım, ülkemizde tüm kaynakların etkin kullanılarak, belirli çekim merkezlerinde yatırımların artırılması ve çevre illerin ve bölgelerin bu yatırımlar ile birlikte yaratılan refahtan faydalandırılmalarını hedeflemektedir.

Cazibe merkezleri, kent merkezleri düzeyinde belirlenmektedir. Kent merkezleri belirlenirken de o merkezin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması, nüfusu, hizmet sektöründeki istihdam oranı, havaalanı ve üniversiteye sahip olup olmaması ve coğrafi bölge kriteri sağlayıp sağlamaması olarak altı temel kriter göz önünde bulundurulmaktadır.

Söz konusu kriterler açısından Kalkınma Bakanlığımız tarafından yapılan titiz çalışma ile objektif değerlendirmeler neticesinde, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Sivas, Kayseri ve Konya illerimiz Ülkemizin 12 Cazibe merkezi olarak tespit edilmiştir.

Ülkemizin tüm bölgelerinin eşit kalkınması, bölgelerarası kalkınmışlık makaslarının daraltılması, göçün önlenmesi, huzur ve refah seviyesinin artırılması  ve kaynakların etkin kullanılmasını hedef alan bu yaklaşım, Ülkemizin uzun yıllar boyunca ihtiyaç duymuş olduğu bir çok sorunu da ortadan kaldıracak bir vizyon içermektedir.

Tüm toplumla birlikte iş dünyası olarak bizleri de heyecanlandıran bu projenin üzerinden geçen yaklaşık 6 yıllık zaman dilimine rağmen, Cazibe Merkezlerinde halen beklenen kaynak aktarımları ve yatırımlar yapılmamıştır. Bununla birlikte son dönemlerde medyaya yansıyan haberlerde Diyarbakır, Erzurum, Van, Şanlıurfa ve son olarak Gaziantep illerinde çeşitli uygulamaların başlatıldığı ve bu illere 20 milyon TL kaynak aktarımının yapıldığı yönündedir.

12 Cazibe Merkezi içerisinden hangi kriterler göz önüne alınarak bu beş ilin seçildiğini Elazığ kamuoyu ve iş dünyamız sorgulamakta ve  projeye dahil olmayan 7 ilin ne zaman destekleneceği merak edilmektedir.

12 Cazibe Merkezi arasında yer alan Elazığ için 2013 yılı tamamlanmadan program yapılarak kamu yatırımları açısından son derce az gördüğümüz 20 milyon TL destek miktarının da artırılarak, ilimiz için bir moral ve motivasyon yaratılması hususunda çok değerli katkı ve desteklerinizi takdirlerinize arz ederiz.”

 ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1567 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.9.2013 08:51:24
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.