Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 Turizm, kalkınmanın lokomotifi olabilir

Elazığ TSO Meclis Başkanı A. Hamit Kaya, turizmin Elazığ için son derece önemli bir sektör olduğuna işaret ederek, Elazığ’ın turizm alanında önemli bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Kaya açıklamasında, “Doğu Anadolu Projesi (DAP), Elazığ Ekonomi Kurultayı, Elazığ Kümeleme Çalışmaları ve ilin kalkınma ve gelişmesi hususunda yapılan akademik çalışmalar ve diğer raporlarda Elazığ’ın turizm sektöründe önemli bir potansiyeli olduğuna vurgu yapılmaktadır.

Bununla birlikte turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla; yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan, döviz sağlayan, yeni istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli bir sektör haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılmasında, turizmin yarattığı dinamik ekonomik etkiler, söz konusu ülkelerin turizme daha çok önem vermesine neden olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin etkisinin devam ettiği bu süreçte ihracat dışında diğer döviz kazandırıcı faaliyetler tüm ülkelerin önceliğini oluşturmaktadır.

Dünya genelinde bu denli önemli bir sektör haline gelen turizmden, ülkemizin bazı yöreleri özellikle sahil ve deniz avantajı bulunan iller istenilen düzeyde yararlanmasına karşın doğa, tarih, inanç gibi değerleri ile ön plana çıkan Anadolu’nun birçok kenti istenilen düzeyde değildir.

Bunun birçok nedeni olmasına karşın, tanıtım eksiklikleri, sahip olunan değerlerin yeterince bilinmemesi, organizasyonsuzluk, altyapı eksiklikleri, ticari manada yeterince bilinç oluşmaması ve güvenlik gibi nedenlerin ön plana çıktığı görülmektedir.

İlimiz, zengin tarihi birikimi, açık hava müzesi konumundaki tarihi Harput belgesi, doğa harikası Hazar Gölü, Golan kaplıcaları, Hazar Baba Kayak Merkezi, Keban Barajı ve Gölü, yöresel mutfağı, yöresel ürünleri, Hipodromu ve Harput musikisi gibi son derece zengin bir yelpazede turizm değerlerine sahiptir. İlimizin tüm bu zenginliklere rağmen ülkemizin önemli bir turizm merkezi olarak değerlendirilememesinde öncelikli olarak altyapı eksiklikleri ve tanıtım yetersizliklerinin olduğu görülmektedir.

Son yıllarda sektöre yönelik yatırımların artması, İlimizin gelecekte Turizmden önemli kazanımlar elde edeceğinin göstergesi niteliğindedir. Kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve sektörde yer alan firmaların bir araya gelerek el ele vermeleri ve sektörü 2023 yılına göre yeniden planlamaları gerekmektedir. Çok ciddi manada istihdam sağlayan bir sektör olan turizme bu nedenle de ihtiyaç vardır. Çünkü ilimiz ve bölgemizin en önemli sorunlarından biri işsizlik ve iş alanlarının kısıtlı olmasıdır. Bu kadar ciddi zenginliklerin üzerinde oturan yoksul insanlar olarak bölge halkının yaşamlarını idame etmeleri kabul edilebilecek bir olgu değildir. Bu nedene biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda her türlü çalışma ve işbirliğine hazır olduğumuzu ve tüm işadamlarımızı da bu sektöre yatırımlara ve ilimiz potansiyelini yerinde incelemeye davet ediyoruz ” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 2054 defa okundu.
Ekleme Tarihi :26.8.2013 12:09:04
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.