Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

KAYA: “Büyüme rakamları umut veriyor…”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı A.Hamit KAYA, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 büyümesinin ülke adına sevindirici olduğunu ancak büyümenin Doğu’da hissedilmediğini söyledi. 

Kaya, “İkinci çeyrek büyüme rakamı, Ortadoğu’daki gerilim, Avrupa’daki daralma ve ABD Merkez Bankası’nın politikası nedeniyle yazılan risk senaryolarına güzel bir yanıt oldu. Yüzde 4.4’lük büyüme ekonomimizin dış şoklara dirençli olduğunu gösteriyor. Bu sevindirici büyüme oranı, iç talepteki dinamizmden kaynaklandı. Bu dinamizm sayesinde 2013 yılını hükümetin yüzde 4’lük hedefine yakın bir oranda kapatacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Sürpriz büyüme rakamının son gönlerde yaşanan kur-faiz tartışmaları açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Meclis Başkanı Kaya, “İkinci çeyrekteki yüzde 4.4’lük büyüme, kur ve faiz dengesi açısından da önemli. Kurların son haftalarda rekabetçi seviyeye gelmesi, cari açık endişemizi hafifletiyor. Öte yandan faiz oranlarının makul seviyede kalması da bu verilerin olumlu gerçekleşmesinde etkili oldu” dedi.

 Başkan Kaya, ikinci çeyrekteki yüzde 4.4’lük büyümeyle birlikte yılın ilk yarısı itibariyle yüzde 3.7’lik bir büyüme gerçekleştiğini belirterek, “İmalat sanayi, inşaat, toptan ve perakende ticaret sektörlerimiz, dünyadaki olumsuz şartlara rağmen hızla büyümeye devam ediyor. Özellikle inşaat ve toptan perakende ticaret sektöründe bariz bir canlanma göze çarpıyor” diye konuştu.

 Kaya, büyümenin ülke ekonomisi adına sevindirici olduğunu ancak bölgesel kalkınma anlamında halen dengelerin değişmediğini söyleyerek, “Bölgelerarası kalkınmışlık farklılıkları halen en üst düzeyde devam ediyor. Yani gelişmişlik makasında bir daralma yok. İşsizlik halen bölgemizde en üst düzeyde. Bölgesel ve Sektörel Teşvik Uygulamaları da bugüne kadar bölgemiz ekonomi ve sanayisine çok olumlu katkı sağlayamamıştır. Ancak, ülkemizdeki istikrar ve ekonomideki iyi gelişmeler gelecek adına umutlarımızı artırmaktadır” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 1569 defa okundu.
Ekleme Tarihi :12.9.2013 09:11:51
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.